فیض مطرح كرد؛

گلستان سعدی ظرفیتهای زبان و ادب فارسی را نمایان کرده است

گلستان سعدی ظرفیتهای زبان و ادب فارسی را نمایان کرده است

به گزارش جاویدانی، ناصر فیض در آئین اختتامیه سومین دوره جایزه گلستان اظهار داشت: سعدی هنرنمایی کرده و در گلستان ظرفیتهای زبان و ادب فارسی را نمایان کرده است.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، آئین اختتامیه سومین دوره جایزه گلستان، با حضور اسماعیل امینی، ناصر فیض، رضا رفیع و امید مهدی نژاد از شاعران و طنزپردازان کشور که کار داوری این جایزه را هم بر عهد داشتند، چهارشنبه ۲۴ آبان توسط کتابِ خانه کتاب و ادبیات ایران اجرا شد.
اسماعیل امینی، در رابطه با اهمیت جایزه گلستان اظهار داشت: برای ما که به ادبیات علاقه مند هستیم، وقتی از گلستان و بوستان و مثنوی و دیگر آثار فاخر بزرگان ایران زمین سُخن می گوئیم، از روی علاقه است. وجهه دیگر پرداختن به این آثار هم زمانی است که درحال تدریس آنها هستیم. دنیا ایرانی ها را با اشعار مولوی، عطار، سعدی و حافظ می شناسد. امروزه شاهد می باشیم که گاهی اهمیت زبان فارسی که به هویت و گذشته ما گره خورده به درستی درک نشده و به خوبی به آن ارج نهاده نمی شود و این مورد بسیار نگران کننده است.
وی اضافه کرد: گلستان در قرن هفتم نوشته شده است؛ در دوره ای که زبان فارسی در نثر رو به انحطاط بود. کتاب های آن زمان شبیه سخنرانی سیاست مداران بوده و پُر از تکلف؛ سعدی با نوشتن گلستان گونه ای از زبان فارسی را آفرید و این اعجاز اوست و دریغا که قدر آنرا به درستی نمی دانیم. گلستان یک گنجینه است.
امینی اظهار داشت: جایزه گلستان از منظرهای مختلف آثار ارسالی را بررسی نموده است. برنده اصلی در این جایزه همه کسانی هستند که متون گلستان را خواندند. در قدیم در کلاس دوم مکتب خانه کودکان گلستان می خواندند و بسیار مفید بود.
در گلستان سعدی ظرفیتهای زبان و ادب فارسی نمایان شده است
ناصر فیض، دیگر داور این جایزه هم اظهار داشت: یک زمان آموختن سواد در مکتب خانه ها همراه با خواندن گلستان سعدی بود. کسی که گلستان می خواند نسبت بیشتری با زبان و ادبیات فارسی پیدا می کرد. چون که گلستان تلفیقی از نثر، شعر و مصنوعات ادبی است که سعدی با هوشمندی آنها را به خدمت گرفت. آثار سعدی منبع آموزش زبان فارسی شمرده می شود و در یک جا به اقتضای سُخن با شعر سُخن گفته و در جایی دیگر با ذکر یک حکایت و ترکیبی زیبا گلستان سعدی را خلق کرده است.
وی اضافه کرد: سعدی هنرنمایی کرده و در گلستان ظرفیتهای زبان و ادب فارسی را نمایان کرده است. سعدی از شوخ طبعی هم در انتقال مفاهیم بهره برده است و این اثر بخش عمده نگاههای ادبی را در خود دارد و خواندن آن هم مخاطب را خسته نمی نماید. سعدی گلستان را پُر از جاذبه نگاشته و خوانش آن هم سخت نیست. هم اکنون کمتر دانشجویان ادبیات هم می توانند به صورت صحیح گلستان را بخوانند، با وجود آنکه خوانش آن دشوار نیست. این برآمده از عدم توجه به اثر پرارزش گلستان است. از راه گلستان میتوان به کودکان اخلاق و ادب و چگونه زیستن آموخت.
این شاعر و طنز پرداز ضمن تبریک گفتن به برگزیدگان این جایزه، اظهار داشت: بعضی از برگزیدگان خلاقیت به خرج داده بودند. برای ما درست خوانی یک ملاک مهم در داوری بود و آثار انتخاب شده از نظر درست خوانی اعتماد ما را جلب کرده بودند.
رضا رفیع هم در این جلسه اظهار داشت: امروز که مدارس تهران به سبب آلودگی هوا تعطیل بود دیگر هر نفسی که فرو می رود مُمِد حیات نیست و چون بر می آید مُفَرَح ذات نیست. حافظ می گوید کی شعر تر انگیزد خاطر که حزین باشد. در روزگاری که زبان فارسی بسیار به خطر افتاده و در فضای مجازی با همه فوایدش، شاهد یک ولنگاری در نگارش متون هستیم، توجه به آثار بزرگان ادبیات بسیار اهمیت دارد.
وی اضافه کرد: ما در مکتب خانه، سعدی می خواندیم و وقتی به مدرسه رفتم، در دبستان ۲ کلاس جلوتر از بقیه بودم و خواندن و نوشتن می دانستم. جایزه گلستان را پاسخی به فراخوان سعدی می دانم که در دیباچه گلستان می گوید: «به چه کار آیدت ز گل طبقی؟ از گلستان من بِبَر ورقی» و وقتی در بین شرکت کنندگان کودکان را دیدم واقعاً خوشحال شدم.
رفیع اظهار داشت: همگان سعدی را به انسان کامل نزدیکتر و واقعی تر می دانند و او رندانگی هایی در گلستان دارد. سعدی که فردی عاقل در بوستان است، چنین بیان جذاب و متنوعی در گلستان دارد. بعضی از پژوهشگران حتی سعدی را بعنوان یک اقتصاددان می شناسند و ردپای آثار او را در مقالات خود پیاده سازی می کنند. مانند آنجایی که سعدی گفت «چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن»؛ این یک حقیقت اقتصادیست.
این داور سومین دوره جایزه گلستان اضافه کرد: این دوره جایزه خیلی خوب برگزار شد و به کودکانی که در این سن و سال با خواندن گلستان به مکتب خانه سعدی پا گذاشتند، تبریک می گویم. برای آنها آینده ای روشن متصورم.
«رقیه مستقیم» از استان فارس، نفر اول؛ «سام سلامی»، «مهرشاد رستمی» و «صبا سیاوشی» از استان همدان نفرات دوم؛ «کامیار کارگر» از استان خراسان رضوی نفر سوم؛ «غزل همایون» از استان فارس نفر چهارم و «امید محمدی سروش» از استان همدان نفر پنجم سومین دوره جایزه گلستان بودند که به آنها جوایز نقدی، لوح تقدیر، کتاب نفیس و سردیس سعدی اهدا شد. همینطور «محمدمهدی بزرگی» از استان آذربایجان شرقی، «الهه قربانی» از استان فارس و «امیرحسین بشارتی» نفرات شایسته تقدیر بودند.
در پایان این مراسم تنی چند از کودکانی که در جایزه گلستان شرکت کرده بودند با خواندن حکایت هایی از گلستان به مراسم غنا بخشیدند.


منبع:

1402/08/25
14:58:59
0.0 / 5
145
تگهای خبر: آموزش , شركت , كتاب , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
جاویدانی