حجت الاسلام صدیقی؛

امر به معروف و نهی از منكر دژ دیده بانی حراست از زندگی است

امر به معروف و نهی از منكر دژ دیده بانی حراست از زندگی است

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر یعنی پاسداری از حیات و زندگی بشر و مقابله با مرگ معنویت و اخلاق و کار و پیشرفت؛ بدون امر به معروف و نهی از منکر حیات جامعه استمرار پیدا نمی نماید.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، به نقل از ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، سومین جلسه از سلسله نشست های تخصصی با نخبگان دانشگاهی بامداد امروز سه شنبه ۱۸ آذر ماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی رئیس و تعدادی از نخبگان و مسؤلان آموزش و پرورش منطقه ۴ تهران در محل حوزه علمیه امام خمینی (ره) برگزار گردید.
بعد از طرح نظرات و دیدگاه های مسؤلان و نخبگان آموزش و پرورش، حجت الاسلام صدیقی رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور و امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: خدا را شکر می کنم که به ما بهترین دین یعنی اسلام و چشمه جوشان حیات بخش و کتاب همیشگی زندگی بشر یعنی قرآن و الگوهای در تراز قرآن یعنی پیغمبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (علیهم السلام) را عطا کرد و ما را در زمان انقلاب اسلامی زمین نشین کرده است.
وی ادامه داد: در شرایطی که جهان آماده می شد که فاتحه دین را بخواند و فکر می کردند دین در جامعه بشری جایگاهی ندارد و با همین دید سطحی آغاز به وارد کردن هجمه های عظیم به دین کردند؛ شرقی ها دین را افیون می دانستند و غربی ها هم می گفتند که اسلام دین شمشیر است. جوان های ما هم در دانشگاه ها در بین این دو گفتمان گرفتار بودند. خدای متعال در همین شرایط قدرت نمایی کرد و یک فقیه عارف جان بر کف متوکل به خدا آمد و پرچم انقلاب را به دست گرفت و به شرق و غرب تاخت و هویت تازه ای را به جامعه بخشید که این هویت مستقل نه شرقی نه غربی بلکه جمهوری اسلامی بود.
رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: خداوند دلها را شکار این مرد کرد اما دشمنان برای مقابله با تحقق این شعارها و استمرار این گفتمان جنگ را به ما تحمیل کردند، قربانیان زیادی را به شکل ترور از ما گرفتند و امروز هم در یک جنگ تمام عیار فرهنگی، تبلیغاتی، روانی و اقتصادی ما را تحت فشار قرار داده اند و همه اینها نشانه آن است که ما یک قدرتی هستیم که دنیا از این قدرت نگران است و می خواهد این قدرت را به ضعف تبدیل کند. خدا را شکر می نماییم که با اینکه امام (ره) رفت اما کسی به جای او آمد که همان بود و در مقابله با طوفان های سهمگین خم به ابرو نیاورد و توانست پرچم را در قله نگه دارد. یک انسان وارسته، دشمن شناس، زمان شناس، دین شناس و جامعه شناس که جزء سرمایه های عظیم فرهنگیان و فرهنگسازان و مربیان ماست.
امام جمعه موقت تهران افزود: بسیاری از شهدایی که حیات را مفهوم کرده و زندگی را در شهادت یافتند و زندگی حقیقی را با خون خود به عالم بعنوان تابلوی سعادت عرضه کردند. در این شرایط اگر مأیوس باشیم در پیشگاه خدا هیچ عذری نداریم. نخستین قدم در خودسازی و جامعه سازی و ایجاد تمدن اسلامی امید است؛ ما پیش از انقلاب چه بودیم و چه داشتیم و چه کسانی بر ما مسلط بودند، و پس از انقلاب چه مسیری را طی کردیم و به چه ثروت هایی رسیدیم و هم اکنون در کجای عالم قرار داریم؟ این بالاترین مشهور است که ما باید آنرا بشناسیم.
آیت الله صدیقی تصریح کرد: اینکه هم حضرت امام (ره) می فرمودند که حفظ نظام از اوجب واجبات است و هم رهبر انقلاب بالاترین معروف را حفظ نظام اسلامی می دانند، آن سرمایه عظیمی که همه خوبی ها از او می جوشد الگو و کسی است که پرچم را در قله نصب کرده است. اگر امت امام داشته باشد، امت است اگر نه امت نیست؛ یک شخصیت با استقامت و نستوه و خستگی ناپذیر و گویا. در مکتب ما اول مساله هستی شناسی و دوم راه شناسی است که همان خودشناسی است و انسان خودش صراط مستقیم است. رسول الله (ص) صراط است، امیر المومنین (ع) صراط است، امام (ره) صراط است و مقام معظم رهبری صراط است. اینها معروف های اثرگذار و مبنایی ما است که هستی آگاه حکیم ناظر مهربان بر ما احاطه دارد، ما خدا و الله داریم و پرستش خویش را در او منحصر کرده ایم.
وی ادامه داد: سوم هدف شناسی، یعنی شناخت مبدا و مسیر و مقصد انسان است و در نهایت انسان باید مظهر صفات جلال و جمال الهی شود. این دورنمایی است که مکتب ما رائه می کند و افسران این میدان اول خانواده و بعد معلمان هستند. اینها نخستین گروهی هستند که به امانت های الهی و آینده سازان جامعه شکل می دهند. نخستین تابلویی که در جانها ترسیم می کنند آموزگاران هستند. دامن پاک و لقمه حلال شرط اول است و در مرحله دوم آموزگاران قرار دارند که یا جامعه را به سمت خدا و یا به سمت هوی می برند. دین آمده به ما حیات طیبه، پویایی، بالندگی و آرمانخواهی و نشاط و امید بدهد. دینی که در گوشه مسجد خلاصه شده و یک امر شخصی است یک دین مرده است و حیات بخش نیست. دین آمده در جای جای زندگی ما نسیم رحمت بوزد. ما شعارمان بسم الله الرحمن الرحیم است. این شعار باید در سرتاسر زندگی ما تجلی داشته باشد و هر جا می رویم نسیم رحمت که نسیم حیات، رشد، عزت و پیشرفت است بوزد. اینها علایم زندگی است، اگر بود ما زنده ایم و اگر نه دین نداریم. هر جا افسردگی، رکود، بیکاری و مسئولیت گریزی باشد آنجا بی دینی است.
آیت الله صدیقی ضمن اشاره به اینکه دین آمده تا همه کارهای ما را مقدس کند. تصریح کرد: اگر دیدید دینی شما را به زندگی دعوت می کند دین است و اگر شما را از زندگی جدا می کند دین نیست. دین آمده تا به خانواده ها رنگ خدا بدهد که این یک دین واقعی است. امر به معروف و نهی از منکر یعنی پاسداری از حیات و زندگی بشر و مقابله با مرگ معنویت و اخلاق و کار و پیشرفت. آنچه ضد ارزش است منکر است و آنچه زندگی ساز است آن مشهور است. امر به معروف و نهی از منکر دژ دیده بانی حراست از زندگی است. اگر نظارت عمومی نباشد ارزش ها به مرور مورد هجمه قرار خواهند گرفت و جامعه هم حساس نیست که زنده باشد و قهرا زندگی را از ما خواهد گرفت. بدون امر به معروف و نهی از منکر حیات جامعه استمرار پیدا نمی نماید. وقتی گفتمان سازی در راه انحرافی قرار گرفت ارزش ها رنگ می بازند و به تدریج از بین می روند.
وی ادامه داد: بنابراین است که قرآن کریم امر به معروف و نهی از منکر را امتیاز امت اسلام معرفی کرده است. اگر چنانچه افراد بی تفاوت باشند و «به من چه» بگویند و این دست عبارت ها جای نظارت عمومی را بگیرد دیگر اسلام هیچ تمایزی نسبت با مسیحیت و یهودیت ندارد. تمام امتیاز ما به این زنده بودن ماست. نظارت عمومی و نظارت بر خود و بر یکدیگر نامش امر به معروف و نهی از منکر است. امر به معروف یعنی من باید خوب باشم و دیگران را دعوت به خوبی کنم و از خوبی های جامعه هم راضی باشم و هم به آن تشویق کنم. همانطور که گفتم بالاترین سرمایه ما ولایت و شهادت است. ما با داشتن این ولی و این همه شهدای طاهر و مطهر، نباید آنقدر بی تفاوت باشیم که به ما هجمه وارد کنند. باید بدانیم آنچه که نمی گذارد جامعه به بیماری مبتلا شود امر به معروف و نهی از منکر است.
رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر در انتها خطاب به حاضرین جلسه اظهار داشت: نخستین قدم توجه به خودسازی است و بعد هم باید منطقه ی، ملی و جهانی فکر نماییم. همیشه تحولات از یک نقطه شروع می شوند اما راه خویش را باز می کنند و سفره گسترده می شود و در نهایت می بینیم که همه دارند تغذیه می شوند. امروز دو منکر در جامعه شایع شده؛ پیغمبر اکرم (ص) می فرمایند که تاخیر در ازدواج شر پروری و فساد پروری است، منکر دوم هم بیکاری است. بیکاری جزء امور ضد ارزش است که در جامعه ما بلای خانمان سوز است که همه می خواهند پول بگیرند اما کار نمی کنند. چند نفر مثل شهید فخری زاده داریم که در هر زمان نیاز جامعه را ببیند و انگشت روی آن بگذارد؟ ایشان در دوران دفاع مقدس جنگیدند، در دوران هسته ای در کنار شهید تهرانی مقدم مجاهدت کردند و در دوران کرونا هم نخستین فرآورده های ضروری جهانی را به مملکت عرضه کردند. آموزش و پرورش ما باید افراد اینچنینی تربیت کند.1399/09/18
17:56:58
5.0 / 5
925
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , زندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
جاویدانی