سامانه آموزش مجازی در حوزه شروع به كار كرد

سامانه آموزش مجازی در حوزه شروع به كار كرد

به گزارش جاویدانی قم قائم مقام مركز فناوری حوزه های علمیه در امور پیشخوان اظهار داشت: مدارس حوزه های علمیه می توانند در این سامانه بیش از چهل هزار كلاس را به صورت مجازی برگزار كنند و بیش از چهل و پنج هزار طلبه و شش هزار استاد نیز در سامانه قادر به فعالیت هستند.


به گزارش خبرگزاری ایسنا، از زمان ورود ویروس كویید19 به كشور، تبعات آنرا می توان در تمام بخش ها مشاهده كرد. در این میان مراكز آموزشی از حساس ترین بخش هایی است كه تعطیلی هایش آثار زیانباری به بار آورده است، یكی از این مشكلات ایجاد فاصله بین فراگیران با مطالب و مواد درسی است كه ضرورت متوقف نشدن روند آموزشی را می رساند؛ حوزه ها، دانشگاه ها و مدارس باید فكری برای پیشبرد اهداف آموزشی خود در ایام كرونایی بكنند.
تمام بخش های آموزشی كشور در این روزها مبادرت به تقویت زیرساخت های فناورانه كرده اند و در صدد فراهم كردن بستر مناسب برای آموزش مجازی می باشند. در این میان حوزه های علمیه نیز این قائله مستثنی نبوده و به دنبال پیگیری بحث آموزش در «سامانه آموزش مجازی» اقداماتی انجام داده است.
بمنظور اطلاع از جزئیات فعالیت ها با حجت الاسلام والمسلمین مهدی بخشیان قائم مقام مركز فناوری حوزه های علمیه در امور پیشخوان به گفت و گو نشسته ایم.
بخشیان در پاسخ به این پرسش كه برنامه مشخص حوزه در این ایام تعطیلی چیست، گفت: حوزه های علمیه هم در امتداد برگزاری كلاس های آموزشی مبادرت به راه اندازی سامانه آموزش مجازی كرده است.
وی با اعلان اینكه مركز فناوری با همكاری معاونت آموزش حوزه های علمیه این سامانه را راه اندازی كرده است، اضافه كرد: امروز مدارس علمیه می توانند در این سامانه بیش از 40 هزار كلاس را به صورت مجازی برگزار كنند و بیش از 45 هزار طلبه و 6 هزار استاد نیز در سامانه قادر به فعالیت هستند.
قائم مقام مركز فناوری حوزه های علمیه در امور پیشخوان با اعلان اینكه در این سامانه به دو صورت امكان برگزاری كلاس ها وجود دارد، مطرح كرد: اولین مدل برگزاری كلاس، به صورت آفلاین است كه اساتید می توانند به صورت مجزا فایل كلاس خودرا ضبط كرده و در سامانه بارگزاری كنند. طلاب نیز می توانند فایل ها را از این طریق دانلود كنند.
بخشیان افزود: در كنار این امكان، نوشتن تقریرات هر كلاس برای دروس فراهم شده و طلاب می توانند متن تقریرات هر درس را در این بخش بارگزاری كنند.
وی با اشاره به نوع دوم برگزاری كلاس ها تصریح كرد: امكان بعدی نیز امكان برگزاری كلاس ها به صورت آنلاین بوده و این امر بدون نصب هر گونه نرم افزار جانبی و به سهولت قابل انجام است.
قائم مقام مركز فناوری حوزه های علمیه در امور پیشخوان افزود: تمام اساتید در سطح مقدمات و سطوح عالی و اساتیدی كه در درس های خارج ثبت نام كرده اند می توانند كلاس های خودرا به صورت آنلاین برگزار كنند.
بخشیان امكان گفت و گوی شاگردان با اساتید در كلاس ها را از دیگر خاصیت های این سامانه دانست و اشاره كرد: این گفت و گو می تواند به صورت خصوصی و عمومی صورت گیرد.
وی اشاره كرد: بعضی از مدارس پیش از راه اندازی این سامانه امور آموزشی را بوسیله فضای مجازی دنبال كرده اند كه این امكان برای مدارس برقرار است كه فعالیت ها را در سامانه ادامه دهند.
قائم مقام مركز فناوری حوزه های علمیه در امور پیشخوان ابراز كرد: امكان ارائه درس توسط طلاب نیز فراهم شده و بوسیله همین سامانه به صورت آنلاین می توان محتوا را به اشتراك گذاشت.
بخشیان اضافه كرد: این امكان را فناوری اطلاعات در این سامانه فراهم نموده كه گزارش هایی درباره تعداد فایل های بارگزاری شده و دانلود شده به صورت یكپارچه در اختیار معاونین و مسئولان استانی قرار گیرد.
بخشیان مطرح كرد: استان های یزد، آذربایجان شرقی و قم به صورت جدی در این سامانه در حال فعالیت هستند و استان های دیگر نیز مانند سیستان و بلوچستان در حال ورود هستند.
وی اظهار داشت: كاربران جهت استفاده از این سامانه می توانند بوسیله گوش های هوشمند و كامپیوتر شخصی اقدام نمایند؛ برای این منظور اپلیكیشن «پیشخوان برخط حوزه های علمیه» طراحی شده كه بوسیله آدرس login.ismc.ir قابل دانلود و در دسترس می باشد.
وی اظهاركرد: جهت پشتیبانی از این سامانه این امكان فراهم شده كه نیروها از ساعت 7 تا 14 به سوالات كاربران به صورت تلفنی پاسخ دهند؛ برای این منظور طلاب می توانند با شماره های 02532135233 و 02532135238 تماس حاصل نمایند. در غیر ساعات اداری نیز بوسیله پیشخوان امكان این پاسخگویی به سوالات طلاب توسط كارشناسان وجود دارد.
منبع:

1399/01/19
23:03:22
5.0 / 5
3462
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
جاویدانی