رییس ستاد مركزی اربعین:

موكب داران و مردم به سمت مرزهای عراق حركت نكنند

موكب داران و مردم به سمت مرزهای عراق حركت نكنند

به گزارش جاویدانی رئیس ستاد مركزی اربعین حسینی اظهار داشت: موكب داران و مردم به شایعات و فراخوان های اربعین توجه نكرده به سمت مرزهای عراق حركت نكنند. موضع رسمی عراق عدم پذیرش زائر از خارج از این كشور است.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، حسین ذوالفقاری در جلسه امروز (شنبه) ستاد مرکزی اربعین حسینی با اشاره به اینکه آخرین موضع رسمی دولت عراق تا شب گذشته این است که امکان پذیرش زوار اربعین وجود ندارد، اظهار نمود: وزارت خارجه، سفارت ایران در بغداد و ستاد مرکزی اربعین در این زمان پیگیری داشته است که اگر شرایط فراهم گردد، تعدادی زائر در مراسم شرکت نمایند ولی موضع رسمی عراق عدم پذیرش زائر از خارج از این کشور است. ستاد مرکزی مقابله با کرونا هم به لحاظ سلامت مردم ملاحظاتی داشته است که پیش از این رسماً اعلام نموده است.
وی افزود: با اینکه دولت و مردم ایران و عراق مشتاق مراسم اربعین هستند ولی اهمیت سلامت زوار سبب شده است که مجوزی برای برگزاری مراسم اربعین سال جاری صادر نشود. هیچ مسأله سیاسی در کار نیست و فقط مسأله سلامت مردم اهمیت دارد.
ذوالفقاری اضافه کرد: مردم به شایعات و فراخوان های فضای مجازی توجه نکنند. برخی عشایر عراقی که با موکب داران ارتباط دارند، از آنها دعوت کرده اند ولی دعوت آنها کفایت نمی کند چونکه مجوز ورود را دولت عراق باید صادر کند. موکب داران و زائرین به اخبار رسمی توجه نمایند. فراخوان های ثبت نام برای مراسم اربعین رسمیت ندارند.
معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور همینطور با اشاره به اینکه حرکت زوار به سمت مرزهای عراق ممنوع می باشد، خاطرنشان کرد: هیچ موکبی در مرزها مستقر نشده است و امکاناتی در مرزها وجود ندارد. طرف عراقی هم اعلام نموده است به هیچ وجه مرزها را باز نمی نماید. زوار شرایط کشور و بیماری کرونا را در نظر گرفته و به سمت مرزهای عراق حرکت نکنند تا برای نیروهای مرزبانی مشکل درست نکنند.
رئیس ستاد مرکزی اربعین یا اشاره به برنامه ریزی های انجام شده برای اجرای برنامه های فرهنگی در مراسم اربعین، اظهار داشت: موکب داران برپایه هماهنگی های انجام شده، کمک های مومنانه در روز اربعین اهدا می کنند و می توانند غذای بیرون بر هم تهیه کنند. مراسم زیارت اربعین در سرتاسر کشور در فضای سر باز و با رعایت پروتکل ها برگزار می گردد. در حال پیگیری هستیم که تعدادی موکب داران را به عراق اعزام نماییم ولی تا الان دولت عراق هیچ موافقتی نکرده است و بنابراین موکب داران به طرف مرزها حرکت نکنند.
ذوالفقاری در انتها با اشاره به تلاشهای یک ساله ستاد مرکزی اربعین برای برگزاری مراسم اربعین، از برگزار نشدن این مراسم ابراز تأسف کرد.
منبع:

1399/06/29
15:44:05
5.0 / 5
1226
تگهای خبر: سلامت , شركت , فرهنگ , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
جاویدانی