سردبیر سایت عقیق در گزارش جاویدانی مطرح كرد

زیرساخت ها، اصلی ترین مشكل مجازی شدن اقامه عزا

زیرساخت ها، اصلی ترین مشكل مجازی شدن اقامه عزا

جاویدانی: تجربه راه های جدید برای اقامه عزای سیدالشهدا(ع) در ماه محرم امسال رونق خواهد گرفت. برگزاری هیئت مجازی و مختصات و ساختار و خاصیت های ان به زودی مورد بحث قرار خواهد گرفت.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر از شروع شیوع ویروس کرونا و محدودیت تجمع افراد، دغدغه بسیاری از افراد ایام محرم و همین طور پیاده روی اربعین بود. حالا در آستانه ی ماه محرم هستیم و کرونا همچنان قربانی می گیرد. اقامه عزای حسینی، آن طور که درخور منزلت این ماه باشد نیاز به تدبیر و دوراندیشی مسئولان امر و پذیرش مردم دارد. فضای مجازی هم که در این بحران بهترین چاره برای بن بست ها بوده، نخستین گزینه برای پر کردن خلاء هیئت هاست. پخش زنده هیئت ها سابقه ی بیش از ده سال دارد ولی با وضعیت موجود لزوم این امکان بیش از پیش حس می شود. در ماه مبارک رمضان و اعیاد گذشته متولیان مراسم های مذهبی بازخوردهایی گرفته اند که طبق آن فضای مناجات، روضه و سخنرانی بیشتر از شور مناسب پخش زنده است. پوشش مجازی مراسم ها و هیئات نیازمند امکاناتی است که شاید در دسترس چند هیئت به نام و بزرگ در پاینخت و مراکز استانهای بزرگ باشد، اما همچنان هیئت های شهرستان ها و تکیه های محلی از آن محروم هستند.
مهدی ملکپور، سر دبیر سایت عقیق در باره امکانات لازم برای پوشش مجازی اظهار داشت: « یک بخشی به زیرساخت ها برمی گردد. باید این مسائل برای هیئت ها تسهیل شوند. مسائلی مثل پهنای باند و سرعت اینترنت و شرایطی که می تواند کار را بهتر کند باید توسط وزارت ارتباطات تامین گردد. یک بخشی هم به امکانات هیئت ها برمی گردد. اگر هیئت ها بتوانند از لحاظ امکانات فنی، دوربین، طراحی صحنه مناسب و... پوشش بسیار بهتر است. »
مسئله اینترنت همراه همزمان با افزایش قیمت بسته های اینترنتی، هزینه زیادی را متحمل افرادی می کند که روضه مجازی را به حضور در مراسمات ترجیح می دهند. از طرفی محدودیت دسترسی به اینترنت، ترافیک سایت ها و صفحات هیئت ها از معضلاتی بوده که سالهای قبل هم گریبان گیر پخش زنده ها بوده. باتوجه به شرایط موجود مخاطبان پخش زنده برنامه ها چند ده برابر می شوند و این نگرانی و عدم اطمینان به زیر ساخت ها نگران کننده است.
فضای غالب بیشتر پخش زنده ها، لایو اینستاگرام است. این در حالیست که سایت های داخلی مانند اپارت و روبیکا امکان پخش زنده دارند و اینترنت مصرفی آنها هم کمتر است. سردبیر سایت عقیق در این زمینه اظهار داشت: «فضای اینستاگرام با تمام قابلیت هایی که دارد، زمین بازی ما نیست. چون مسئولین آن هر زمان که بخواهند می توانند ما را محدود کنند، شبیه به شهادت حاج قاسم. یکی از امکاناتی که ما دنبال کرده ایم، فضای پخش زنده روبیکاست. ما تصمیم داریم از امکان پخش زنده روبیکا با اینترنت رایگان استفاده نمائیم. هر هیئت میتواند در روبیکا کانال ایجاد کند و با اینترنت رایگان پخش زنده داشته باشد. ما سال قبل پخش زنده هیئت های مطرح را با اپارات پیش بردیم، اما امسال صحبت جدی نداشته ایم. »
پوشش مراسمات مذهبی چند سالی است که جای خودرا در فضای مجازی باز کرده است. خیلی از هیئت ها انرژی زیادی در بخش رسانه ای صرف می کردند تا تصاویر با کیفیت و چیدمان بصری مناسب منتشر کنند، به صورتی جلسات مجازی را هم ارز با جلسات حضوری می دیدند اما تعداد هیئت هایی که تا سال قبل از این پتانسیل استفاده نمی کردند بسیار بیشتر بود. شاید هیچ کس گمان نمی کرد روزی بیاید که راه های ارتباطی محدود به فضای مجازی بشود. شرایط کرونا متولیان هیئت ها را به این فکر انداخته که بازوی رسانه ای خودرا قوی کنند و در فضای مجازی با جدیت بیشتری حضور پیدا کنند. ملکپور در این رابطه افزود: «شرایط امسال انعکاس رسانه ای بهتری را می طلبد. از این جهت که اگر تصویر ناشایستی از عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی منتشر شود و خوراک تبلیغاتی برای دشمن درست بشود، لطمه خواهیم خورد. هیئت ها باید بیشتر به تصویری که ارائه میدهند دقت کنند. بعضی هیئت ها از قبل روی چیدمان تصویر و ظرافت های کار رسانه ای تمرکز بیشتری دارند، برخی هم امکانش را ندارند و یا دغدغه شان نیست. بعد رسانه ای همیشه در هیئت ها مطرح بوده اند و با پیشرفت تکنولوژی بهبود پیدا کرده. اما شیعه نشان داده است از تمام ابزار تکنولوژی برای رساندن پیام حقانیت امام حسین (ع) استفاده خواهدنمود. »
همانطور که کرونا در تمام شئون زندگی تفاوت ایجاد کرده، آیین عزاداری را هم تحت شعاع قرار داده. تجربه فضای متفاوتی از عزاداری به وسیله ی تلفن همراه، در هر جا و مکانی کم کم به روش جدیدی از مناسک عزاداری در آمده. گسترش امکانات و بهبود پخش زنده ها امکان دسترسی به مجالس را در هر زمان و گوشه ای از کشور فراهم می آورد و حسینیه ای به وسعت ایران تشکیل شکل می گیرد. همین طور استفاده درست از این ظرفیت که توفیق الزامی کروناست، در تبلیغ جهانی واقعه عاشورا موثر است.
هرچند تمهیدات مسئولان به ایجاد شبکه ای گسترده در پوشش مراسمات منجر نشد، اما سامانه هایی برای سهولت دسترسی افراد به روضه های مجازی راه اندازی شده همچون سامانه بیرق، تکیه، هیئت آنلاین، پخش زنده روبیکا، اپلیکیشن بچه های هیئت۲ و...


منبع:

1399/05/31
12:14:12
5.0 / 5
1790
تگهای خبر: اینترنت , زندگی , طراحی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
جاویدانی