دهمین كنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت،

در فرآیند تبدیل تدابیر به سیاستها بخش مهمی از اهداف سیاستهای الگو از دست می رود

در فرآیند تبدیل تدابیر به سیاستها بخش مهمی از اهداف سیاستهای الگو از دست می رود

استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران اظهار داشت: در پروسه عادی تبدیل تدابیر به سیاستها و قوانین و اجرائی کردن قوانین مربوط در بوروکراسی ناکارآمد دولتی، بخش مهمی از اهداف تدابیر از دست رفته و خنثی شده و اثربخشی آن تقلیل خواهد یافت، هم چنان که در مورد سایر اسناد این اتفاق افتاده است.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، دکتر محمد حسین پناهی در دهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مقاله ای تحت عنوان بایسته های اجرا و تحقق تدابیر عرصه اجتماعی عرضه کرد.
رئیس اندیشکده امور اجتماعی، جمعیت و نیروی انسانی که مقاله خویش را در سالن شماره یک کنفرانس عرضه کرد، اظهار داشت: با عنایت به آماده شدن سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و نزدیک شدن آن به ابلاغ برای اجرا، لزوم دارد که درباره مراحل و چالشهای اجرایی شدن آن بحث و بررسی شود تا آمادگی لازم برای رفع موانع و چالشها و زمینه سازی برای هر چه موفق تر اجرا شدن و تحقق اهداف آن به وجود آید.
وی ادامه داد: در این مقاله بعد از تعریف عرصه اجتماعی و طرح مسائل موجود در این حوزه، تدابیر مربوط در میان تدابیر نهایی شده شناسایی شده اند. بر این اساس ۱۲ تدبیر یعنی یک پنجم تدابیر الگو شناسایی شد که کاملا در ارتباط با عرصه اجتماعی بوده و هر یک به نحوی در جهت رفع مسائل و اصلاح وضعیت این حوزه قرار دارند، اما تحول در این حوزه و رفع مسائل موجود در گرو اجرایی شدن و تحقق این تدابیر و سایر تدابیر الگو قرار دارد که در قسمتهای بعدی مقاله مورد بحث قرار گرفته است.
پناهی تصریح کرد: ابتدا شرایط و عوامل بسترساز اجرایی شدن و تحقق تدابیر اجتماعی و چالشهای موجود در این زمینهمانند چالشهای ساختاری، فرهنگی و قانونی، مطرح شده اند؛ سپس فرآیند تبدیل تدابیر به سیاستها و برنامه ها و قوانین اجرایی در سطح سیاسی و آنگاه چگونگی تبدیل قوانین مصوب به آئین نامه های اجرایی در دستگاههای اجرایی و به اجرا در آمدن آنها و چالشهای موجود در این فرآیند مورد بحث قرار گرفته است. نتیجه کلی حاصل از این بررسی آن است که در فرآیند عادی تبدیل تدابیر به سیاستها و قوانین و اجرایی کردن قوانین مربوط در بوروکراسی ناکارآمد دولتی، بخش مهمی از اهداف تدابیر از دست رفته و خنثی شده و اثربخشی آن تقلیل خواهد یافت، هم چنان که در مورد سایر اسناد این اتفاق افتاده است.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی متذکر شد: بنابراین برای اجرایی شدن و تحقق این تدابیر باید اقدامات ویژه ای به عمل آید. با عنایت به اینکه هدف نهایی اجرایی شدن سند الگو حرکت به سمت پیشرفت و تمدن نوین اسلامی از راه مردم سالاری دینی است، همان گونه که در بخش رسالت سند الگو آمده است، این حرکت نیازمند کنشگری دولت و جامعه توامان است و دولت محوری به تنهایی راهکار مناسبی نخواهد بود و به نتیجه مطلوب نخواهد رسید. چنین هدفی احتیاج به کنشگری جدی جامعه و اجزای آن مانند سمن ها، اقوام، اجتماعات محلی و آحاد مردم، دارد تا در عین مطالبه گری از دولت، خود هم در فرآیند اجرایی کردن الگو نقش آفرین باشند. چنین کاری احتیاج به عزم ملی و بسیج اجتماعی و اعتماد متقابل دولت و جامعه مدنی دارد که با فرهنگ سیاسی نخبگان فعلی امکان پذیر نیست و احتیاج به نخبگان حاکمی با فرهنگ سیاسی جدیدی است که راه را برای تعامل واقعی و نهادمند دولت و ملت بگشاید.
1400/03/01
10:10:12
0.0 / 5
792
تگهای خبر: دانشگاه , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
جاویدانی