ابراهیمی تركمان:

آیت الله تسخیری نماد اخلاق و معنویت اسلامی بود

آیت الله تسخیری نماد اخلاق و معنویت اسلامی بود

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه های حضرت آیت الله تسخیری» اظهار داشت: آیت الله تسخیری نماد اخلاق و معنویت اسلامی بود.


به گزارش جاویدانی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه های حضرت آیت الله تسخیری» که (۸ مهرماه) در حوزه ریاست این سازمان برگزار شد، اظهار داشت: نشست امروز به پاس بزرگداشت نام و یاد عالم ربانی، زبان گویای جهان اسلام و تشیع حضرت آیت الله شیخ محمد علی تسخیری(ره) همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال ایشان، با حضور شخصیت ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام برگزار می گردد.
وی با بیان خاصیت های برجسته آیت الله تسخیری اظهار داشت: این شخصیت بزرگوار در طول زندگی خود، خدمات شایانی به ترویج فرهنگ اسلامی در جهان داشت.
ابراهیمی ترکمان اظهار نمود: همه ما می دانیم که اختلاف پیش از علم، رحمت است و آن چه که پیامبر اکرم(ص) در روایتی فرمودند: «اختلاف امتی رحمه»، مربوط به اختلاف پیش از علم است چونکه پس از علم اختلاف، خطرناکست.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اضافه کرد: آیت الله تسخیری قبل از علم به اختلافات احترام می گذاشت، اما پس از علم، به علم عمل می کرد و هیچ وقت در گفت وگوهایی که در اجلاس های بین المللی داشت به دنبال فقط فهماندن نبود، گاهی به دنبال فهمیدن هم بود.
ایشان سپس سخنانش، به سبب نفوذ کلام آیت الله تسخیری در بین نخبگان جهان اسلام اشاره نمود و اظهار داشت: ایشان در گفت و گو بجای اثبات به دنبال اقناع بود و پیام به شکلی عرضه می کرد تا مخاطب آنرا بپذیرد و همیشه در کنار نعمت، توجه به منعم داشت، یعنی خداوند را در همه حال ناظر بر اعمال خود می دید و همیشه ضمن پای بندی به اصول خود، حرف دیگران را گوش می داد و با تن رنجور خود، سالیان سال در اجلاس هایی که شرکت در آنها خیلی مشکل بود، حضور می یافت و از آموزه های اسلامی دفاع می کرد.


آیت الله تسخیری چهره برجسته وحدت آفرین بود
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تاکید کرد: در این مقطعی که به شدت به تعادل احتیاج داریم، ایشان یک شیخ متعادل مسلمان بود. یعنی به دور از افراط گرایی و تفریط.
وی اشاره کرد: در دنیایی که آموزش های اسلامی با بدفهمی روبه رو شده، ایشان اهتمام می کرد با تاکید بر متون اسلامی و نصوص اسلامی، فهم درستی از اسلام را در دنیا ترویج کند. فهم کجی که سبب پیداش گروه هایی مانند داعش شد، هیچگاه در قاموس اندیشه حضرت آیت الله تسخیری راه نداشت.
ابراهیمی ترکمان با اشاره به نقش بسزای آیت الله تسخیری در ایجاد تقریب در جهان اسلام اظهار داشت: ایشان همیشه اهتمام می کرد با بهره گیری از فقه و اصول فقه، فقه و اجتماع و فقه و سیاست و تمام علوم اسلامی، چهره رحمانی اسلام را به جهانیان معرفی نماید. خداوند در این راه این توفیق را به او داد تا بتواند موفق شود. این توفیق نصیب هر کسی در دنیا نمی گردد.
وی تصریح کرد: ایشان هیچگاه کسی را به خود دعوت و جذب نمی کرد، همیشه اهتمام بر این داشت تا همگان را به اسلام راستین و دین محمدی(ص) دعوت کند. در واقع، خودرا حامل آموزش های اسلامی و فهم اسلامی و معنویت و اخلاق اسلامی می دانست و این مهم را در رفتار خود پیاده کرده بود و از او شخصیتی ساخته بود که در جهان اسلام، همه به گفت و گو با او علاقمند بودند.
با اذعان اینکه آیت الله تسخیری نمادی از اخلاق و معنویت اسلامی بود، تاکید کرد: بزرگداشت چنین شخیت هایی می تواند الگوهایی برای جهان بی الگوی ما باشد، جهانی که از فقدان الگو رنج می برد و جهانی که الگوهای انحرافی را برای خودش انتخاب نموده است. ما با تاکید بر این شخصیت ایشان می توانیم مسیرهای تعالی را طی نماییم.
بنابر اعلام این خبر، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به پاس بزرگداشت نام و یاد عالم ربانی حضرت آیت الله شیخ محمد علی تسخیری(ره)، همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال ایشان، نشست بین المللی بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه های آیت الله تسخیری را امروز (۸ مهرماه) با حضور شخصیت ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) برگزار کرد. این جلسه در محورهای ولایت مداری و انقلابی گری، مجاهدت و خستگی ناپذیری، اخلاق و معنویت، وحدت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی، ارتباطات اسلامی و دیپلماسی فرهنگی و علم و اندیشه برگزار می شود.


