توسط موسسه متن فرهنگستان هنر؛

كتابی درباره متد آموزشی رووینا رید كاستلو به فارسی منتشر گردید

كتابی درباره متد آموزشی رووینا رید كاستلو به فارسی منتشر گردید

جاویدانی: کتاب عناصر طراحی: رووینا رید کاستلو و ساختار روابط بصری نوشته گیل گریت هانا و ترجمه شعبانعلی قربانی توسط موسسه تالیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) فرهنگستان هنر منتشر گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، موسسه تالیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) فرهنگستان هنر کتاب «عناصر طراحی: رووینا رید کاستلو و ساختار روابط بصری» نوشته گیل گریت هانا و ترجمه شعبانعلی قربانی را با شمارگان هزار نسخه، ۲۷۲ صفحه و بهای ۶۹ هزار تومان منتشر نمود.
مبانی طراحی سه بعدی و فرم و فضا همچون مهم ترین و پایه ای ترین مباحث آموزشی برای تمام دانشجویان و علاقه مندانی است که در تمام زمینه های طراحی سه بعدی نظیر گرایش های در رابطه با طراحی صنعتی (طراحی محصول، طراحی خودرو، طراحی مبلمان، طراحی جواهرات، طراحی بسته بندی و…) معماری، معماری داخلی و دکوراسیون، مجسمه سازی، صنایع دستی و… به امر تحصیل و آموزش اشتغال دارند.
به یقین بدون آموزش صحیح و کسب درک و مهارت کافی در مورد مبانی طراحی سه بعدی و فرم و فضا و نحوه ارتباط و تعامل آنها با یکدیگر، مراحل آموزش در رشته های مذکور کامل نخواهد بود. رووینا رید کاستلو بیشتر از نیم قرن در امر آموزش مبانی ارتباطات بصری سه بعدی و فرم و فضا فعالیت داشت. او از بنیان گذاران رشته طراحی صنعتی در دانشگاه های آمریکاست.
رووینا رید کاستلو همینطور از عاملان اصلی تهیه و تدوین نخستین برنامه جامعه آموزشی مبانی ارتباطات بصری سه بعدی و فرم و فضاست که به صورت گسترده در دانشگاه ها و مراکز آموزش هنر و طراحی آمریکا و همینطور سراسر جهان مورد تقلید و الگوبرداری قرار گرفت. کاستلو به مطالعات سه بعدی انتزاعی بسیار علاقه مند بود. نوشته اند که او این مطالعات را به مثابه یک عشق درونی پنهان تا حد نهایت تعقیب می کرد. او برای خود این وظیفه را قائل شده بود که شاگردان، هنرمندان و طراحی را با ایجاد حساسیت در چشم ها و نگرش آنها و تقویت و پرورش قوه تمیز و تشخیص بصری و تجسمی که به آن سواد بصری می گفت، آموزش دهد و به واسطه این الهام بخشی و پرورش آنها را برای خلق دنیای زیباتر مهیا کند.
کتاب «مبانی طراحی» در اصل تلاش شاگران بی شمار او به منظور زنده نگاه داشتن یاد و خاطره وی و همینطور جاودان ساختن برنامه آموزشی بنیان گذاری شده توسط اوست. برنامه ای که خودش بیشتر از نیم قرن در جهت تکمیل و آموزش آن کوشید. شیوه آموزشی رووینا رید کاستلو که در این کتاب عرضه شده الان جزو دروس اصلی مبانی طراحی سه بعدی برای دانشجویان طراحی صنعتی، طراحی داخلی و معماری در خیلی از دانشگاه ها در آمریکا و سایر نقاط جهان است.
کتاب شامل هفت فصل به ترتیب با این عناوین است: «زندگی و زمانه او»، «مبانی»، «مطالعات پیشرفته در فرم»، «مطالعات درباره فضا»، «پیشرفت و توسعه»، «کارهای حرفه ای» و «پروژه های دانشجویی».
کتاب همینطور شامل پیشگفتارهایی به قلم پائولا آنتونلی، مدیر معماری و طراحی، موزه هنر مدرن نیویورک، امیلیو آمباز، طراح، معمار، مدیر سابق معماری و طراحی موزه هنر مدرن نیویورک و جودی کالینز، خواننده و ترانه سرا است.
در بخشی از پیشگفتار امیلیو آمباز می خوانیم: «مایه بسی تاسف است که شخصاً هیچگاه توفیق ملاقات با خانم رووینا رید کاستلو را پیدا نکردم. لیکن با مطالعه اظهارات شاگردان ایشان می توانم بگویم که او استادی بسیار اثرگذار بوده است. من با جرات می توانم وی را معلمی مسحور کننده بنامم. آشکار است که او با چه متانت و احترامی پذیرای نظرات و تخیلات دانشجویانش بوده است تا فرصت را برای شکوفاسازی قوه ابتکار و خلاقیتی که احتمالاً در آنها وجود داشته است، فراهم بیاورد. او هم زمین و هم باران بوده است...
طراحی صنعتی حرفه ای متفکرانه است. در زمان هایی که القاب کمتر رایج بود، شاید می شد از آن به حرفه هنرها و صنایع و از محصول نهایی آن بعنوان مصنوع یاد کرد. یکی از امتیازات و بهتر بگویم یکی از موهبت های بسیار خانم کاستلو این بود که هیچگاه اجازه نمی داد دانشجویان فراموش کنند رسالت شان این است که خالقان فرمی کاربردی باشند که باید حایز هر دو جنبه ملاحظات عملکرد گرایانه و احساسی به صورت توامان باشد.»

1399/12/02
20:26:32
0.0 / 5
794
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , زندگی , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاویدانی