صحرایی مطرح كرد؛

كم توجهی به جنبه تربیتی آثار سعدی در مقطع ابتدایی مدارس

كم توجهی به جنبه تربیتی آثار سعدی در مقطع ابتدایی مدارس

به گزارش جاویدانی معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی، آثار سعدی را از دو جنبه تربیتی و واژه سازی حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: در مدارس ابتدایی ما بسیار کم به بعد تربیتی آثار سعدی پرداخته شده است.



به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، برنامه بامداد و گفتگو با محوریت روز سعدی، در گفتگو با رضامراد صحرایی معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی از آنتن رادیو گفتگو پخش گردید.
صحرایی در ابتدای این برنامه اظهار داشت: هویت و بخش قابل توجهی از آنچه که ما را بعنوان ایران برجسته کرده به بزرگان ادب و نام آورانی چون سعدی برمی گردد که در دنیا شناخته شده هستند و اگر نگوییم بی نظیر، بطور قطع کم نظیرند. بزرگداشت سعدی در حقیقت بزرگداشت تفکر و آئینی است که او اهتمام کرده با نوشته های خود ترویج دهد کمااینکه آثار او همچون کتاب «گلستان» از غرب تا شرق عالم و مدارس خیلی از کشورها ترجمه و تدریس می شود.
وی اضافه کرد: بزرگداشت مقام سعدی یک امر طبیعی است و بزرگداشت نگرفتن و فراموش کردن چنین شخصیتی غیرطبیعی به نظر می آید. بنده بارها دیدم که برخی ملت ها و کشورها که الگو ندارند و یا فقیر هستند بزرگترین چالش خودرا نداشتن الگوهایشان می دانند. آن چه که از جانب ایران برای آمریکا تهدید حساب می شود تمدن و بزرگان داخلی این هویت و تمدن هستند بدین سبب کاملاً طبیعی است که ما سعدی را گرامی بداریم اما آنچه که این روزها می بینیم متاسفانه درخور نام سعدی و بزرگانی چون سعدی نیست درصورتی که بزرگداشت این بزرگان همچون آب دادن به ریشه است.
معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی با اعلان اینکه بیشتر اندیشمندان دنیا حرف های سعدی را با جان و دل می پذیرند، اظهار داشت: حرف های سعدی درمورد پادشاهان و حاکمان و ارتباط آنها با مردم و تشبیه این دو به درخت و ریشه درخت همچون حرفهایی است که بسیاری از بزرگان به آن احترام می کنند و می پذیرند.
وی هدف از تاسیس بنیاد سعدی را بزرگداشت نام و یاد و آثار و تفکر سعدی عنوان نمود و اظهار داشت: کتاب های سعدی هم اکنون در خیلی از دانشگاه های معروف جهان تدریس می شود. دانشجویان مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری در کشور هندوستان کتاب های سعدی را می خوانند و در کشور تاجیکستان نیز حتی کتابی با عنوان سعدی در مدارس تدریس می شود و «گلستان» در کتب درسی آنها گنجانده شده است.
صحرایی در پایان، آثار سعدی را از دو جنبه تربیتی و واژگان سازی حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: حرف های سعدی خصوصاً از جنبه تربیتی باید وارد کتب درسی دانش آموزان ایرانی شود اما در مدارس ابتدایی ما بسیار کم به بعد تربیتی کتاب های سعدی پرداخته شده است.


منبع:

0.0 / 5
897
1400/02/01
22:52:26
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاویدانی