از منظر علما و اندیشمندان شیعه و سنی؛

راه كارهای تقویت ارتباط حوزه های علمیه شیعه و سنی بررسی گردید

راه كارهای تقویت ارتباط حوزه های علمیه شیعه و سنی بررسی گردید

به گزارش جاویدانی به مناسبت ۲۷ آذرماه (سالروز وحدت حوزه و دانشگاه) نشست مجازی «راه کارهای تقویت ارتباطات حوزه های علمیه شیعه و اهل سنت» با حضور اندیشمندان و علمای شیعه و سنی از جانب دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار گردید.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین احمد مبلغی -عضو مجلس خبرگان رهبری و استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم- با عرضه راه کارهایی در عرصه تقویت ارتباط علمای شیعه و سنی اظهار نمود: در زمان حاضر علمای شیعه و سنی دانش های خویش را به مثابه دانش های یکدیگر و نه بعنوان دانش مجزا معرفی کنند چونکه ما یک فقه اسلامی داریم و در این فقه شاید چند مدرسه وجود داشته باشد.
وی افزود: باید از جدا انگاری مطالعات، ایده ها و اندیشه های فقهی پرهیز و به سمت فقه واحد اسلامی حرکت و آنرا ارتقا بدهیم. همواره در طول تاریخ ما در ارتباط با فقه تعامل داشته ایم چونکه شریعت یکی است، اگر بخواهیم به علوم دینی نگاه متفاوتی داشته باشیم در این صورت شیعه و سنی از یکدیگر جدا می شوند.
این عضو مجلس خبرگان رهبری بیان نمود: دومین راه کار در این راه توسعه علوم اسلامی به حوزه های مشترک معاصر است که مورد مبتلا شدن طرفین قرار دارد و این علوم مسئله ی جوامع بزرگ اسلامی است، باید با هم حرکت کرده و به این علوم توسعه دهیم تا این توسعه مشترک سرنوشت مشترک را هم برای ما رقم بزند.
مبلغی خاطرنشان کرد: سومین راه بنای نظام حقوقی اسلامی و چهارمین راه کار تدوین مکتب های حوزه های مختلف از حیث اسلامی بودن آن است چونکه این تدوین ها به تمام امت اسلامی و نه فقط شیعی و سنی باز می گردد، نهاد روحانیت شیعه و سنی از حیث اجتماعی باید با یکدیگر تعامل هم افزا داشته باشند و نباید نسبت به اصول اولیه بی تفاوت باشیم.
در ادامه مولوی محمد اسحاق مدنی -نائب رئیس شورایعالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و استاد دانشگاه مذاهب اسلامی- با بیان این مورد که در مسائل فقهی تفاوت چندانی بین شیعه و سنی وجود ندارد، اظهار داشت: شاید در یک سری از موارد اختلافاتی وجود داشته باشد که همین اختلافات در طول تاریخ خسارت های زیادی به امت اسلامی وارد کرده است و همین مسائل بهانه ای شده است که بیگانگان همواره از آن سو استفاده کنند در حالیکه باید بدانیم زمان این اختلافات گذشته است.
وی ادامه داد: ما نمی گویم که هرکسی به هرآنچه اعتقاد دارد از آن دست بکشد بلکه اعتقاد داریم که بعضی از مسائل را نباید به رخ کسی کشید چونکه این مسائل سبب درگیری می شود، بعضی از مسائل نه تنها نفعی برای شیعه و سنی ندارد بلکه اختلافات را بیشتر می کند، ما حتی اگر می خواهیم بعضی از مسائل را هم مطرح نماییم باید محترمانه مطرح نماییم چونکه گاهی به خاطر بعضی از این موضوعات اعتماد لازم را به یکدیگر نداریم.
نایب رییس شورایعالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: بهترین راه در دنیای امروز این است که آنچه برای شیعه و سنی اهمیت بیشتری دارد آنرا بیان و اختلاف نظرها را کنار بگذاریم، علما باید در این رابطه اجتهاد کنند، دشمنان اسلام دست از سر اسلام بر نمی دارند، هر روز شاهد می باشیم برای ایجاد اختلافات کار جدیدی را انجام می دهند که نمونه آن کاریکاتور حضرت رسول اکرم(ص) بود.
اسحاق مدنی تصریح کرد: مسیحیان و یهودیان هم با یکدیگر اختلافات بسیاری دارند، حتی مسیحیان در داخل خود اختلاف نظر دارند اما با آن کنار آمده و شاهد می باشیم در مورد این اختلافات مشکل اساسی با هم ندارند، باتوجه به موانعی که دشمنان برای مسلمانان ایجاد می کنند باید از ظرفیت فضای مجازی و دنیای ارتباطات امروز بیشتر استفاده نماییم، دنیای امروز راه های ارتباطی را آسان تر کرده و به سادگی می توان با یکدیگر در ارتباط بود، همینطور می توان از راه فضای مجازی به کتب یکدیگر و منابع مختلف دسترسی ساده پیدا کرد.
عثمان یوسف -عضو هیات علمی دانشگاه مذاهب اسلامی- در ادامه این مراسم با بیان این مورد که تدوین در حوزه امت اسلامی و فرا مذهبی بسیار مهم می باشد، اظهار داشت: تقریب یک برنامه استراتژیک و نه یک ابزار و تاکتیک است، وقتی می خواهیم در این حوزه راه کاری عرضه بدهیم نخستین کار صدمه شناسی و پیشینه آن جریان است.
وی خاطرنشان کرد: تمدن اسلامی تک بعدی نیست، امت محوری و تدوین محوری در عقلانیت اسلامی ملاک و معیار است و شاکله حوزه ی علمیه ما کاربردی و چندوجهی بودن آن است، اما متاسفانه یکی از نقص های تمدن اسلامی معاصر تک بعدی بودن آن است و ما قرائت های تاریخی را به سمت خوانش های تاریخ نگار می بریم.
این عضو هیات علمی دانشگاه مذاهب اسلامی تصریح کرد: یکی از ارکان حوزه علمیه اساتید آن هستند که نباید سیاست زده شوند، طبق قوانین اسلامی کسی خارج از امت اسلامی است که اصول دین را قبول ندارد اما شیعه و سنی هر دو اصول دین را قبول داشته و برخی اختلافات در فروع دین است که باید برپایه الگوهای پیشرفته و تمدن ساز گذشته خویش را در این حوزه فعال تر کنند تا فرهنگ و هویت اسلامی باردیگر شکل بگیرد چونکه تمدن نوین اسلامی بسیار غنی است و تمام مدارس اروپایی براین پایه شکل گرفتند.
عثمان یوسف افزود: اخلاق محوری هم در تمدن اسلامی بسیار مهم می باشد و تمام ابعاد زندگی اسلامی باید در اندیشه امت محوری تعریف شود، دشمنان با ابزارهای فرقه ای می خواهند امت اسلامی را تضعیف کنند، بحث مطالعات تقریبی هم در عرصه وحدت بسیار مهم و کارآمد است، در حوزه هم علما بحث اخلاقی علمی و پژوهشی را باید پرارزش بدانند.
او در آخر اظهار داشت: افکار عمومی تحت نظر علما و اندیشمندان است و اگر آنها از مسائل اصلی جدا شوند به تمدن اسلامی نمی رسیم، امیدواریم دست اندرکاران امت اسلامی یک بازبینی در این حوزه داشته و کار را به کاردان های امور واگذار کنند تا از این طریق بیشتر از گذشته به تمدن نوین اسلامی برسیم.5.0 / 5
1023
1399/09/29
15:02:39
تگهای خبر: حقوق , دانشگاه , زندگی , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاویدانی