روابط عمومی كتابخانه ملی خبر داد؛

نگهداری نفیس ترین قرآن جهان اسلام در كتابخانه ملی

نگهداری نفیس ترین قرآن جهان اسلام در كتابخانه ملی

جاویدانی: قرآن قزوینی یكی از شاهكارهای هنری حوزه تذهیب قرآن در دنیا در سازمان اسناد و كتابخانه ملی نگهداری می شود.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، قرآن قزوینی کتابت شده در سال ۱۲۱۹ قمری، یکی از شاهکارهای هنری در حوزه تذهیب قرآن در دنیا است که هر صفحه آن تذهیب ویژه دارد. قرآن زین العابدین قزوینی، یک قرآن نفیس و مطلای دوره قاجار است که در آن ۶۰۰ تذهیب متفاوت به کار رفته است.
در تذهیب این قرآن نفیس از نزدیک به ۴ کیلو طلای ناب و سنگهای قیمتی استفاده شده است. سال کتابت این قرآن نفیس به سال ۱۲۱۹ قمری برمی گردد که در شهر شیراز کار شده و ده ها استاد هنرمند و نگارگر در مدت چند سال بر روی آن کار کرده اند. این اثر هنری نفیس دارای ۵۴۷ صفحه است که هر صفحه دارای تذهیب بوده و ۶۰۰ تذهیب و تشعیر دارد، یعنی در هر صفحه یک تذهیب مجزا به کار رفته و هر مکتب تذهیبی که در ایران وجود داشته در این قرآن به کار رفته و آنرا به اثری منحصر به فرد تبدیل نموده است.
ویژگی های منحصر به فرد این قرآن بعضی از مجموعه داران عربستانی و انگلیسی را بر آن داشته بود تا به هر شکل ممکن و با قیمتی باورنکردنی آنرا بخرند. اما خوشبختانه تعهد، تعصب ملی و دینی مالک مانع از این کار شد و سرانجام در سال ۱۳۸۷ این اثر جاودانه به کتابخانه ملی ایران سپرده شد.

1399/05/02
17:05:00
5.0 / 5
1807
تگهای خبر: قرآن , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
جاویدانی