اندیشمند سوری مطرح كرد؛

روز قدس از شب معراج شروع و با نهضت امام خمینی ادامه یافت

روز قدس از شب معراج شروع و با نهضت امام خمینی ادامه یافت

جاویدانی: خلیل الشاوی الحلبی، استاد دانشگاه حلب از سوریه، در وبینار قدس در رویارویی با یهودی و صهیونیستی سازی آن اظهار داشت: روز قدس از شب معراج شروع شد و با نهضت امام خمینی ادامه پیدا کرد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، به مناسبت روز جهانی قدس، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان، وبیناری با عنوان «قدس در رویارویی با یهودی و صهیونیستی سازی آن» و با حضور شخصیت های سیاسی و دینی کشورهای منطقه برگزار کرد.
‎در این جلسه ابتدا عباس خامه یار، رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان ضمن خیر مقدم به سخنرانان و مخاطبان در فضای مجازی و تشکر از آنان به احیای روز جهانی قدس اشاره نمود و اظهار داشت: قدس سرزمین صلح، انبیا، مسیحیان و مسلمانان و اولین قبله ماست که از همان آغاز، کوشش برای تغییر هویت آن تا حالا صورت گرفته و توطئه های مختلفی برای تغییر چهره اسلامی این مکان مقدس طراحی شده است.
وی اضافه کرد: جهان بار دیگر شاهد تجدید پیمان و میثاق با روز قدسی است که امام خمینی در همان اولین سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با هدف بیداری وجدان امت اسلامی آنرا در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان اعلام نمود. روز قدس فرهنگ مقابله با سازش با رژیم صهیونیستی است و این همان جوهره اصلی مسئله قدس به حساب می آید.
‎خامه یار در ادامه با استناد به سخن اندیشمند و مبارز با استعمارگران «مالک بن نبی» در خصوص این که: «اسرائیل خط تماس استعمار غرب با جهان اسلام است»، اظهار داشت: فرهنگی که هدفش از همان آغاز، تجزیه هویت اسلامی منطقه و هویت عربی فلسطین بوده، مسئله سازش را امری طبیعی جلوه می دهد.
‎رایزن فرهنگی کشورمان سپس به مسئله یهودی سازی که نتیجه طبیعی سازشکاری است اشاره نمود و اضافه کرد: یهودی سازی، به رژیم اشغالگر اعتماد به نفس بیشتری می بخشد تا سرزمین های ما را غصب کرده و ساکنان اصلی آنرا از خانه و کاشانه خود بیرون براند و با گذشت چند دهه، این سرزمین صبغه اشغالگران را به خود می گیرد و تمام اسناد تاریخی و نقشه ها و هویت اصلی این سرزمین به دست فراموشی سپرده می شود.
‎وی با ابراز تأسف نسبت به نفوذ اینگونه مفاهیم جعلی به فرهنگ اسلامی، اظهار داشت: نوک پیکان این طرح استعماری، فرهنگ ملت ها و کشورهای منطقه را هدف قرار داده است و یکی از علائم بُعد فرهنگی استعمار همان تخریب آثار تاریخی این منطقه در سوریه، عراق و دیگر کشورها و غارت کردن موزه هاست و این به مفهوم نابود کردن یک تمدن در طول مرزهای جغرافیای جهان اسلام به حساب می آید. پس باید برای پر کردن این خلأ فرهنگی برابر روند سازش و خصوصاً سازش فرهنگی ایستاد.
‎خامه یار در پایان، اعلام روز جهانی قدس را در بطن فرهنگ مقاومت و مقابله با سازش فرهنگی با اشغالگر برشمرده و اظهار داشت: حضور ما امروز بر این امر تاکید می کند که قدس رها نشده تا سازشکاران و خیانت کاران بخواهند با آن برابر خواسته خود، رفتار کنند. قدس همچنان با ساکنان فلسطینی اش که نماد مبارزه حق با باطل هستند، فلسطینی باقی خواهد ماند. روز قدس امسال نسبت به سالهای گذشته بسیار متفاوت تر خواهد بود، چونکه روحیه معنوی بیشتری به آزادگان جهان بخشیده که آرزوی نماز خواندن در کنار اولین قبله را دارند تا بتوانند هویت اسلامی خودرا بازیابند.
مسلمانان و مسیحیان اشتراکات بسیار دارند
‎در ادامه کشیش مانوئل مسلم، عضو شورای اسلامی مسیحی پشتیبانی از مقدسات فلسطین، ضمن آرزوی موفقیت و پیروزی برای شرکت کنندگان و تشکر از برگزار کنندگان این وبینار، اظهار داشت: قدس نماینده کل فلسطین و ملت آنست، خاک فلسطین و تمام شهرهای فلسطین، همان محله ها و خیابان های قدس است. قدس محور ثابتی است که ملت فلسطین حول آن می چرخد، هر کجا که باشیم و به هر سمتی که رو نماییم، قدس ما را به یکدیگر پیوند می دهد و گام های ما به سمت آن برداشته می شود.
‎وی اضافه کرد: قدس، موجودی زنده است که با انسان، زمین و دین ارتباط دارد. قدس انسان را به زمین و دین را با مقدسات مرتبط می سازد، اهالی قدس، چه مسیحی و چه مسلمان، فلسطینی هستند و فلسطینی بودن آنها به علت وجود قدس است.
‎کشیش مسلّم سپس اظهار داشت: قدس تمدنی واحد برای ملتی واحد و سرنوشتی واحد است و مسیحیان و مسلمانان با یکدیگر برادر خونی هستند.
‎عضو شورای اسلامی مسیحی پشتیبانی از مقدسات فلسطین درباب پای بندی به مسئله فلسطین اظهار داشت: کسانی که پای بند مسئله فلسطین هستند در حقیقت به بُعد قومی، انسانی و دینی آن پای بند هستند و کسانی که به آن خیانت کرده اند، نسبت به امانت داری قدس خیانت کرده اند. کسانی که قدس ندارند، سرزمین و مسجد الاقصی ندارند. نزاع میان فلسطینیان و صهیونیست ها، نزاعی قومیتی است. این جانب بعنوان یک کشیش مسیحی به جهت مسجد الاقصی که متعلق به مسلمانان است مبارزه می کند؛ هر سنگی که از مسجد الاقصی جابجا شود گویی سنگی از سنگ های کلیسای قیامت قدس جابجا شده است. همان هایی که مانع ورود نمازگران به اقصی شده اند همان ها مانع ورود نمازگزاران به کلیسای قیامت شده اند. کسانی که حرمت اقصی را شکسته اند و خانه مسلمانان را ویران کرده اند، همان ها، خانه های مسیحیان را ویران کرده اند و کسی که مسلمانی را به قتل برساند در حقیقت یک مسیحی را نیز به قتل رسانده است.
‎وی اضافه کرد: بنابراین است که در دفاع از قدس قاطعانه عمل می نماییم چونکه از هویت و تاریخ خود دفاع کرده ایم. ما برای صلح می جنگیم، برای تمدن و هویت خود می جنگیم. اما صهیونیست ها تمدن و هویتی ندارند که به خاطر آن قدس را اشغال و آنرا در اختیار گرفته اند، چونکه آنها افرادی هستند که از گوشه و کنار جهان جمع شده اند و تاریخچه ای از خود ندارند و قدس از آنِ آنها نیز نیست. رژیم صهیونیستی هم اکنون بر لبه آتشفانی قرار گرفته و می خواهد ما را به جنگی مذهبی و دینی و سخت بکشاند؛ پس اگر آنها از قدس بیرون بیاندازیم، آینده ای نخواهند داشت و منتهی به خروج کامل آنها از فلسطین خواهد شد.
‎کشیش مانوئل مسلّم در آخر ضمن قرائت سروده هایش در توصیف قدس، تصریح کرد: در مسائل سیاسی ما در کنار مسلمانان و تصمیم های سیاسی آنها خواهیم بود. هر چه که به آنها برسد به ما نیز خواهد رسید و هر چه به ما خواهد رسید به آنها نیز خواهد رسید.
امام خمینی مسئله آزادی فلسطین را احیا کرد
‎سپس حسین امیر عبداللهیان، دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل و دبیر کل کنفرانس بین المللی پشتیبانی از انتفاضه فلسطین، در سخنان خود، قدس را بعنوان مسئله اول جهان اسلام معرفی کرده و اظهار داشت: کسانی که مسئله فلسطین را دنبال می کنند به خوبی می دانند که امام خمینی بود که مسئله یاری قدس و آزادی فلسطین را احیا کرده و در دو دهه گذشته امام خامنه ای این نقش را با قدرت ادامه دادند.
‎وی اضافه کرد: آمریکائی ها، دموکرات ها و جمهوری خواهان، پیام هایی به ایران ارسال کردند که اگر اسرائیل را به رسمیت بشناسید، مشکلی برای ادامه برنامه هسته ای خود نخواهید داشت، ایران نیز با صراحت اعلام نمود که رژیم قاتل کودکان و زنان را به رسمیت نخواهد شناخت و تنها یک دولت به نام فلسطین به مرکزیت قدس شریف را به رسمیت می شناسد.
‎امیر عبداللهیان در ادامه اظهار داشت: امام خمینی اشغال سرزمین فلسطین و برگزاری رژیم جعلی و دروغین را نه فقط اشغال یک کشور در منطقه می داند بلکه آنرا اشغال امنیتی، فرهنگی و اقتصادی از طرف صهیونیسم جهانی می داند و هدف از راه اندازی این رژیم از بین بردن اسلام است و اگر کشورها وجود این غده سرطانی را بپذیرند در نتیجه موجب از بین رفتن امنیت و عقب ماندگی در منطقه خواهد شد.
‎دبیر کل کنفرانس بین المللی پشتیبانی از انتفاضه فلسطین، سپس اظهار داشت: به لطف حمایت های کامل امام خامنه ای از فرماندهانی مانند سردار حاج قاسم سلیمانی، جهت از دفاع از مقاومت فلسطین، شمارش معکوس برای از بین رفتن اسرائیل شروع شده است و به لطف جانفشانی این فرماندهان و دیگر شهدا، در آینده ای نزدیک دیگر این رژیم جایی بر روی نقشه جهان نخواهد داشت.
‎دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل در آخر به برگزاری مراسم روز قدس در وضعیت استثنایی فعلی اشاره کرده و اظهار داشت: هم اکنون و در زمان بحران، انتفاضه رمضان در قدس در واکنش به جنایت های صهیونیست ها شروع شده است و پاسخ کوبنده ای در تمام اراضی فلسطینی به آنها داده شده و می شود و روز جهانی قدس امسال در شرایط‍ی شروع شد که صهیونیست های ضربه شدیدی از مقاومت دریافت کرده اند. جمهوری اسلامی ایران حمایت قاطع خودرا از مقاومت فلسطین و قدس ادامه خواهد داد و به لطف خداوند و خون شهدای مقاومت و خون شهید سلیمانی به زودی در قدس نماز خواهیم خواند.
‎در ادامه شیخ ماهر حمود، دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مقاومت، با متفاوت خواندن روز جهانی قدس امسال، نسبت به سالهای گذشته، اظهار داشت: انتفاضه «باب العامود» و انتفاضه قدس شروع شده و اهالی بیت المقدس در این انتفاضه پیروز شدند و توانستند وارد مسجد الاقصی شوند. این امر اتفاق ویژه ای است که صهیونیست ها مانع ورود نمازگراران شوند اما آنها بتوانند این موانع را شکسته و وارد مسجد شوند.
‎وی اضافه کرد: از ۴۲ سال قبل تاکنون، روز قدس همچنان احیا می شود و در حال توسعه و گسترش است و رژیم صهیونیستی در حال عقب نشینی معنوی و گاهی نیز نظامی است. ما شاهد شکست بیش از پیش دشمن صهیونیستی در فلسطین هستیم همان گونه که در سال ۲۰۰۰ و بعد از آن سال ۲۰۰۶ آنها در لبنان شکست سنگینی را متحمل شده و به بیرون رانده شدند.
‎شیخ ماهر حمود اضافه کرد: توطئه های انجام شده در منطقه همگی با محوریت قدس انجام گرفته است و اگر سوریه از مقاومت حمایت نمی کرد هیچ وقت شاهد چنین جنگی در کشور خود نبود. در عراق نیز نیروهای مقاومت مردمی اگر نبود، عراق درگیر آن جنگ ها نمی شد. لبنان نیز به علت پیروزی های به دست آمده و وجود مقاومت، تحت فشار اقتصادی و تحریم ها و بحران سیاسی قرار گرفته است.
‎دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مقاومت سپس اظهار داشت: روز قدس، یک طرح سیاسی، رسانه ای و واقعی است چونکه حمایت واقعی از مقاومت و فلسطین از طرف تهران همچنان ادامه دارد و روی این کره خاکی به جز ایران هیچ کشور دیگری به فلسطین کمک نمی نماید. قبل از این در دهه هفتاد، از طرف برخی کشورهای عربی حمایت هایی صورت می گرفت اما هم اکنون ایران در این امر تنها باقی مانده است.
فلسطینی ها بار دیگر تاریخ ساز خواهند شد
‎وی اظهار داشت: فلسطینی ها بار دیگر تاریخ ساز خواهند شد. ما از اهالی قدس، غزه و فلسطین درس می آموزیم. از جوانی که سلاح بر دوش می گذارد و به مقاومت برمی خیزد؛ فلسطینی ها با خون و تلاش خود، از فلسطین و قدس بدون هرگونه چشمداشتی دفاع می کنند. امروز غزه با اندک ساکنان خود، مورد محاصره قرار گرفته، اما با قدرت تمام در مقابل صهیونیست ها ایستاده است و این نشانه لطف خداوند و حمایت های وی از مردم فلسطین است.
‎شیخ ماهر حمود در آخر اظهار داشت: مقاومت به راه خود ادامه خواهد داد و این مسیر همچنان به راه خود ادامه خواهد داد و هیچ وقت در پی سازشکاران نخواهیم رفت، بیداری و صلابت نزد جوانان فلسطینی وجود دارد و مانع از تسلیم آنها در مقابل دشمن می شود. مقاومت قدرتمند و راسخ به مسیر خود ادامه خواهد داد و تمام این امور زیر پرچم روز قدس استمرار خواهد یافت.
‎استاد اسامه حمدان، عضو کادر رهبری جنبش حماس در لبنان، ضمن درود به امام خمینی بنیان گذار روز قدس و درود به قدس و اهالی آن، اظهار داشت: دیگران به ابعاد سیاسی قدس بسیار پرداخته اند، اما در اینجا به ابعاد فکری و فرهنگی این روز خواهم پرداخت که رسالت روز جهانی قدس را نیز به همراه دارد. باید گفت نزاع با صهیونیست ها امری روشن و واضح است، بُعد فرهنگی در این نزاع، کوشش برای تغییر چهره مقدس این شهر و ارتباطش با اسلام و مسیحیت است. توافقنامه ای که بتازگی آنرا به حضرت ابراهیم نسبت داده اند، نشانگر آنست که در حال خلق دین جدیدی منتسب به حضرت ابراهیم است.
‎وی اضافه کرد: رابطه ما با قدس یک رابطه معنوی و روحی است. امت اسلام ممکنست شکست بخورد اما بار دیگر روی پای خود خواهد ایستاد و از مقدسات خود دفاع خواهدنمود و تسلیم فشارها نخواهد شد. قدس اضافه بر بعد فرهنگی و فکری، بُعد ایمانی نیز دارد و به هیچ عنوان چنین امتی شکست نخواهد خورد.
‎عضو شورای رهبری حماس اظهار داشت: همین قرار گرفتن این روز در ماه مبارک رمضان دلیل بر بُعد دینی قدس بوده و آنرا تقویت خواهدنمود. نقشه صهیونیست ها قدرت آنها در تجزیه امت اسلامی است و آنها قصد دارند تا با این عمل ما را تضعیف کنند و در نتیجه نقشه خودرا عملی سازند. مقابله با چنین طرحی نیازمند وحدت و داشتن برنامه ای مانند روز قدس دارد. مسئله قدس مورد اجماع تمام مسلمانان است.
‎وی افزود: پیام دیگر فرهنگی و فکری قدس، شکستن تابوی عادت کردن مردم به وضع موجود است، قدس ایستگاهی است که هر چند وقت یکبار این مسئله را به مردم یاد آور می شود که باید در مقابل با سازشکاری بایستیم. آنها می خواهند نشان دهند که این رژیم ماندنی است، اما روز قدس یادآوری می کند که یک پنجم مردم جهان در مقابل این رژیم ایستاده اند و می گویند که قدس از آنِ ماست.
‎اسامه حمدان در آخر اظهار داشت: پشتیبانی از قدس و فلسطین در روز قدس احیا می شود، دشمن در حال تغییر حقایق است و می خواهد مقدسات ما را از بین ببرد. مقاومت اهالی قدس می تواند مانع این امر شود. قدس حق ماست و باید وحدت میان امت ایجاد شود و حرف آخر را مقاومت خواهد زد.
‎سپس منیر شفیق، اندیشمند و نویسنده بنام فلسطینی در سخنان خود ضمن تشکر از رایزن فرهنگی به جهت برگزاری این جلسه مجازی، اظهار داشت: بهترین زمان برای احیای قدس همان روز قدس است که امام خمینی طراح آن بوده و شهید سلیمانی، این گوهر ناب ایرانی را در راه آن تقدیم کرده و به شهادت رسیده است.
‎وی اضافه کرد: منازعه بر سر قدس از طرف صهیونیست ها مورد حمایت قرار می گیرد و باید گفت به غیر از مسئله یهودی سازی و اهانت به مقدسات مسجد الاقصی، درگیری میان جوانان قدس با شهرک نشین ها شروع شده و پس باید اظهار داشت که انتفاضه قدس شروع شده است.
‎این اندیشمند فلسطینی اظهار داشت: در نهایت این اهالی قدس هستند که با قاطعیت پیروز میدان خواهند بود و نشان دهنده شجاعت این جوانان است. قدس، کرانه باختری و غزه در حال آماده شدن برای انتفاضه ای گسترده هستند تا بتوانند حصار شهرک های یهودی را از بین ببرند و معادلات موجود را بر هم زنند. رسانه های کشورهای عربی تصویری غیر واقعی از قدس ارائه و دشمن را قوی نشان می دهند.
‎وی در آخر اظهار داشت: نباید فراموش نماییم که قبل از این انتفاضه اهالی قدس چه پیروزی هایی را به ارمغان آورد و در نهایت همان اهالی قدس هستند که پیروز میدان خواهند بود و به مروز زمان این تغییرات را نشان خواهند داد.
‎سخنران بعدی، محمود قماطی، وزیر سابق لبنانی بود، وی در سخنان خود، ضمن اشاره به ارائه پیشنهاد روز قدس از طرف امام خمینی اظهار داشت: امام خمینی از دید مرجعیت دینی و از مسیر انقلابش بر ضد ظلم و استبداد و سیاست آمریکا، چنین روزی را اعلام نمود و از همان شروع پیش بینی نمود که اسرائیل رو به زوال است. ایران با تحویل سفارتخانه اسرائیل به فلسطین و اعلام روز قدس، این مسئله را بطور عملی اجرا کرد.
قدس نماینده تمدن فلسطین است
‎وی اضافه کرد: قدس هسته مرکزی مسئله فلسطین و تمدن تمام ادیان در منطقه شرق به حساب می آید. شرق خاستگاه ادیان آسمانی بوده و اهمیت قدس بعنوان هسته مرکزی تمدن و ملت فلسطین به حساب می آید و اعلام روز قدس از طرف امام خمینی بدین معناست که قدس نماینده تمدن، دین و ملت فلسطین است.
‎ محمود القماطی سپس ضمن اشاره به حمایت مقاومت لبنان از مسئله فلسطین و قدس و تغییر در معادلات منطقه اظهار داشت: هم اکنون مقاومت لبنان در کل محاسبات موجود در جهان و منطقه حضور جدی دارد و مسئله اصلی ما نیز همان مسئله فلسطین است و ما نیز در راه امام خمینی گام بر می داریم. پیروزی های بدست آمده از طرف مقاومت لبنان رعب و وحشت را در دل دشمن صهیونیستی انداخته و محور مقاومت در حال پیشرفت و توسعه بیش از پیش قرار دارد.
‎وی در آخر اظهار داشت: مقاومت فلسطین در داخل توانست به پیروزی های شایان توجهی برسد و این نزاع تنها با از بین رفتن اسرائیل و محو آن از صفحه روزگار اختتام خواهد یافت. پس نباید قدس در دست صهیونیست ها بیافتد چونکه در این صورت مسئله فلسطین نیز اختتام خواهد یافت. قدس همچنان پایتخت فلسطین آزاد شده باقی خواهد ماند و مقاومت راه خودرا تا اخراج اشغالگران از سرزمین های اشغالی ادامه خواهد داد و عقربه قطب نمای ما همیشه قدس را نشان خواهد داد.
‎در ادامه، یاسین حمود، مدیر کل مؤسسه بین المللی «القدس» از لبنان با درود به روان پاک و مطهر امام خمینی مبدع روز قدس، اظهار داشت: قدس مناره علمی و فرهنگی جهان است و صهیونیست ها با اشغال و یهودی کردن و محو آثار تاریخی آن و با جعل اسناد، قصد دارند تا به دروغ مالکیت خودرا بر آن اثبات کنند.
‎وی اضافه کرد: مقاومت اهالی قدس توانست با اشغالگران با تمام توان نظامی خود، بایستد. اهالی قدس در مقابل اهانت به مقدسات و تخریب آثار تاریخی این شهر، ساکت ننشسته و به مقاومت خود ادامه خواهند داد و به عقب راندن دشمن در حرکت اخیر اهالی قدس در «باب العامود» یکی از علائم همین مقاومت است.
‎یاسین حمود در آخر اظهار داشت: باید با موضع گیری مناسب و اقدام های لازم و حضور در روز قدس مانع اقدام های دشمن شویم و توطئه های آنان را خنثی نماییم.
امام خمینی نهال وجدان را در دل انسان ها کاشت
‎سپس، شیخ خلیل الشاوی الحلبی، استاد دانشگاه حلب از سوریه، در سخنان خود در این جلسه اظهار داشت: روز قدس از شب معراج شروع شد و بعد از آن با پیروزی انقلاب اسلامی و شروع دهه فجر بار دیگر این روز احیا شد. امام خمینی کوشش کرد تا مانع به حاشیه راندن این روز شود. قدس درخت مستضعفین است و امام بود که نهال این درخت را در وجدان انسان ها کاشت. روز قدس روز عدالت و انسانیت و روز آزادگان و مسلمانان و مسیحیان است.
‎وی اضافه کرد: قدس اولین قبله مسلمانان و سومین حرم الهی و هجرتگاه حضرت ابراهیم و مهد مسیح و شروع معراج پیامبر اکرم است.
‎الشاوی در آخر ضمن قرائت تعدادی از سروده های خود درباره قدس، اظهار داشت: امام خمینی خواست تا همیشه قدس زنده بماند و فراموش نشود و تمام کوشش های سازشکارانه و یهودی سازی آن بی نتیجه خواهد ماند. بار دیگر تاکید می نماییم که مسئله اصلی این امت قدس است و دیگر مسائل حول آن می گردد. حق ثابت اهالی فلسطین از بین نخواهد رفت و خون شهید سلیمانی به ثمر خواهد نشست و باید گفت قدس فراتر از مذهب بوده و برای همه است و ان شاء الله دسته جمعی به سمت قدس خواهیم رفت.
‎سخنران پایانی، کمیل حبیب، رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی و مدیریت دانشگاه لبنان بود، وی اظهار داشت: قدس، پایگاه معراج و اسراء و جهت قطب نمای عربیت ماست. قدس تنها یک آرزو نبوده، بلکه جوهره مسئله مهم جهان اسلام است. و انسان های بسیاری با قلم و خون خود در راه قدس جانفشانی کرده اند. جنایتکاران با ایجاد پلی از اجساد انسان های بی گناهی که به قتل رسانده اند در پی رسیدن به اهداف خود هستند.
‎وی اضافه کرد: سخنان من از جنس چوب است اما آنرا با یاد مقاومت به طلا تبدیل می کنم. ساکنان اصلی فلسطین همان عرب ها هستند و امت اسلام در کنار آنها خواهند ایستاد. قدرت، وحدت، آزادی، عربیت و ملیت همان فلسطین است. شهادت در خاک فلسطین یک ارزش به حساب می آید.
‎رئیس دانشکده حقوق دانشگاه لبنان در آخر اظهار داشت: اشغالگران با تانک وارد فلسطین شدند اما با ذلت و خواری از آن خارج خواهند شد برای اینکه سید مقاومت از ما می خواهد در جایی حضور داشته باشیم که لازم است حاضر باشیم. پس باید مراقب باشیم که کار به جایی نرسد که روزی اسرائیل عضو اتحادیه عرب شود.

1400/02/16
18:08:31
0.0 / 5
834
تگهای خبر: احیا , حقوق , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاویدانی
جاویدانی