با پرونده ای ویژه بهار؛

سه نقطه به ایستگاه ۲۲ رسید

سه نقطه به ایستگاه ۲۲ رسید

شماره بیست ودوم ماهنامه سه نقطه با شمایلی تازه منتشر گردید. نویسندگان این شماره در پرونده ای ویژه تحت عنوان بهار دلکش رسید و وضع دل خزان طور به ستایش بهار پرداخته اند.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، شماره بیست ودوم ماهنامه سه نقطه (مکتوب طنز [+ جد] فارسی) با شمایلی تازه منتشر گردید. نویسندگان این شماره در پرونده ای ویژه تحت عنوان «بهار دلکش رسید و وضع دل خزان طور» به ستایش بهار پرداخته اند و هم چنین در بخشی با نام رمضانیات از حال و هوای ماه مبارک رمضان نوشته اند.
سه نقطه تازه با پیش درآمدی از اسماعیل امینی درباره لزوم طنز در جامعه امروزی شروع می شود. مریم حسن نژاد در یادداشت اول رمضانیات با عنوان «متلاشی شدن به دور زمان» پیوند ماه رمضان با نوستالژی را شرح می دهد و سپس به توصیف اجزای همیشگی سفره های افطار می پردازد. فاطمه خسروانی در یادداشتی با نام «خدا رحمان و رحیم است، آرام باش» به سراغ آنچه در پشت صحنه ماه مبارک رخ می دهد می رود. و در آخرین یادداشت رمضانیات با نام «افشاری شجریان و دختر خوشگل همسایه» مریم نظام دوست رمضان را از دید یک نامسلمان فرضی بررسی می کند.
در بخش کرسی آزادنویسی، امرالله احمدجو قسمت جدید قصه های دهکده را این دفعه با داستان «گل بی مثل و مثال» و جوانی به نام خلبک است ادامه می دهد. سیداکبر میرجعفری در یادداشتی مفصل با نام «آبگوشت یا دیزی، واقعاً مسئله این بود؟» اسرار مگوی دیزی و آبگوشت را برایمان بازگو می کند. رضا دباغی داستان «سرخپوستانی که روح نیاکانشان شاد شد» را برایمان می گوید.
در نخستین یادداشت پرونده این شماره تحت عنوان «ما کهنه دوست ها» علی آینه ور سراغ تقابل میان نو شدگی و کهنه گرایی می رود. مریم نظامدوست در «فست فود و بانک و شوهرخاله و رئیس جمهور» به توصیف بهار و شرح انواع خواب در این فصل می پردازد. فاطمه خسروانی در «در بهار خطرناکیم آقا» رابطه بهار با مادران، مدارس پسرانه، شاعران و جوانان را شرح می دهد. مطلب بعدی با نام «پروردگار در شروع یک باغچه آفرید» از مریم حسن نژاد، مطلبی مفصل دربراه ی تصنیف بهار دلکش محمدرضا شجریان است و ظرافت های هنرمندانه اش. کوثر محبی در یادداشتی با عنوان «صائب، حاج فاطمه و چهار داماد قدبلند» قصه ی مادربزرگی را تعریف می کند که شبیه بهار است. رضا میرجعفری در مطلب «بهاریه؟ نداریم» پیرامون اینکه چرا سرودن بهاریه در شاعران نسبت به سالیان گذشته کمرنگ تر شده برایمان می گوید. احسان حسینی نسب در متنی با نام «که انسان رنج است» رابطه میان بهار و رنج را شرح می دهد. آخرین یادداشت پرونده با عنوان «دیدن در پاییز» عاشقانه ای با مضمون بهاری است که محمد صاحبی آنرا نوشته است.
در بخش نیمخط نفیسه رحمانی با سه یادداشت کمی تا قسمتی جدی حاضر می شود. رحمانی در یادداشت اول نیم خط تحت عنوان «بهارو ببر به کشورت یا بیا به کشور ما» به این پرسش که بهار در دیگر نقاط کره زمین چگونه می گذرد پاسخ می دهد. در «چرا ادبیات آره؟ چرا بهار چی؟» به این مسئله می پردازد که بهار چه جایگاهی نزد شاعران دوران مختلف داشته است. و در آخر در مطلب «بهار گلی به جمالت» به شرح و وصف چند آیین نوروزی در ایران پرداخته است. در ادامه نیمخط، میترا بخشی زاده در یادداشت «پشم شتر و روغن کوآلا» توضیح می دهد که کرونا چه تأثیری روی کسب وکارها و مشاغل مختلف گذاشته است.
بخش تهرانشهر با یادداشت «بچه میدون چندی؟» شروع می شود که مهدی مذهبی در آن ناشنیده هایی از محله نارمک تهران برایمان بازگو می کند. ابراهیم افشار با لحنی منحصربه فرد در «یقین از گرسنگی ای جناب می میریم» روایتی از خلال صفحات روزنامه های قدیمی درباره مجلس تعزیه میرزابابا و تندیس فردوسی ارائه می دهد. سه نقطه در جفت خوشحالان این شماره با عنوان «یک پرواز متفاوت با آیت الله هوایی» پای صحبت های کاپیتان مرتضی کمالی می نشیند. دوربین سه نقطه در شماره بیست ودوم به سراغ نشانه های بهار در شهر رفته و طیبه دالایی آنها را ثبت کرده است.
در بخش درباره طنز محمود فرجامی در یادداشت «گند زدم، حالا چیکار کنم؟» به یکی از اشکالات بزرگ و حیاتی حین اجرای استندآپ کمدی و راهکارهای جبران آن پرداخته و اسماعیل امینی در یادداشت «طنز، فکاهی، لودگی، ابتذال» شرح جامع و مفصلی را در باب گونه های مختلف طنز ارایه داده است.
ماهنامه سه نقطه با همکاری هنرمندان شیما جوهرچی، طیبه دالایی، نفیسه رحمانی، حامد رضوی، محمد رفیعی، حسین شمس، سیدمحمد صاحبی، محمد صمدی، فاطمه فهیمی، مرتضی کاردر، سحر نحوی، فاطمه چاوشی و سایر دوستان و آشنایان، و به مدیرمسئولی امید مهدی نژاد تولید و منتشر می گردد. بیست ودومین شماره سه نقطه، در ۲۲۰ صفحه و با قیمت ۵۰هزار تومان در کتابفروشی ها و دکه های روزنامه فروشی و فروشگاه های آنلاین عرضه شده است.

1400/02/28
21:40:23
0.0 / 5
1073
تگهای خبر: سفر , فروش , قدیمی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاویدانی