توسط نشر افكار

اصلاحات ارضی منتشر گردید

اصلاحات ارضی منتشر گردید

نشر افكار كتاب اصلاحات ارضی نوشته رسول مهربان را با مقدمه ای از فریبرز رئیس دانا منتشر نمود. رسول مهربان در برنامه اصلاحات ارضی زمان محمدرضا پهلوی، مسئولیت هایی داشت.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، کتاب «اصلاحات ارضی» نوشته رسول مهربان با مقدمه ای از زنده یاد فریبرز رئیس دانا در ۲۲۸ صفحه و بهای ۴۵ هزار تومان توسط نشر افکار منتشر گردید. رسول مهربان سال ۱۳۱۴ در بندر انزلی متولد شد. آموزش ابتدایی و متوسطه را در انزلی و رشت گذراند و سپس به تشویق خانواده مذهبی خود برای آموزش علوم مذهبی به قم رفت و به حوزه درسی مرحوم آیت الله سید علی اکبر برقعی راه پیدا کرد.
در سال های اوج نهضت ملی کردن نفت و جنبش دموکراسی خواهی دولت ملی دکتر محمد مصدق، وارد فعالیتهای جدی اجتماعی و سیاسی شد و در روزنامه های قم و تهران مقاله هایی نوشت. در ادامه فعالیت سیاسی به «حزب ایران» و بعد از شکست نهضت ملی، به «نهضت مقاومت ملی» و سپس «جبهه ملی دوم» پیوست. مدتی منشی اللهیار صالح، رهبر جبهه ملی دوم، بود و در انتخابات دوره بیستم مجلس شورای ملی، سخنگوی ستاد انتخاباتی او شد. در آن دوران طولانی پرتلاطم همواره در کنار اللهیار صالح قرار داشت و از نزدیک شاهد مذاکرات و مباحثات رهبران جبهه ملی دوم بود.
این تجربیات اجتماعی و سیاسی پشتوانه پژوهش های تاریخی وی در سال های آتی شدند؛ آثاری چند در تشریح شکست نهضت ملی و علل صعود و سقوط آنکه همچون می توان از «بررسی احزاب بورژوازی لیبرال در مقابله با جنبش کارگری و انقلابی ایران» (جلد اول: ۱۳۶۰؛ جلد دوم: ۱۳۶۱) و «گوشه هایی از تاریخ معاصر ایران» (۱۳۶۱) نام برد.
آنچه با نام اصلاحات ارضی از مجموعه ای با همان عنوان «گوشه هایی از تاریخ معاصر ایران» پیش رو دارید، گزارشی تحلیلی و انتقادی از مهم ترین برنامه «انقلاب شاه و مردم» است که رسول مهربان بعنوان کسی که خود در اجرای برنامه «اصلاحات ارضی» مسئولیت هایی داشته، روایتی متفاوت از آن عرضه می کند.
کتاب «اصلاحات ارضی» جلد ششم و پایانی از پژوهش های تاریخی رسول مهربان با عنوان «مجموعه گوشه هایی از تاریخ معاصر ایران» است. این مجموعه که به تاریخ سلطنت محمدرضا پهلوی می پردازد، شامل مجلدات زیر است: جلد اول: از شهریور ۱۳۲۰ تا ۳۰ تیر ۱۳۳۱؛ جلد دوم: از ۳۰ تیر ۱۳۳۱ تا کودتای ۲۸ مرداد؛ جلد سوم: از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تا تأیید دکترین آیزنهاور توسط حزب ایران؛ جلد چهارم: از غارت درآمد نفت ایران تا دولت دکتر علی امینی؛ جلد پنجم: از نخست وزیری علی امینی تا انحلال جبهه ملی دوم و جلد ششم: اصلاحات ارضی.


منبع:

5.0 / 5
2092
1399/04/31
14:11:20
تگهای خبر: آموزش , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاویدانی