در یك نظر سنجی مشخص شد؛

چند درصد مردم تمایل دارند از واكسن داخلی استفاده كنند؟

چند درصد مردم تمایل دارند از واكسن داخلی استفاده كنند؟

جاویدانی: بر طبق نتایج نظرسنجی تلفنی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، حدود 42 درصد از مردم ایران تمایل دارند از واکسن داخلی استفاده کنند.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، بر طبق نتایج نظرسنجی تلفنی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، حدود ۴۲ درصد از مردم ایران که در این پژوهش شرکت کرده اند برای ایمنی در مقابل ویروس کرونا تمایل دارند از واکسن داخلی استفاده کنند.
یافته های این پژوهش نشان میدهد که در پاسخ به این پرسش که «در صورت وجود امکان انتخاب، شما ترجیح می دهید از کدام واکسن استفاده کنید؟» ۴۲ درصد از پاسخگویان استفاده از واکسن ایرانی و ۱۷ درصد از افراد استفاده از واکسن خارجی را ترجیح داده اند.
همچنین ۱۷.۵ درصد از پاسخگویان اعلام نموده اند که برایشان فرقی نمی کند از واکسن ایرانی یا خارجی استفاده کنند و ۲۱.۵ درصد از افراد نیز ترجیح داده اند که هیچ نوع واکسنی برای ایمن بودن در برابر کرونا تزریق نکنند.
اطلاعات حاصل از این نظرسنجی بیان کننده آنست که زنان و مردان به میزان یکسانی به استفاده از واکسن داخلی تمایل داشته اند و در میان گروه های سنی نیز افراد بالای ۴۵ سال نسبت به سایر گروه های سنی بیشتر اعلام نموده اند که تمایل به تزریق واکسن ایرانی دارند.
در بین گروه های تحصیلی نیز افراد بدون تحصیلات دانشگاهی در قیاس با پاسخگویانی که تحصیلات دانشگاهی دارند بیشتر اعلام نموده اند که برای ایمن شدن در مقابل کرونا واکسن داخلی را ترجیح می دهند.
۵۲.۵ درصد از پرسش شوندگان نیز اظهار کرده اند که در صورت عدم دسترسی به واکسن خارجی حاضر به استفاده از واکسن داخلی نیستند.
در بین این افراد که حاضر به استفاده از واکسن داخلی در وضعیت عدم دسترسی به واکسن خارجی نبوده اند افراد دارای تحصیلات دانشگاهی نسبت به پاسخگویانی که تحصیلات دانشگاهی ندارند بیشتر بر این مساله تاکید کرده اند که اگر به واکسن خارجی دسترسی نداشته باشند از مشابه ایرانی آن استفاده نخواهند کرد.
در این نظرسنجی از پاسخگویان پرسیده شد «آیا برخی ادعاها در خصوص احتمال بروز عوارضی چون عقیم شدن، سرطان زا بودن و.... بر اثر تزریق واکسن کرونا را درست می دانید؟» که ۳۹ درصد افراد این ادعا را نادرست و ۱۴ درصد آنرا درست می دانستند همین طور ۲۳.۵ درصد از پاسخگویان معتقد بودند تزریق واکسن کرونا منجر به بروز برخی عوارض جسمانی می شود.
اکثریت پاسخ دهندگان به این نظرسنجی، سالمندان، کادر درمانی و افراد دارای بیماری خاص را سه اولویت اصلی برای واکسینه شدن در مقابل کرونا اعلام نموده اند و ۶۸ درصد افراد شرکت کننده در این پژوهش نیز معتقدند واکسیناسیون عمومی برای مقابله با کرونا یک ضرورت است.
گفتنی است؛ این نظرسنجی بصورت تلفنی با تعداد نمونه ۲ هزارو ۱۰۳ نفر با تخصیص نسبت جمعیتی در ۹ تا ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ خورشیدی انجام شده است و جامعه آماری آنرا شهروندان ۱۸ سال و بالاتر ساکن در شهرها و روستاهای کشور تشکیل داده اند.


منبع:

1400/01/14
13:32:54
0.0 / 5
825
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
جاویدانی