توسط موسسه انتشارات اطلاعات؛

کتاب مجموعه گفتگو با غلامرضا اعوانی منتشر گردید

کتاب مجموعه گفتگو با غلامرضا اعوانی منتشر گردید

به گزارش جاویدانی، کتاب جامع حکمت شرق و غرب نوشته سید حسین امامی توسط مؤسسه انتشارات اطلاعات منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، کتاب «جامع حکمت شرق و غرب؛ مجموعه گفتگو با غلامرضا اعوانی» نوشته سید حسین امامی اخیرا توسط مؤسسه انتشارات اطلاعات منتشر و راهی بازار نشر شده است.
این کتاب حاصل سخنرانی ها و گفتگوهایی است که با فیلسوف نامور، آقای دکتر اعوانی در مراکز علمی و دانشگاهی یا با اصحاب رسانه انجام گرفته است. با عنایت به مدیریت طولانی و پربار ایشان در انجمن حکمت و فلسفه ایران و مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و برگزاری سمینارهای هفتگی، کنفرانس ها و کنگره های بین المللی و شرکت در کنگره های مهم داخلی و خارجی، پیوسته مورد رجوع اصحاب رسانه بوده اند که بعضی از آنها در این کتاب گردآوری شده است.
مجموعه حاضر شامل طیفی از مسائل و مباحث می شود که در ۴ فصل کلی تنظیم شده اند: زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی، فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی و علوم انسانی و هنر.
این کتاب با هدف ترویج حکمت الهی در هیاهوی دنیای مدرن که هم برای متخصصان امور انسانی راهگشاست و هم برای عموم مردم، خواندنی و قابل استفاده.
منظور از جامع حکمت شرق و غرب، استاد اعوانی است که به حکمت های شرق و غرب (فلسفه چین، هند باستان، فلسفه و عرفان اسلامی و فلسفه غربی) تسلط دارد. استاد اعوانی به زبان های انگلیسی، عربی و فرانسوی تسلط دارد و با زبان های یونانی، لاتین و آلمانی آشنا است. به همین خاطر کتاب های این فرهنگ ها را به زبان اصلی خوانده است. وی دو بار استاد میهمان در دانشگاه پکن بوده که فلسفه و عرفان اسلامی را به زبان انگلیسی درآن جا تدریس کرده است.
غلامرضا اعوانی (متولد ۱۳۲۱ از سمنان) در سال ۱۳۴۵ از دانشگاه آمریکایی بیروت، لیسانس فلسفه گرفت. کارشناسی ارشد فلسفه را در سال ۱۳۴۷ و دکتری فلسفه را در سال ۱۳۵۵ از دانشگاه تهران أخذ کرد. سال ۱۳۴۷ عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی شد و در سال ۱۳۹۱ با رتبه استادی تمام بازنشسته شد. اعوانی رئیس هیئت مدیره انجمن بین المللی فلسفه اسلامی و عضو هیئت مدیره فدراسیون بین المللی فلسفه است. او چهره ماندگار فلسفه در سال ۱۳۸۰ انتخاب گردید. مقالات انگلیسی که وی در کنگره های بین المللی عرضه کرده است در شش جلد چاپ شد.
وی ضمن گذراندن دروس فلسفه غرب در دانشگاه تهران، بعضی از متون فلسفی اسلامی را نزد استادانی چون مهدی حائری یزدی، محمد جولستانی، میرزاعبدالکریم روشن، آیت الله موسوی گرمارودی، جواد مصلح و دیگران به سبک قدیم آموخته است. همینطور در انجمن فلسفه ایران در محضر پرفسور ایزوتسو، پرفسور هانری کُربَن و پرفسور سیدحسین نصر و دیگران شاگردی کرده و تابحال حدود ۹ اثر، تألیف، ترجمه و تصحیح نموده است و دو کتاب هم به زبان انگلیسی دارد.
اعوانی در بخشی از مقدمه آورده است:
این سخنرانی ها و مصاحبه ها که در مناسبت های گوناگونی صورت گرفته است شامل طیف وسیعی از مسائل می شود و مصاحبه کنندگان از رشته های مختلف و دارای قابلیت های گوناگونی بوده اند. باآنکه این سخنرانی ها و مصاحبه ها در موضوعات مختلف است، اما چیزی که همه آنها را به هم ربط می دهد و باعث وحدت آنها می شود، این امر است که من به همه آنها به اندازه وسع و طاقت بشری خود از دیدگاه حکمت الهی پاسخ داده ام.
چنان که ملاحظه می فرمائید خیلی از مصاحبه ها به وسیله فاضل محترم آقای سید حسین امامی صورت گرفته است، مابقی مطالب را هم با اهتمام قابل تقدیر و ستایش خود و با جستجوی فراوان در مجلات و سایت های مختلف گردآوری کرده اند. اگر تلاش و کوشش خستگی ناپذیر ایشان نبود این مجموعه فراهم نمی آمد.
در بخشی از مقدمه سیدحسین امامی هم آمده است:
کتاب حاضر مجموعه ای از منتخب گفت گوها و سخنرانی های آقای دکتر غلامرضا اعوانی است که خصوصاً در دهه های اخیر در رسانه های مختلف انتشار یافته است. آنچه در این مطالب مشهود است، تسلط بی نظیر استاد به قرآن و احادیث است که در کمتر استاد دانشگاه و فیلسوف فلسفه غرب خوانده ای، دیده می شود. همینطور از اشعار شاعران خاصه اشعار عرفانی به مقتضای بحث استفاده می نماید که به زیبایی گفته هایشان می افزاید و بر دل شنونده و خواننده بیشتر می نشیند. امروزه که رشته های علمی تخصصی و فوق تخصصی شده است، این خصوصیت ها در کمتر شخصیتی جمع شده است.
استاد اعوانی بر حکمت تاکید و راه سعادت را راه حکمت معرفی می کند. نگاه الهی به همه پدیده ها و آفریده ها و علوم مواردی است که استاد در گفتگوهای خود بر آن تاکید می کند و می گوید: بشر جدید به دلیل دوری از وحی و دیدگاه الهی، خویش را در گردابی انداخته است که گریزی جز بازگشت به حقیقت ندارد. استاد اعوانی خود متخلق به اخلاق حسنه ای است که از بزرگان و عرفا و حکمای الهی دیده و آموخته و به قول ایشان بزرگ ترین معلم ما خداوند، پیامبر (ص) و قرآن کریم است. بنده این خصوصیت ها را در ایشان به عینه مشاهده کرده ام. به راستی ذره ای غرور علمی و تکبر در شخصیت ایشان راه ندارد و رهرو مناسبی برای سالکان عرفان و حکمت الهی است. ایشان به سنت حکمت نانوشته معتقدند و مطالبی که از زبانشان جاری شده، یک از هزار مکنون در قلب مانده است که به مقتضای زمان و مکان بیان کرده اند.
در هیاهوی دنیای مدرن، حکمت الهی از جوامع و فرهنگ های مختلف رخت بربسته و بر ما پیروان نبی خاتم (ص) فرض است که در راه اشاعه این فرهنگ در جهان بی احساس و بی وجدان و فروغلتیده در نهیلیسم بکوشیم. لزوم انجام چنین کاری حقیر را بر آن داشت تا مجموعه ای از سخنرانی ها، مصاحبه ها و گفتگوهای حکیم الهی، جامع حکمت شرق و غرب استاد غلامرضا اعوانی را گردآوری و مدون کنم که حالا پیش روی شماست.
بخشی از مطالب، مجموعه ای از مصاحبه ها و سخنرانی های استاد است که به همت خبرنگاران و روزنامه نگاران مختلف در چند سال گذشته در مطبوعات و خبرگزاری های متعدد انتشار یافته که مجدداً مورد بازنگری و ویرایش قرار گرفته و مطالبی بر آنها افزوده شده است. از همکاران محترمی که در این امر کوشیده اند، قدردانی نموده و برای حفظ امانت منبع گفتگوها و نام خبرنگار تا حد ممکن ذکر شده است.
این کتاب در ۷۳۶ صفحه به قیمت ۴۸۰ هزار تومان عرضه شده است.

1402/01/28
12:13:05
0.0 / 5
325
تگهای خبر: بازار , خدمات , دانشگاه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاویدانی