۲۰۰۰ برنامه به همت كمیته مساجد دهه فجر انقلاب اسلامی

۲۰۰۰ برنامه به همت كمیته مساجد دهه فجر انقلاب اسلامی

به گزارش جاویدانی در جریان برگزاری نشست کمیته مساجد دهه فجر انقلاب اسلامی، ضمن اشاره به پیشبینی و اجرای ۲۰۰۰ برنامه از جانب نهادها، دستگاه ها و وزارت خانه های عضو در این کمیته، نسبت به گفتمان سازی بر محور فضای مجازی تاکید گردید.


به گزارش جاویدانی به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، نشست کارگروه مساجد دهه فجر انقلاب اسلامی، بامداد امروز سه شنبه ۷ دیماه با حضور نمایندگان سازمان ها، دستگاهها و نهادهای مختلف با محور عرضه گزارش پیرامون کارهای پیش رو به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب در محل سالن جلسات ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور انجام شد.
در ابتدای این نشست «حسین علی جعفری» با اعلان اینکه فعالیت دستگاه های مختلف عضو در کارگروه مساجد در بزرگداشت انقلاب اسلامی با همان ماهیت و رویکرد خودجوش مردمی تداوم می یابد، اظهار نمود: سال جاری هم یاد سردار شهید سلیمانی فرمانده با افتخار جریان مقاومت را در برنامه های مختلف گرامی می داریم.
دبیر کارگروه مساجد ستاد دهه فجر افزود: کارگروه مساجد دهه فجر انقلاب اسلامی با ۱۴ دستگاه عضو، سال جاری بیشتر از دو هزار برنامه به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می نماید که ۹۰ درصد آنها در بستر فضای مجازی است و ۱۰ درصد بقیه هم با رعایت پروتکل های بهداشتی در فضای مساجد و محیط پیرامون آن برگزار می گردد.
سازمان تبلیغات اسلامی
در ادامه حجت الاسلام «سید ناصر میرمحمدیان»، قائم مقام معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی که بعنوان نماینده این سازمان در کارگروه مساجد دهه فجر انقلاب اسلامی حضور داشت، طی سخنانی اظهار نمود: سازمان در طول دو-سه سال گذشته از نظر محتوایی جریانی را در روزهای دهه فجر پیگیری کرد به این معنا که کاروانی که انقلاب اسلامی در راه تاریخ بعنوان قیام یک قوم ایجاد کرد نقطه عطفی به نام دهه فجر داشت که تبلور این قیام بود، در واقع این قیام آخرین قیام پیش از ظهور است و مقرر است که در این آخرین پیچ تاریخ برنامه هایی داشته باشیم که طی آن مفاهیم و ارزش های انقلاب اسلامی در چارچوب های موضوعی مختلف بر محور تولید محتوا عرضه شود.
قائم مقام معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی افزود: مساجد اهمیت ویژه ای در کارهای سازمان دارند و از آنجایی که محور مقاومت در جریان شکل گیری انقلاب اسلامی بودند ازاین رو در این ایام کار ویژه های مختلفی ارائه شد که به صورت ایده و پیشنهاد بخصوص برای ائمه جماعات عنوان شد.
وی ادامه داد: برگزاری راهپیمایی های محدود با رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح محلات، همچون دیگر اقداماتی است که به همت سازمان تبلیغات اسلامی با محوریت مساجد طراحی شده است که در صورت تایید ستاد مبارزه با کرونا برگزار می گردد.
حجت الاسلام میرمحمدیان، اظهار داشت: باتوجه به تقارن ولادت حضرت زهرا(س) و دهه فجر بحث برگزاری جلسات دعا و توسل در مساجد هم از دیگر برنامه ها است که در این راستا تیمی از طلاب به منظور اعزام به مساجد آماده هستند تا علاوه بر تحقق موارد فوق نسبت به برگزاری جلسات تبیینی با محور بیانیه گام دوم انقلاب اقدام نمایند که این مهم در صورتیکه شرایط اجازه دهد انجام می شود.
مرکز رسیدگی به امور مساجد
در ادامه این جلسه، «بهزاد مقیسه» نماینده مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به برنامه های این مرکز در روزهای الله دهه فجر اظهار داشت: برگزاری سلسله جشن های انقلاب با رعایت پروتکل های بهداشتی، پخش سرود در روز ۱۲ بهمن همزمان با ساعت ورود امام خمینی(ره)، اجرای سرود و جشن شب ۲۲ بهمن همراه با تکبیر ساعت ۲۱ و نورافشانی، همچون کارهای مرکز رسیدگی به امور مساجد شمرده می شود.
وی افزود: همینطور در روز ۲۲ بهمن در سطح محلات استان تهران و شهرستان ها، ۵۳۰ مسجد بعنوان مساجد معین انتخاب شدند تا در نقطه ای از محلات که پرتردد هستند مراسمی داشته باشند، همینطور روز ولادت حضرت زهرا(س) هم برنامه تقدیر از بانوان انقلابی که در دوران انقلاب اسلامی نقش آفرین بودند همینطور بانوانی که در دوران کرونا به شکل جهادی فعالیت نموده و به مقابله با شیوع ویروس کرونا پرداختند.
مقیسه، برگزاری مسابقات مختلف ویژه گروه سنی کودک، نوجوان، برگزاری نمایشگاه پوستر ایران قوی، انتشار محتوای در رابطه با دهه فجر، مراسم عطرافشانی و غبارروبی قبور شهدا، تدوام رزمایش همدلی و همینطور پررنگ شدن فعالیت مساجدی که خدمات اجتماعی نظیر درمانگاه و صندوق قرض الحسنه از دیگر اقدامات مرکز رسیدگی به امور مساجد در روزهای الله دهه فجر مسحوب می شود.
ستاد اقامه نماز
این گزارش می افزاید: در بخش دیگری از نشست کارگروه مساجد دهه فجر «حامد صالحی» مدیر روابط عمومی ستاد اقامه نماز، با اشاره به کارهای پیشبینی شده ستاد در امتداد گرامیداشت چهل و دومین سالگرد انقلاب اسلامی اظهار نمود: تشکیل شورای مناطق و ابلاغ ۵۰۰ برنامه به مراکز استان ها با محور این ایام همچون اقداماتی است که تابحال به همت ستاد اقامه نماز شکل گرفت است، همینطور شورا ۱۷۰ برنامه مصوب و تامیین اعتبار کرده است که خیلی از آنها در حال برگزاری هستند هرچند که سال جاری به سبب شرایط کرونایی ۹۰ درصد برنامه ها با اتکا به فضای مجازی شکل گرفنتد.
وی افزود: اکران مستند «ماح» که با محور مسجد طراز اسلامی به همت مسجد امام حسین(ع) جهرم تهیه و تولید شده است از دیگر کارهای ستاد اقامه نماز در این ایام است، ضمن آنکه برگزاری مسابقات کتابخوانی، وبلاگ نویسی، پیامکی و...، پخش پیام حجت الاسلام و المسلمین قرائتی، موشن گرافی با مبحث تأثیر معنویت در انقلاب اسلامی، دیگر برنامه های ستاد اقامه نماز در چهل و دومین سال پیروزی انقلاب اسلامی را شکل می دهد.
ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور
«سعید سعادتی» در این جلسه طی سخنانی اظهار نمود: همچون دغدغه های ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد، عمق بخشی به ارتباط نسل امروز و بخصوص متولدین دهه های ۸۰ و ۹۰با اصول و پیام انقلاب اسلامی است که در این راستا اتاق فکرهای مختلف شکل گرفته و در نهایت قالب طرح ملی ایران قوی متبلور شد که این طرح از هفته دفاع مقدس کلید خورده و تا ۲۲ بهمن همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ادامه دارد.
معاون فرهنگی هنری ستاد فهما افزود: تعداد ۲۵ هزار ۹۳۹ مرکز یا همان کانون فرهنگی هنری در چارچوب ۴۰ عنوان مبحث و برنامه و ۱۲ رواق درطرح ملی ایران قوی شرکت کردند و تابحال ۴۰۰ هزار نفر با کد ملی در سامانه بچه های مسجد در امتداد شرکت در این طرح ثبت اطلاعات و کارهای خویش را داشتند.
وی اظهار داشت: از این میان حدود ۷۲ هزار و ۸۵۲ نفر در بخش کتاب و کتاب خوانی، ۱۴۹ هزار و ۱۴۸ نفر در بخش آموزش و پرورش و مباحث معرفت افزایی، ۱۶ هزار و ۲۹۱ اثر هنری در چارچوب فیلم، نمایش، سرود، ۳۶۷۲ طرح و ایده که بعنوان اصلی ترین برنامه های ستاد فهما محسوب می شوند، همچون کارهایی است که تابحال در این حوزه به ثبت رسیده است ضمن اینکه حضور ۱۲۳۸ رابط فهما در سطح محلات به منظور تقویت فعالیت ها حضور داشته و پیگیر برنامه های کانون ها هستند، همینطور ۵۰۰ نفر در سطح کشور و ۶۷ نفر کارشناس در مرکز استان تهران هم آثار را ارزیابی می کنند.
سعادتی در ادامه به داوران حاضر در طرح ملی ایران قوی اشاره نمود و اظهار داشت: به منظور ارزیابی آثار از افراد شاخص در هر رشته بهره مند شدیم که همچون آنها می توان به حضور «محمد اصفهانی» و «محمد گلریز» بعنوان داور بخش سرود، «فرهاد قائمیان» بعنوان داور بخش فیلم اشاره داشت.
معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون های مساجد اظهار داشت: علاوه بر این اجرای سرود ۴۰ هزار نفری ویژه ایام الله دهه فجر در ۴۰۰ نقطه از دیگر اقدامات ستاد فهما در بازه زمانی ۱۲ تا ۲۲ بهمن شمرده می شود. همینطور اکران مستند «ماح» که از جانب کانون فرهنگی هنری «دوستان آسمانی» مسجد امام حسین(ع) شهرستان جهرم تولید شده از دیگر کارهایی است که ویژه این ایام تهیه شده است.
سازمان اوقاف و امور خیریه
در بخش دیگری از این جلسه، «جواد خلفی» با اعلان اینکه سازمان اوقاف و امور خیریه، به منظور بزرگداشت ایام الله دهه فجر شیوه نامه ای را با محور این ایام، ولادت حضرت زهرا(س)، ولادت امام خمینی(ره) طراحی شده است.
وی افزود: راه اندازی کاروان انقلاب با اجرای سرودهای انقلابی، اعزام مبلغ، تولید محتوا در فضای مجازی همچون در سایت «راسخون»، عطرافشانی بقاع متبرکه و قبور شهدا، برگزاری مسابقه با محور شاخصهای مکتب سردار سلیمانی و همینطور مسابقه دلنوشته به سردار سلیمانی از دیگر این اقدامات است.
شبکه قرآن و معارف سیما
در ادامه «محمدرضا خالقی» با اشاره به برنامه های شبکه قرآن و معارف سیما در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: پخش مستند از انقلاب اسلامی، برنامه آیه های انقلاب، پوشش و انعکاس محافل دستگاهها و نهادهای مختلفی که ویژه این ایام برنامه دارند، محافل کاوران قرآنی انقلاب که چند سالی است که از رسانه ملی پخش می شود سال جاری هم برقرار بوده و تا ۲۲ بهمن ادامه دارد.
وی اظهار داشت: همینطور روز ۲۲ بهمن شبکه قرآن و معارف سیما از بامداد برنامه های ویژه دارد و از سطح استان ها هم برنامه های مختلف در رابطه با این ایام و با محور موضوعی شبکه منعکس می شود.

خالقی همینطور از آمادگی این شبکه به منظور اطلاع رسانی و انعکاس کارهای نهادها و دستگاهها در روزهای الله دهه فجر اطلاع داد.
ستاد امر به معروف و نهی از منکر
در ادامه این نشست «محسن یوسفی» با اعلان اینکه ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در رویکرد جدید خود نسبت به فعالیت ها و پیرو مباحث حجت الاسلام و المسلمین «صدیقی» عرصه های اجتماعی را در فعالیت خود گسترش داده است، سابق بر این عموم کارهای ستاد بر محور عفاف و حجاب بود اما باتوجه به حساسیت این عرصه معاونت اجتماعی و مطالبه گری شکل گرفت که این مهم مورد تاکید مقام معظم رهبری بود، در این میان با توجه به این که مساجد پایگاه خیلی از کارهای اجتماعی است، در نتیجه طرح «هر مسجد، یک گروه جهادی» افتتاح شد.
سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران
بخش دیگری از این نشست اختصاص به گزارش کارهای سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در روزهای الله دهه فجر داشت.
«سید مصطفی کاشفی» در این رابطه اظهار نمود: سازمان بسته ای با عنوان «آینده روشن» طراحی نموده است که در سطح شهر تهران اجرایی می شود، این بسته شامل برنامه های مختلفی با چند هدف محوری می شود که همچون آنها می توان به افزایش آگاهی تاریخی مردم نسبت به انقلاب اسلامی اشاره داشت که با رویکرد فضای مجازی عرضه شده است.
وی افزود: برگزاری جشنواره «سه رنگ سربلندی» از دیگر اقدامات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شمرده می شود که ویژه مخاطب کودک و نوجوان با مجور پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران طراحی شده است، همینطور پویش «متا» (مدیر تراز انقلاب اسلامی» با هدف شناسایی گفتمان مدیریت جهادی از دیگر کارهای سازمان در این ایام شمرده می شود.
کاشفی حرکت اتوبوس «بچه های ایران» با محور ارائه برنامه های فرح بخش با محور روایت انقلاب اسلامی ویژه گروه سنی کودک و نوجوان، اجرا و تهیه برنامه «روایت انقلاب» در گلزار شهدا و فرهنگسرای رضوان، راه اندازی کمپین «آینده روشن» با محور نگارش نامه به رهبر معظم انقلاب با محور موضوعی تبیین نقش خود در انقلاب اسلامی و بیانیه گام دوم انقلاب، را از دیگر برنامه های این سازمان برشمرد.
وزارت جهاد کشاورزی
در بخش دیگری از این نشست «سید حسین فدایی» با اشاره به برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در روزهای الله دهه فجر اظهار داشت: برگزاری مسابقات مختلف فرهنگی در سطح محلات، مسابقات قران، ارائه خدمات پزشکی، ارائه خدمات به عشایر بخصوص در حوزه دام و طیور و دامپزشکی، افتتاح پروژه های عمرانی همچون برنامه های این وزارت خانه در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی است.
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
حجت الاسلام والمسلمین «مهدی تسخیری» رئیس مرکز گفت وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این جلسه با اعلان اینکه عمده کارهای این سازمان در محور اهل بیتی، تقریب، ادیان و فرهنگ عامه برگزار می شود، اظهار داشت: ما در حوزه های مختلف همچون اروپا، شرق و غرب آسیا، برنامه داریم و تلاش می نماییم از کارهای مساجد در این حوزه پشتیبانی داشته باشیم.
وی برگزاری مسابقه از کتاب «رفیق خوشبخت ما» را از دیگر برنامه هایی دانست که در سطح کشورهای مختلف برگزار می گردد.
افزود: همینطور بزرگداشت، تبیین و معرفی شخصیت شهید حاج قاسم سلیمانی از برنامه های ما در دهه فجر انقلاب است که در مجموع بیشتر از ۸۰۰ برنامه در دهه فجر برگزار می نماییم.
سازمان بسیج مساجد و محلات
در ادامه «جعفر جلالی» طی سخنانی با اشاره به سلسله برنامه ها و کارهای سازمان بسیج اظهار داشت: همه پایگاه های مقاومت بسیج در سرتاسر کشور برنامه خواهند داشت که همچون آنها می توان به رژه های خوردویی و موتوری اشاره داشت، ضمن اینکه سال جاری باتوجه به شرایط ویژه ای که به جهت شیوع ویروس کرونا با آن مواجه هستیم خیلی از برنامه ها در بستر فضای مجازی برگزار می گردد.
وی افزود: فضاسازی محیطی را بسیار جدی گرفته ایم و تداوم و توسعه خدمت خالصانه و مومنانه در چارچوب طرح شهید سلیمانی را بسیجیان در سرتاسر کشور با جدیت دنبال می کنند.
مجمع جهانی اهل بیت
در ادامه این نشست «محمد مهدوی منش» با اشاره به برنامه های مجمع جهانی خاندان در بیشتر از ۱۰۰ کشور جهان اظهار نمود: شخصیت های فاخر و مبلغان برجسته ای در این کشورها با مراکز مجمع جهانی خاندان (ع) در ارتباط هستند که از این رهگذر تلاش می نماییم با برگزاری برنامه ها و کارهای مختلف جریان انقلاب اسلامی را در کشورهای دیگر زنده نگاه داریم چون که اهمیت دارد که در گام دوم انقلاب، پیام های این حرکت عظیم در عرصه های مختلف بین المللی مطرح شود.
مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
در ادامه «روح اله ملکی» طی سخنانی با اعلان اینکه بحث تقریب و وحدت در مناطق مختلف کشور بخصوص اهل سنت از اولویت های مجمع تقریب مذاهب اسلامی است، اظهار داشت: خیلی از شخصیت های این عرصه در دوره شیوع ویروس کرونا جان باختند که مراسم خاکسپاری آنها و همینطور برگزاری وبینار تکریم علما و ائمه جماعات مساجد در مناطق اهل سنت همچون در چهار منطقه کردستان، خوزستان، سیستان و بلوچستان و کرمانشاه از برنامه های مجمع تقریب اسلامی در کارگروه ستاد بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامی است.
وی افزود: تقدیر از خانواده شهدای اهل سنت کار دیگر این مجمع و مراکز استانی آن در روزهای الله دهه فجر است، از طرف دیگر کارگروهی مشترک برای تربیت سفیران تقریب با حضور علمای برجسته اهل سنت و شیعه تشکیل دادیم که خروجی آن در دهه فجر رسانه ای و اعلام می شود، اظهار داشت: راه اندازی کمپین با مشارکت علمای اهل سنت در محکومیت ترور ناجوانمردانه و نابخردانه دانشمندان هسته ای کشورمان برنامه دیگر مجمع تقریب مذهب اسلامی است.1399/11/09
12:17:30
0.0 / 5
925
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاویدانی