رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی:

اقدام قبیح نشریه فرانسوی نمونه ای از جهالت مدرن است

اقدام قبیح نشریه فرانسوی نمونه ای از جهالت مدرن است

به گزارش جاویدانی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در وبینار «مشكلات جهان معاصر: نفرت پراكنی، افراط گرایی، تروریسم، اسلام هراسی و تعرض ارمنستان به آذربایجان»، اقدام قبیح نشریه فرانسوی و سخنان گستاخانه رئیس جمهور فرانسه در پشتیبانی از انتشار تصاویر موهن به پیامبر(ص) را نمونه ای از جهالت مدرن دانست.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، ابوذر ابراهیمی ترکمان- رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی- در سخنرانی خود در وبینار «مشکلات جهان معاصر: نفرت پراکنی، افراط گرایی، تروریسم، اسلام هراسی و تعرض ارمنستان به آذربایجان» اظهار داشت: جهل در متون اسلامی اغلب در مقابل عقل به کار برده می شود. به این مفهوم که فقدان اندیشه و تعقل، منجر به جهالت می شود و جهالت می تواند آثار زیانباری را پدید آورد. با این مفهوم از جهل می توان اظهار داشت که حتی عالمان هم امکان دارد گرفتار جهل شوند و حضرت علی ابن ابیطالب (ع) در اینباره، می فرمایند: «رُبَّ عَالِمٍ قَدْ قَتَلَهُ جَهْلُهُ، وَ عِلْمُهُ مَعَهُ لَا ینْفَعُهُ.».
وی ادامه داد: در عصر کنونی، علیرغم رشد فزاینده علم در جهان، جهل هم رشد کرده است و البته از جهل بدوی به جهالت مدرن تبدیل گشته است؛ یعنی جهالت در عین دانستن. پیدایش گروه های افراط گرا در جوامع جهان، نمونه این جهالت است. جهالتی که می تواند آینده بسیار تلخی را رقم بزند.

جهالت مدرن عامل دوری انسان از معنویت و اخلاق است
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به جهالت مدرن در عصر کنونی اظهار نمود: آتش زدن قرآن مقدس، ترسیم و انتشار کاریکاتور موهن از نبی مکرم اسلام(ص) در زمانی که دنیا گرفتار درد مشترک ناشی از بیماری کوید ۱۹ است، آیا غیر از جهالت مدرن است؟ امروز که بشر از نظر تکنولوژی، رشد فزاینده ای کرده است و عرصه های دانش را یکی بعد از دیگری در نوردیده است، پس چرا نتوانسته جهالت را از میان بردارد؟ عامل اصلی این است که غفلت، سبب گشته است تا معنویت و اخلاق سیر قهقرایی داشته باشد.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تاکید کرد: غزالی، غفلت را بیماری می داند و اعتقاد دارد برای هشیار ساختن شخص غافل به علت نیاز نیست، بلکه به دلیل نیاز داریم. علتی باید به وجود آید تا غفلت زدایی کند. این علت، توجه دادن به معنویت و اخلاق است.
وی همچنین، بیان نمود: امروز، توجه روز افزون به فضای مجازی، انسان را نه تنها در خانه از خانواده جدا کرده بلکه او را از خودش هم جدا کرده است و کمتر فرصت می کند درباره خودش اندیشه کند در صورتیکه خداوند متعال می فرماید: «وَفِی أَنْفُسِکمْ ۚ أَفَلَا تُبْصِرُونَ» (الذاریات ۲۱) پس برای رفع جهالت مدرن ابتدا باید انسان را با خودش آشتی داد و معنویت و اخلاق را به او چشاند. آنها باید بچشند تا بفهمند؛ «من لم یذق لم یدر».
ابراهیمی ترکمان به اقدامات قبیح یک نشریه فرانسوی و سخنان گستاخانه رئیس جمهور فرانسه در پشتیبانی از انتشار تصاویر موهن به رسول اکرم(ص) اشاره نمود و اظهار داشت: کشور فرانسه را ببینید چقدر از گذشتگان خود دور افتاده است. روزگاری دانش حقوق در فرانسه بالید و خیلی از کشورها در قانون نویسی خود به اتخاذ از قوانین فرانسوی روی آوردند. متأسفانه، امروز دولت در آن کشور، خود، خصومت پراکنی می کند.
وی تصریح کرد: یک کار زشتی توسط نشریه ای انجام شده و رئیس دولت به جای آن که با جریحه دار کننده احساسات یک و نیم میلیارد انسان، روبرو شود از او دفاع می کند، آیا این جهل مدرن نیست؟ اگر امروز کشورهای اسلامی از کنار چنین اقدام موهنی بگذرند، فردا دیگر نمی توانند در مقابل توهین های دیگر بایستند، دولت فرانسه باید هزینه این رفتار ناشایست خویش را بپردازد.
منبع:

1399/08/21
22:34:41
5.0 / 5
1181
تگهای خبر: حقوق , فرهنگ , قرآن , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان جاویدانی
جاویدانی