حجت الاسلام ذاكر خبر داد:

از اجرای پویش میهمان حاج قاسم تا برگزاری ختم قرآن برای شهید فخری زاده

از اجرای پویش میهمان حاج قاسم تا برگزاری ختم قرآن برای شهید فخری زاده

به گزارش جاویدانی معاون فرهنگی اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد در مورد برنامه های مرکز رسیدگی به امور مساجد در نخستین سالگرد شهادت شهید سلیمانی و همین طور چهلمین روز از شهادت شهید فخری زاده اظهار داشت: از مهم ترین برنامه های این روزها می توان به اجرای پویش #مهمان_حاج_قاسم (ششمین مرحله ی رزمایش همدلی و نهضت احسان) و برگزاری دوره ی ختم قرآن کریم و هدیه به روح مطهّر شهید فخری زاده اشاره نمود.


حجت الاسلام ذاکر - معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد - در گفت و گو با ایسنا درباره برنامه های فرهنگی اجتماعی مساجد در روزهای کرونا اظهار داشت: بعد از فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی، طی جلساتی برنامه هایی را مطابق با منویات ایشان طرح و ذیل محورهای سه گانه تنظیم کردیم، عملیاتی سازی این برنامه ها، همکاری و همیاری همه نیروهای داوطلب مردمی از اقشار و تخصص های گوناگون را می طلبید، به هر حال مساجد با ورود جدّی در سه عرصه ی معنویت، سلامت و معیشت توانست به سهم خود در کنترل و پیشگیری کرونا نقش آفرینی کند.
وی افزود: مساجد در گام اول به ثبت نام و سازماندهی نیروهای داوطلب مردمی جهت خدمت رسانی به افراد مبتلا و نیازمند محله جهت تهیه ارزاق روزانه، انجام خدمات پرستاری، بهداشتی و... پرداختند، سپس به سراغ توزیع و چاپ تراکت در موضوع معرفی خدمات قابل ارائه توسط مسجد در صورت ابتلای احتمالی اعضای خانواده به بیماری کرونا و ارائه ی شماره تلفن جهت تماس اضطراری با مسجد و استمداد خدمات امدادی رفتند.
معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد تاکید کرد: در ادامه ی فعّالیت ها، جمع آوری وجوه از خیرین، مؤمنین و نمازگزاران جهت خرید کپسول اکسیژن برای مساجد و ارائه ی امانی آن به افراد مبتلا و نیازمند به استفاده از کپسول اکسیژن در محله اقدام شد، همین طور در یک اقدام اجتماعی، توسّط اهالی مسجد اکیپ راهنمایان سلامت و بهداشت جهت بازدید و سرکشی از اصناف و اماکن محله و راهنمایی و ارشاد کریمانه به افرادی که دستورالعمل های در رابطه با فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمی کنند، تشکیل شد.
حجت الاسلام ذاکر تصریح کرد: طراحی، چاپ و نصب بنرها و پوسترهای آموزشی در موضوعات در رابطه با آموزش مسائل بهداشتی و رعایت دستورالعمل های در رابطه با پیش گیری از شیوع و مبتلاشدن به بیماری کووید ۱۹ از دیگر اقدامات مساجد محسوب می شود، البته در بخش عملیاتی نیز ضدعفونی اماکن و محل های پرتردد (نانوایی ها، دفاتر پیشخوان، ایستگاه های اتوبوس، بانک ها و...) در دستور کار قرار گرفت.


استقرار ایستگاه سلامت در مساجد با همراهی و مساعدت نیروهای داوطلب
وی ادامه داد: از دیگر اقدامات مساجد در این ایام می توان به استقرار ایستگاه سلامت در مساجد با همراهی و مساعدت نیروهای داوطلب هلال احمر، پرستاران، بهیاران و پزشکان بازنشسته و آماده به کار جهت ارائه ی مشاوره و انجام خدمات پرستاری به مراجعه کنندگان و ساکنین محلّه و همین طور استقرار نیروهای داوطلب مردمی در پمپ های بنزین ها جهت جلوگیری از دست به دست شدن نازل های سوخت و انجام عملیات سوخت زنی اشاره نمود.
معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به پخش دعاهای مأثوره (دعای هفتم صحیفه سجادیه و دعای فرج) از مأذنه ی مساجد پس از اذان ظهر و مغرب، اشاره کرد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب نیز بر توسّل و خواندن دعا در این شرایط ارشاد فرمودند، در محور معنویت برخی مساجد به توزیع برگه های ختم قرآن و زیارت عاشورا در منازل به نیت شفای مریضان و سلامتی کادر درمانی پرداختند.
حجت الاسلام ذاکر با اشاره به اقدامات مساجد در جهت بالا رفتن بهداشت عمومی محله ها، اشاره کرد: دراین زمینه مساجد از یک طرف به توزیع ماسک و محلول های ضدعفونی کننده بین ساکنین محله به صورت رایگان یا با تخفیف مناسب و از سویی دیگر به ضدعفونی روزانه اماکن و مشای آپارتمان هایی که یکی از خانوارها یا ساکنین آن مبتلا به کرونا شده است، اقدام نمودند.
وی همین طور برگزاری کلاس ها و دوره های توجیهی برای عموم مردم و نیروهای داوطلب مردمی در موضوع مقابله و مدیریت بیماری کرونا با رعایت دستورالعمل های بهداشتی را از دیگر اقدامات مساجد خواند.
معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد اظهار نمود: شناسایی و برگزاری جلسات منظم با مدیران ساختمان ها، جهت اطلاع از وضعیت سلامتی ساکنین محله و شناسایی سالمندان بمنظور سهولت در انجام خدمات به مبتلایان و همین طور ابراز همدردی با خانواده متوفیان ناشی از کرونا از دیگر اقدامات اهالی مسجد است.
حجت الاسلام ذاکر افزود: باتوجه به خستگی کادر درمان و نیاز بیمارستان ها به کمک های جهادی با بهره گیری از ظرفیت آشپزخانه ها و آبدارخانه های مساجد، به تهیه ی انواع آب میوه طبیعی و غذاهای مناسب بیماران و توزیع آنها در بیمارستان ها و مراکز درمانی ویژه بیماران کرونائی اقدام کردیم.


شناسایی و معرفی مبتلایان به سامانه ی ۴۰۳۰ جهت غربالگری
وی دیگر اقدام مساجد را شناسایی و معرفی مبتلایان محله به سامانه ی ۴۰۳۰ جهت انجام غربالگری و ارائه ی خدمات درمانی در ساعات و روزهای اولیه و کاستن از تعداد فوتی ها و تلفات قلمداد کرد.
معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد اظهار داشت: مصادف با میلاد حضرت زینب(س) در روز پرستار، ائمّه ی جماعات با سرکشی از بیمارستان ها و مراکز درمانی از مجاهدت پرستاران خدوم و فداکار تقدیر کردند.
حجت الاسلام ذاکر با اشاره به شروع سال جدید میلادی افزود: روز جمعه (۵ دی ماه) همزمان با میلاد حضرت مسیح(ع) برخی مساجد مبادرت به اهداء گل به مسیحیان ساکن در محله ها، تجلیل از مقام شهدای مسیحی و تقدیم هدیه به خانواده معظم شهدای محله های مسیحی نشین کردند.
وی با اشاره به ایام اول شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) اضافه کرد: به مناسبت این ایام اقداماتی از قبیل سیاه پوش کردن محوطه بیرونی مسجد و نصب پرچم های عزا بر سر در منازل و مغازه ها، برگزاری روضه های خانگی با رعایت مسائل بهداشتی، انتشار کلیپ های سخنرانی امام جماعت و مداحی در رابطه با ایام فاطمیه در گروه یا کانال های مجازی مساجد، برگزاری مراسم عزاداری به صورت مجازی و اجرای رزمایش همدلی (تهیه و توزیع بسته های ارزاق) به نیت حضرت زهرا (سلام الله علیها) انجام گرفت.
معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد در مورد برنامه های این مرکز برای حماسه ۹ دی نیز اظهار داشت: در این روز در هر منطقه تهران یک مسجد محوری به صورت ویژه مراسم این روز را به صورت مجازی برگزار و سایر مساجد نیز برنامه ای به این مناسبت اجرا کردند. همین طور نمایشگاه پوستر «فتنه تغلب» در بیش از پانصد نقطه از محلات استان تهران برپا شد. از طرفی دیگر برگزاری مسابقه کتابخوانی با عنوان «حماسه ی نه دی»، انتشار کلیپ های در رابطه با فتنه و روشنگری در گروه ها یا کانال های مجازی مساجد و بازخوانی بیانات رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) در فضای مجازی نیز در دستور کار قرار گرفت.


ویژه برنامه های مساجد برای نخستین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی و شهادت حضرت زهرا(س)
حجت الاسلام ذاکر درباب ویژه برنامه های سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، اشاره کرد: از برنامه های این روز می توان به برگزاری مراسم سالگرد شهادت به صورت مجازی، انتشار محتوای متنی، صوتی و تصویری در رابطه با معرفی شخصیت و خدمات سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در گروه ها یا کانال های مجازی مساجد، بازنشر وصیت نامه شهید سلیمانی در فضای مجازی و اجرای پویش #مهمان_حاج_قاسم (ششمین مرحله ی رزمایش همدلی و نهضت احسان) اشاره نمود.
وی از برگزاری ویژه برنامه هایی برای روز سه شنبه ۱۶ دی ماه اربعین شهادت دکتر شهید محسن فخری زاده آگاهی داد و اظهار داشت: به مناسبت چهلمین روز از شهادت این شهید بزرگوار، مساجد مبادرت به برگزاری مراسم اربعین شهادت به صورت مجازی، انتشار محتوای متنی، صوتی و تصویری در رابطه با معرفی شخصیت و خدمات دکتر شهید محسن فخری زاده در گروه ها یا کانال های مجازی مساجد و برگزاری دوره ی ختم قرآن کریم و هدیه به روح مطهّر این شهید می کنند.
معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به برنامه های این مرکز در دهه فاطمیه دوم اذعان کرد: در دهه ی دوم فاطمیه، سیاه پوش کردن محله و مسجد و نصب پرچم های عزا بر سر در منازل و مغازه ها، برگزاری روضه های خانگی با رعایت مسائل بهداشتی، انتشار پادکست صوتی سخنرانی امام جماعت و مداحی در رابطه با ایام فاطمیه در فضای مجازی مساجد، برگزاری مراسم عزاداری به صورت مجازی، برگزاری مراسم غبارروبی و عطرافشانی قبور شهدای گم نام مدفون در محله ها و برگزاری مسابقه کتابخوانی بین اهالی محله، قسمتی از برنامه های مساجد خواهد بود و جهاد همچنان ادامه دارد.
منبع:

1399/10/11
18:56:35
0.0 / 5
879
تگهای خبر: آموزش , خدمات , خرید , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاویدانی