حجت الاسلام والمسلمین شهریاری در دیدار رایزن امور دینی تركیه در ایران:

منشأ خیلی از مشکلات جهان اسلام، مسائل سیاسی است

منشأ خیلی از مشکلات جهان اسلام، مسائل سیاسی است

جاویدانی: عادل بور، رایزن دینی ترکیه در ایران با حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری، دبیرکل این مجمع دیدار و گفت و گو کرد.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حمیدشهریاری در این دیدار، منشأ خیلی از مشکلات جهان اسلام را مسائل سیاسی دانست و بیان کرد: در خیلی از مواقع آنچه سیاستمداران در صحنه سیاسی دنبال می کنند سبب ایجاد و بروز اختلاف و مشکلات در جهان اسلام می شود.
وی افزود: البته در ناحیه علما و دانشگاهیان نیز اختلاف نظر و افتراق هایی وجود دارد، ولی خیلی کم رخ می دهد که این اختلافات سبب ترور و تکفیر دیگران شود.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به اینکه گفتمان علمایی می تواند بر روش های سیاسی نیز تأثیرگذار باشد، تاکید کرد: اگر علما دارای اصول و چارچوب فکری باشند، می توان در صحنه سیاسی کشورشان مؤثر باشند.
وی ادامه داد: دین خواهان جنگ و ترور نیست. تمامی ادیان و مذاهب برای خون انسان حرمت قائل هستند. قرآن می فرماید هر کسی یک نفر را بکشد، همانند آنست که همه را کشته است که این آموزه تمام انسان ها را شامل می شود.
شهریاری با بیان اینکه قرآن بدنبال صلح جهانی است، تصریح کرد: علما باید برای تبیین این مساله در سطح نخبگان، سیاستمداران و عموم جامعه تلاش کنند.
وی با اشاره به اینکه در طول تاریخ برداشت های مختلفی از متن دین وجود داشته و خواهد داشت، اشاره کرد: این برداشت ها نباید سبب نزاع شود. گفت و گو، بحث، استدلال و جدال احسن اشکالی ندارد، ولی اگر سبب نزاع، ترور، تکفیر و کشتار شود خلاف اسلام و دین است.
دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، استفاده از رسانه ها برای توهین به مقدسات یک دیگر را کار قبیحی دانست و بیان داشت: ما باید ادب اختلاف را بشناسیم و رعایت نماییم.
در ابتدای این جلسه عادل بور، رایزن دینی ترکیه در ایران درباره ی ضرورت تقریب میان امت اسلامی به ایراد سخن پرداخت.
منبع:

1401/06/31
18:03:03
0.0 / 5
161
تگهای خبر: دانشگاه , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
جاویدانی