در رونمایی از خطبه اصغر مطرح شد؛

منظومه سرایی از ارکان آیین عاشوراست

منظومه سرایی از ارکان آیین عاشوراست

به گزارش جاویدانی، یوسفعلی میرشکاک در آیین رونمایی از خطبه اصغر اظهار داشت: منظومه سرایی از ارکان آیین عاشوراست.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، «خطبه اصغر» تازه ترین اثر علی محمد مؤدب نویسنده و شاعر آئینی است. این کتاب در قالب یک منظومه مثنوی در مورد حضرت علی اصغر (ع) کوچک ترین شهید واقعه عاشوراست.
مراسم رونمایی از این کتاب عصر چهارشنبه ۱۹ مرداد در زمینه هنری تهران با حضور تعدادی از مسئولان، شاعران و اهالی رسانه انجام شد که همچون آنها می توان به حجت الاسلام محمد قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، محمدمهدی دادمان رییس حوزه هنری، عباس محمدی مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری، علیرضا قزوه رییس دفتر شعر، موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما، علی اکبر شیروانی مدیرعامل انتشارات سوره مهر، یوسفعلی میرشکاک نویسنده، شاعر و طنزپرداز، میلاد عرفان پور و ناصر فیض اشاره نمود.
در این مراسم عباس محمدی مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری ضمن تسلیت ایام محرم بیان کرد: به کتاب «خطبه اصغر» از چند وجه می توان نگاه کرد؛ اول قالبش که قالب مثنوی است. مثنوی همانند رباعی کاملاً ابداعی ایرانی و بستر مناسبی برای روایت ایرانی است که بزرگان شعر ما در این قالب شعر سرودند که این اشعار منشأ حکمت ایرانی است. دومین وجه، موضوع آنست که حادثه بزرگ عاشوراست. شاعران بسیاری در دوره های مختلف دراین زمینه شعر سرودند اما می توان گفت شکوهمندترین دوره آن بعد از انقلاب است که چه از نظر کیفی و چه کمی کاملاً با سایر دوران متفاوت می باشد. سومین نکته مورد توجه، منظومه بودن این کتاب است. «خطبه اصغر» یک منظومه ای است که قطور نیست و متناسب با حوصله مخاطب امروز سروده شده است.
همچنین حجت الاسلام محمد قمی رییس سازمان تبلیغات اسلامی ضمن ابراز خرسندی از انتشار این کتاب اظهار داشت: امروز به عنوان یک سخنران به این جمع نیامده ام. فقط به عنوان یک مشتاق اشعار و آثار استاد علی محمد مؤدب و به احترام اثری که منسوب به حضرت علی اصغر (ع) است آمده ام تا بایستم و قدردانی کنم. امیدوار هستم که این اثر سبب برکات دنیوی و اخروی چه برای شاعر و چه برای ما باشد.
میرشکاک: منظومه سرایی از ارکان آئین عاشوراست
در ادامه مراسم یوسفعلی میرشکاک، شاعر شهیر آئینی با اشاره به اینکه سرودن منظومه از ارکان آئین عاشورایی ما بوده است عنوان کرد: جا دارد که از همت بلند علی محمد مؤدب بابت سرودن یک منظومه تشکر کنم؛ درست است که رونمایی جای نقد نیست اما می خواهم به چند نکته اشاره کنم که مورد توجه است. شاعران قبل از سرودن و یا حتی هنگام سرودن لازم است که با یکدیگر مراوده داشته باشند. چند مشکل در این کتاب وجود دارد که مطمئنم اگر آقای مؤدب بعد از سرودن با کسی به اشتراک می گذاشت این مشکلات رفع می شد. یکی از عوامل رشد فرهنگ و ادبیات غرب همین است که نویسندگان و شاعران با یکدیگر و با دیگر فلاسفه و اندیشمندان در ارتباط هستند. یکی از معایب ما عدم کار گروهی است. باید دور هم جمع شویم و داده هایمان را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم. این کار سبب پایداری یک اثر می شود. این کتاب قابل اعتنایی است ولی مطلب این است که می تواند فراتر رود. فقط کافی است که بازنگری شود.
