با بسته بودن ۴ هفته ای كتابفروشی ها

اثر كووید-۱۹ بر صنعت نشر آلمان ضرر نیم میلیارد یورویی

اثر كووید-۱۹ بر صنعت نشر آلمان ضرر نیم میلیارد یورویی

جاویدانی: بعد از چهار هفته بسته بودن كتابفروشی های آلمان به خاطر انتشار ویروس كرونا، آنها باردیگر فعالیت خودرا با محدودیت هایی آغاز نموده اند.به گزارش جاویدانی به نقل از دویچه وله، در صورتیکه تقریباً نیمی از کتاب ها در آلمان بوسیله کتاب فروشی ها فروخته می شوند، از بیستم آوریل (یکم اردیبهشت) کتاب فروشی های آلمان باردیگر باز شده و آغاز به کار کرده اند، اما انتظار نمی رود همه چیز به سرعت به حالت عادی برگردد.
همه کتابخانه های آلمان به غیر از ایالت های فدرال برلین و ساکسونی-آنهالت به مدت یک ماه کامل مجبور به پایین آوردن کرکره هایشان شده بودند. انجمن ناشران و کتاب فروشان آلمان تخمین می زند که همین چهار هفته بسته بودن به مدلول وارد شدن بیش از نیم میلیارد یورو خسارت به صنعت کتاب کشور شده است.
مدیر خانه نشر مستقل «رپرودوکت» فکر می کند حتی با وجود باردیگر باز شدن کتاب فروشی ها، فروش به سرعت بهبود پیدا نخواهد کرد. او می گوید: «از آنجا که مردم نگران سلامت شان هستند و پول کمتری خرج می کنند هنوز ترافیک عمومی زیادی نخواهیم داشت».
خانه نشر او که آثار کمیک و رمان های گرافیکی را به فروش می رساند، تا اینجا شاهد کاهش ۴۰ درصدی فروش بوده اما امیدوار است بتواند با کمک پول های دولتی و کاهش ساعات کاری برای کارمندان خود، به کار ادامه بدهد. رپرودوکت ۳۰ سال است که فعالیت می کند.
ناشران کوچک تر بیش از بقیه تحت تاثیر کروناویروس قرار گرفته اند. کنسل شدن نمایشگاه کتاب لایپزیگ و مجموعه ای از فستیوال های ادبی و تورهای کتاب خوانی سبب شده که کتاب های آنها عملاً در یک ماه گذشته نامرئی شوند. حتی قبل از پاندمی کووید -۱۹ هم این ناشران کوچک در معرض توجه زیادی نبودند و حضور فیزیکی در مغازه ها برای آنها حیاتی بود.
اما حتی در عصر اینترنت، کتاب فروشی ها برای صنعت نشر آلمان ضروری هستند چون تقریباً نیمی از تمام کتاب ها هنوز به صورت فیزیکی خریداری می شوند.
چرخه توزیع کتاب ها هم به مشکل خورده و خیلی از ناشران حالا نمی توانند آثار خودرا پخش کنند و مشتریان مجبور هستند مدت زیادی برای دریافت سفارش خود صبر کنند.
با وجود اینکه کتاب فروشی ها در سراسر آلمان اجازه دارند تحت شرایط خاصی باز باشند، بحران به هیچ وجه تمام نشده است. حضور مشتریان در مغازه ها محدود خواهد بود، آمازون ارجحیت تحویل بسته ها را به مواد غذایی و اقلام دیگر داده و در نتیجه کتاب ها بسیار دیر تحویل داده می شوند و رخدادهای بزرگ که بسیار برای دنیای ادبی مهم هستند، تا روز سی ویکم آگوست در آلمان ممنوع اعلام شده اند.
از نظر الکساندر اسکیپیس مدیر اجرایی انجمن ناشران و کتاب فروشان آلمان، این مسئله واضح است که دولت باید حمایت خودرا از این صنعت گسترش دهد.
اما بارقه ای از امید نیز برای این صنعت در افق دیده می شود: هنوز مقرر است نمایشگاه کتاب فرانکفورت طبق برنامه در اکتبر اجرا شود.
کاترین گرون سخنگوی نمایشگاه اظهار داشت: «هنوز در این مرحله نمی توانیم حدس بزنیم ظاهراً هفتاد و دومین نمایشگاه چطور خواهد بود. اما به هر حال مشخص است که نمایشگاهی بسیار خاص خواهد بود».منبع:

1399/02/10
23:17:50
5.0 / 5
2820
تگهای خبر: اینترنت , خرید , سلامت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
جاویدانی