گذری بر 41 روز ابتدایی سال 1360 در روزشمار تداوم اشغال و بحران

گذری بر 41 روز ابتدایی سال 1360 در روزشمار تداوم اشغال و بحران

جاویدانی: روزشمار تداوم اشغال و بحران اولین كتاب سیزدهم مجموعه روزشمار جنگ ایران و عراق به 41 روز ابتدایی سال 1360 می پردازد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، روزشمار «تداوم اشغال و بحران» اولین كتاب سیزدهم مجموعه روزشمار جنگ ایران و عراق می باشد كه به اهم رخدادها و تحولات تأثیرگذار بر جنگ در دو سطح ملی و فراملی و در محورهای نظامی، سیاسی در حد فاصله زمانی ۰۱/‏۰۱/‏۱۳۶۰‬ تا ۱۰/‏۰۲/‏۱۳۶۰‬ می پردازد. وقایع مطرح شده در این ۴۱ روز خود زمینه ساز تحولاتی برای عزل بنی صدر از فرماندهی كل قوا و متعاقب آن خارج شدن وی از صحنه سیاسی كشور و همین طور آغاز سلسله عملیات های موفق رزمندگان در آزادسازی مناطق اشغالی را می توان از وقایع مهم برشمرد كه در این كتاب به آنها پرداخته شده است.
اجرای عملیات های مانند «قوچ سلطان»، «امام مهدی (عج)» و «بازی دراز» كه بسترسازی برای ورود به راهبرد آزادسازی سرزمین های اشغالی در خرمشهر بودند از مهم ترین وقایع نظامی مطرح شده در این جلد از روزشمار است.
در این مقطع اوج گیری اختلافات سیاسی و تشكیل كمیته حل اختلاف و همین طور زمینه سازی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) برای ورود به مرحله مبارزات مسلحانه، محاكمه امیر انتظام از اعضای نهضت آزادی و معاون نخست وزیر وقت ابراهیم یزدی كه به بهتان جاسوسی بازداشت شده بود، تلاش جامعه بین الملل برای برقراری صلح میان دو كشور ایران و عراق از تحولات مهم سیاسی در این دوره است.
از خاصیت هایی كه در این روزشمار است همانند سایر روزشمارهای این مجموعه باارزش مهم ترین موضوعات كتاب در مقدمه جمع بندی شده است. همین طور هرروز از روزشمار به منزله یك فصل و در چارچوب چندین گزارش شامل اخبار و تفسیر و تحلیل وقایع همان روز است كه درانتها آن، لیست منابع و مآخذ مطالب همان روز درج شده است.
برخی از توضیحات ضروری درباره بعضی گزارش ها كه در متن روزشمار نمی گنجیده، در پانوشت یا در ضمیمه اختتام همان روزشمار آمده است.
از مواردی قابل تأمل در گزارش ها روزبه روز این روزشمار این است كه بعد از متن اصلی كتاب، چكیده ای از مطالب كتاب با عنوان «گزارش روزشمار» درج شده است كه شماره هایی نظیر شماره گزارش های متن كتاب دارد و دستیابی به مطالب موردنظر را آسان می كند. درانتها كتاب نیز لیست راهنمای موضوعی (نمایه) آمده است. همین طور عكسهایی از صحنه های وقایع و اشخاص ذكرشده در گزارش ها، در كتاب چاپ شده است.
روزشمار «تداوم اشغال و بحران» به قلم فرهاد درویشی سه تلانی و محمد محمدپور در ۷۸۰ صفحه در سال ۱۳۹۸ توسط انتشارات مركز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشرشده است و با قیمت ۷۰ هزار تومان روانه بازار نشر گردیده است.


منبع:

1399/01/11
21:42:37
5.0 / 5
2855
تگهای خبر: بازار , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
جاویدانی