همچنین میلاد عرفان پور شاعر خوشی اش را از حضور در این جمع بیان کرد و افزود: این خوشی از چند جهت است. اول از همه به این سبب که مزین به نام حضرت علی اصغر (ع) است و این ایام هم متعلق به سیدالشهدا (ع) است. دوم اینکه در جلسه ای هستم که اثر استاد مؤدب محور بحث است. خصیصه و خاصیت آثار استاد مؤدب این است که در همیشه خودشان هستند و زیست ایشان با اشعارشان حالت آئینه ای دارد. ایشان مانند تعدادی از شعرا به دنبال محاسبه آنچنانی نیستند تا به دنبال میل مخاطب باشند. چیزی را بیان می کنند که متاثرشان کرده و در سلوک خودشان مؤثر است. نکته مورد بحث دیگر منظومه سرایی ایشان است که مقام معظم رهبری نیز تاکید بر احیای این سنت داشتند. استاد مؤدب در عرصه شعر عاشورایی این اتفاق را رقم زدند که اتفاق نویی بود. این یک حرکتی است که می تواند جریان ساز باشد و منظومه سرایی را زنده کند. نکته دیگر این است که در منظومه هایی که در مورد عاشوراست همچون منظومه «عمان» شاهد این هستیم که همیشه عرفان میان داری می کند در «خطبه اصغر» نیز عرفان پررنگ است اما عناصر و محتوای دیگری نیز همچون حماسه و موضع سیاسی و اجتماعی عاشورا مشهود است. جذابیت این کتاب این است که یک منظومه برای کوچک ترین شهید کربلا است. وقتی برای کوچک ترین شهید واقعه عاشورا می توان یک منظومه سرود پس برای دیگر شهدای کربلا نیز حرف های زیادی برای گفتن داریم.
قزوه: «خطبه اصغر» متن متینی دارد
در ادامه علیرضا قزوه رییس دفتر شعر، موسیقی و سرود سازمان صدا و سیما با اشاره به اینکه متن این کتاب کمتر از متن منظومه «عمان» نیست بیان کرد: این کتاب متن قابل توجه و متینی دارد ولی در نقاط اوج هنوز جای کار دارد و شاعر می تواند با افزایش نقطه اوج مخاطب را به وجد بیاورد. منظومه نوشتن کار دشواری است. با توجه به این دشواری آقای مؤدب تا حد زیادی موفق بودند اما اگر این اثر بازنگری شود بطور قطع می تواند پرواز بهتری داشته باشد.
همچنین علی محمد مؤدب شاعر منظومه و کتاب «خطبه اصغر» ضمن تشکر از افراد حاضر در جمع و سخنرانان اظهار داشت: امیدوار هستم این کتاب که بضاعت بنده بود درخور نام این حضرت باشد و تا نفسی هست ایشان نظرشان را از ما برندارند.
وی با اشاره به دغدغه اش در زمینه سرودن مثنوی بیان کرد: در تمام این سال ها احساس کردم که ما کمی غزل زده شده ایم و دغدغه من بود که سمت مثنوی بروم. در این سال ها چند منظومه نوشتم که اساتید باید در مورد آنها نظر دهند. در مورد «خطبه اصغر» هم ادعایی ندارم. تنها خوابی دیدم که پیرو آن نتیجه گرفتم که باید در مورد حضرت علی اصغر (ع) شعر بگویم. این کوچک ترین شهید کربلا ناگفته های بسیار دارد. همچنان که دیگر شهدای کربلا نیز حرف های ناگفته دارند.
این مراسم که با شعرخوانی سخنرانان نیز همراه بود، با رونمایی از کتاب «خطبه اصغر» به انتها رسید.

1401/05/20
21:21:27
0.0 / 5
178
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاویدانی