مهدویت نگاری در سده های نخستین منتشر شد

بازشناسی مصادر حدیثی شیعه در یك كتاب

بازشناسی مصادر حدیثی شیعه در یك كتاب

جاویدانی: مهدویت نگاری در سده های اولین نوشته محمد معرفت توسط انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب منتشر گردید. نویسنده در این کتاب به بازشناسی مصادر حدیثی شیعه پرداخته است.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، انتشارات دانشگاه ادیان و مذاهب کتاب «مهدویت نگاری در سده های نخستین» نوشته حجت الاسلام والمسلمین محمد معرفت را با شمارگان هزار نسخه، ۲۲۹ صفحه و بهای ۴۶ هزار تومان منتشر نمود. کتاب که اثر مهمی در بازشناسی مصادر حدیثی شیعه است سه فصل با این عناوین دارد: «مفهوم شناسی»، «تحلیل مصدرشناختی الغیبه نعمانی» و «تحلیل مصدرشناختی الغیبه شیخ طوسی».
دو مصدر حدیثی مهم و اصیل شیعه در موضوع مهدویت و غیبت که به دست ما رسیده عبارتند از: کتاب الغیبه تألیف ابوعبدالله محمد بن ابراهیم الکاتب نعمانی و کتاب الغیبه تألیف ابوجعفر محمدبن حسن الطوسی. مؤلفان این دو کتاب از دانشمندان برجسته شیعه و عالمانی شناخته شده در مجامع علمی هستند. اهمیت این کتاب ها از آن جهت است که از اصول و تصانیف اولیه شیعه بهره برده و واسطه انتقال میراث دوران حضور به عصر غیبت کبرا هستند. وجه اشتراک آنها مفقود بودن بیشتر مصادرشان است.
محمد معرفت در این کتاب با تحلیل مصدرشناختی احادیث به دنبال بازشناسی آثاری است که مشایخ نامبرده در تدوین کتب خود از آنها بهره برده اند. اهمیت این بازشناسی از آن جهت است که دانشمندان امامیه کتاب های تألیفی خودرا با بهره بردن از کتب اولیه اصحاب تألیف می کردند و از با اهمیت ترین معیارهای اعتبارسنجی حدیث از دید پیشینیان، معیارهای منبع شناختی بوده است.
به عبارتی با اهمیت ترین فواید بازشناسی مصادر حدیثی اولین را می توان شناسایی کتاب های مورد اعتماد محدثان قدیم شیعه، بررسی کلی روایات و کتاب یک راوی، شناسایی نسخه ها و حل تعارضات بر شمرد. بازشناسی حجم بسیار بیشتری از مصادر، توجه به روایات مشابه در دیگر مصادر حدیثی، تحلیل مصدر شناختی درباره روایات، به حداقل رساندن گمانه زنی ها، اجتناب از بیان حدس و احتمالات ضعیف و انجام کار آماری با ارائه جدول و نمودار از با اهمیت ترین یافته ها و دستاوردهای این کتاب است
حجت الاسلام محمد معرفت استاد حوزه و دانشگاه و عضو هیأت علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال است. به قلم پیش تر کتاب هایی چون «مهارت های کلامی و غیرکلامی خانواده با نگاه وحیانی» و «مرجعیت دینی دوده (ع) نزد مذاهب کلامی اهل سنت» انتشار یافته اند.


منبع:

1399/11/04
22:24:02
0.0 / 5
906
تگهای خبر: دانشگاه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
جاویدانی