آیت الله تسخیری حلقه وصل بین مسلمانان و پیروان ادیان بود
در بخش دیگری از این مراسم غلامعلی حدادعادل، رئیس بنیاد سعدی در سخنانی اظهار نمود: مرحوم در این دنیا دو نوع زندگی می کند، این تفاوت پس از درگذشتشان آشکار می شود. عده ای وقتی از دنیا می روند، جز دوستان، آشنایان و بستگان کسی دیگر متوجه فقدان او نمی گردد و تأسف و تأثری بجای نمی ماند. اندک کسانی هستند که وقتی از دنیا رحلت می کنند، نه فقط بستگان و بازماندگان آنان فقدانشان را حس می کنند، بلکه جامعه نبود آنان را احساس می کند و گرفتار اندوه و تأسف می شوند. آیت الله تسخیری از دسته دوم بود. به قدری در زندگی اثرگذار بود که فقدانش نزد همگان محسوس بود.
وی به خاطره ای از ترجمه کتاب آیت الله مطهری به زبان عربی توسط آیت الله تسخیری اشاره نمود و اظهار داشت: آیت الله تسخیری اثری از یک متفکر و نویسنده مسلمان ایرانی شیعه به زبان عربی ترجمه کردند. ایشان هم به زبان عربی تسلط داشت و دارای بصیرتی بود که ارزش کتب استاد مطهری را تشخیص می داد.
حدادعادل با اعلان اینکه فقدان آیت الله تسخیری آسیبی جبران ناپذیر بر پیکره اسلام است، اضافه کرد: رحلت آیت الله تسخیری برای همه ما تأسف انگیز بود از آن جهت که ایشان نقش بی بدیلی در انقلاب اسلامی ایفا می کرد.
وی افزود: از شروع پیروزی انقلاب اسلامی، دشمنان انقلاب همیشه درصدد بودند این انقلاب را تحریف کنند و تصویر نادرستی از آن ترسیم کنند و چهره انقلاب را نزد مردم جهان و پیروان سایر ادیان و مسلمانان غیر ایرانی به خصوص عرب و اهل سنت، زشت جلوه دهند. همچنین، تمام رسانه های تحت تسلط استکبار جهانی و صهیونیسم به دنبال جلوگیری از معرفی صحیح انقلاب اسلامی، اندیشه و انگیزه انقلاب به سایر نقاط جهان خصوصاً به عالم اسلام و کشورهای عربی هستند.
رئیس بنیاد سعدی در ادامه سخنانش، تاکید کرد: جنگی که در این ۴۲ سال برقرار بوده، از آن به بعد هم خواهد بود. آن جنگ، جنگ تهاجم فرهنگی، فکری و جنگی که یک طرف آن به دنبال تحریف حقیقت است، برشمرده می شود.
وی آیت الله تسخیری را فرمانده لایق این میدان و جبهه جنگ دانست و اظهار داشت: مرحوم آیت الله تسخیری برای این مهم، چهار ابزار در اختیار داشت و این ابزارها به او تعالی و موفقیت می بخشید. اولین ابزار، تسلط به زبان عربی بود. ایشان هم با ادبیات عرب آشنایی داشت و هم با زبان روز عربی و هم در حوزه های علمیه درس خوانده بود و هم در دانشگاه بغداد. بدین ترتیب در گفت و گو با متفکران و اندیشمندان کشورهای عربی مشکلی نداشت.
حدادعادل بیان کرد: علم اسلامی دومین ابزار ایشان بود. آیت الله تسخیری یک فقیه بود و نزد بزرگان اسلام چون شهید صدر درس خوانده بود و به عرفان و کلام اسلامی تسلط داشت و می توانست از معارف اسلامی سخن گوید و استدلال کند.
وی در ادامه، سومین ابزار آیت الله تسخیری را ایمان قلبی به خدا، اسلام و قرآن کریم و درستی انقلاب اسلامی و ایمان به رهبر معظم انقلاب و امامت این انقلاب دانست و اظهار داشت: چهارمین ابزار ایشان، مجهز به اخلاق گفت و گو بود. اخلاقی که آیت الله تسخیری داشت که برای گفت و گو مناسب بود. شخصیتی خوش اخلاق بود که در ابتدا، سخن مخالف را می شنید و احترام می گذاشت و توهین به کسی نمی کرد و فضای بحث را برادری و دوستانه می ساخت.
رئیس بنیاد سعدی اشاره کرد: مجموع این قابلیت های آیت الله تسخیری سبب شده بود که در تمام مدت پیروزی انقلاب و تا روزهای حیات، ایشان بعنوان حلقه وصلی بین ایران، انقلاب اسلامی و مسلمانان و پیروان ادیان قرار گیرد.
وی ادامه داد: ایشان علاوه بر کارهای علمی و دفاع از اسلام، مدیریت اجرایی هم بر عهده داشت. در سیمنارهای مختلف در جهان اسلام شرکت و مدیریت داشت. دوستی بسیار عزیز بود. با ایشان سفرهای گوناگون در داخل و خارج از کشور داشتم و فقدان ایشان، ثلمه ای در جهان اسلام است.
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به پاس بزرگداشت نام و یاد عالم ربانی حضرت آیت الله شیخ محمد علی تسخیری(ره)، همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال ایشان، نشست بین المللی بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه های آیت الله تسخیری را امروز (۸ مهرماه) با حضور شخصیت ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام در محورهای ولایت مداری و انقلابی گری، مجاهدت و خستگی ناپذیری، اخلاق و معنویت، وحدت اسلامی و تقریب مذاهب اسلامی، ارتباطات اسلامی و دیپلماسی فرهنگی و علم و اندیشه (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) برگزار کرد.1399/07/09
09:22:48
5.0 / 5
1165
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دانشگاه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
جاویدانی