چگونه از حسنات محروم نشویم؟

چگونه از حسنات محروم نشویم؟

به گزارش جاویدانی در شرح دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان آمده است: «برکات ماه مبارک رمضان عبارتند از خواندن دعا، عبادت کردن، تلاوت قرآن و قرائت دعاهایی مانند ابوحمزه از برکات رمضان است. بهره ماه رمضان بهشت و بهره های معنوی است. بهره هایی که خدا می دهد، معنوی اند که باید برای رسیدن به آنها دعا کرد.»


بسم الله الرحمن الرحیم
«اللّهمّ وفّرْ فیهِ حَظّی من بَرَکاتِهِ وسَهّلْ سَبیلی الی خَیراتِهِ ولاتَحْرِمْنی قَبولَ حَسَناتِهِ یا هادیاً الی الحَقّ المُبین»
«خدایا زیاد بگردان در آن بهره مرا از برکاتش و آسان کن راه مرا به سمت خیرهایش و محروم نکن ما را از پذیرفتن نیکی هایش، ای راهنمای به سمت حق آشکار»
به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، آیت الله مجتهدی تهرانی در شرح فراز «اللّهمّ وفّرْ فیهِ حَظّی من بَرَکاتِهِ» می گوید: خدایا کاری کن که از برکات ماه رمضان بهره بسیار ببرم. حال برکات ماه رمضان چیست؟ خواندن دعا، عبادت کردن، تلاوت قرآن و قرائت دعاهایی مانند ابوحمزه از برکات رمضان است.
وی می افزاید: آنها که زبان عربی بلد نیستند، قرآن و مفاتیح ترجمه شده تهیه کنند و ترجمه آنچه را می خوانند، بدانند.
او ادامه می دهد: ما در مفاتیح در دعایی می خوانیم که خدایا برای تاریکی قبرم گریه می کنم. خدایا برای تنگی لحدم گریه می کنم. آخر زندگی انسان قرار گرفتن در قبور است و حدیث داریم که شبانه روز، قبر ما ۵ کلمه را صدا می کند. قبر بامداد به بامداد می گوید: من خانه تنهایی تو هستم، برای خودت انیسی پیدا کن با انجام کار خیر.
این استاد اخلاق ادامه می دهد: قبر همینطور به ما می گوید که منم خانه تاریکی تو، یک چراغی برای خودت بفرست، می گوید: من خانه پر از کرم و عقرب توام، زهری بفرست تا کرم ها را بکش. در گذشته شخصی بود به نام حاج سعید حق گو، می اظهار داشت: در قم جنازه ای را بردیم تا دفن نماییم، قبر پر از عقرب بود و هرچه از آنها را می کشتیم باز هم در قبر می جوشیدند و در آخر خسته شدیم و جنازه را روی عقرب ها گذاشتیم و روی آن خاک ریختیم.
این استاد اخلاق می گوید: این صداهای قبر را بشنویم و در فکر مردن باشیم، ما آن چنان شیفته دنیا هستیم که بی هوش شده ایم و آدمی که بی هوش باشد، هیچ نمی فهمد از خدا بخواهیم ما را هوشیار کند.
آیت الله مجتهدی تهرانی در ادامه می گوید: خدایا کاری کن از برکات ماه رمضان استفاده نماییم. برخی استفاده نمی کنند و حتی برای سحر بلند نمی شوند. جهت استفاده از برکات ماه رمضان باید هنگام سحر بیدار شد و دعا خواند و عبادت کرد. حتی آنان که مسافر هستند و یا به دلیل بیماری روزه نمی گیرند، هم وقت سحر بیدار شوند و بهره ببرند.
وی ادامه می دهد: بهره ماه رمضان بهشت و بهره های معنوی است. بهره هایی که خدا می دهد، معنوی اند که باید برای رسیدن به آنها دعا کرد.
آیت الله مجتهدی تهرانی در ادامه سخنان خود در شرح فراز «وسَهّلْ سَبیلی الی خَیراتِهِ» می گوید: خدایا راه من به سمت خیراتش را آسان کن. رمضان خیرات بسیاری دارد. آدم اگر بتواند افطاری دهد، خیرات کرده است. اگر تمکن مالی دارید، افطاری درست کنید و به فامیل خود بخصوص آنان که فقیر هستند، افطاری بدهید که از کارهای ثواب است.
وی ضمن اشاره به اقداماتی که در دهه های قبل برای گرایش کودکان و جوانان به مسجد انجام می دادند، می گوید: در مساجد حتی درخت توت می کاشتند تا کودکان به هوای خوردن توت به مساجد بیایند؛ اما هم اکنون کاری نمی کنند تا جوانان به مساجد روی بیاورند و مسجدها را بیشتر افراد مسن پر می کنند.
این استاد اخلاق ادامه می دهد: در کار خیر افراد فقیر آبرومند شناسایی کنید و به آنها کمک کنید. از احوال همسایه هایتان با خبر شوید و اگر مستحق بودند به آنها کمک کنید. اگر کسی خبر نداشته باشد و همسایه اش گرسنه باشد مورد اعتراض قرار می گیرد و اگر آگاه باشد و کمک نکند، کافر است. حدیث داریم که کسی اگر همسایه اش گرسنه باشد، مسلمان نیست.
آیت الله مجتهدی تهرانی همینطور در تشریح «ولاتَحْرِمْنی قَبولَ حَسَناتِهِ» اظهار می کند: خدایا من را از قبول حسنات محروم نکن. اگر دعای ابوحمزه نماز شب و دعای سحر می خوانم و روزه می گیرم، حسنات و ثواب اینها را به من بده و من را محروم نکن. یعنی کاری نکنم که آن حسنات از بین برود؛ چون آدم یک غیبت کند، حسنات کاری که کرده از بین می رود.
وی می گوید: اگر کسی غیبت دیگری را بکند، تا ۴۰ روز ثواب اعمال وی در نامه اعمال آن شخص (غیبت شونده) نوشته می شود و این حدیث است. غیبت کردن، دروغ گفتن، نگاه کردن به نامحرم، گمان بد به کسی زدن سبب می شود که حسنات آدمی از بین برود.
آیت الله مجتهدی تهرانی در مورد فراز پایانی دعای روز نوزدهم ماه رمضان می گوید: خدا ما را به دین حق یعنی دین اسلام و مذهب شیعه دوازده امامی راهنمایی کرده است و اینکه شیعه مرتضی علی (ع) هستیم خیلی مهم می باشد. خدایا این چند دعا را درباره ما مستجاب بفرما.
منبع:

0.0 / 5
1176
1400/02/12
23:11:35
تگهای خبر: زندگی , قرآن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
جاویدانی