رئیس دفتر تبلیغات اسلامی تاكید كرد

حضور حداكثری مردم در پای صندوق های رای و نقش مهم آن در آینده كشور

حضور حداكثری مردم در پای صندوق های رای و نقش مهم آن در آینده كشور

قم رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به تشریح نقش حاکمیت، مردم و جناح ها و احزاب سیاسی در صیانت از «مردم سالاری دینی» پرداخت و بر لزوم حضور پرشور و حداکثری مردم پای صندوق های رأی تاکید کرد.


حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی در جلسه شورای مدیران دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ضمن تبریک ایام دهه کرامت، مباحثی از تاریخ اندیشه سیاسی تشیع را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: اندیشه سیاسی شیعه سه مقطع اصلی دارد که شامل «زمان حضور معصومین(ع)»، «زمان غیبت تا تقریباً دوران مشروطیت» و «زمان مواجهه علما و جامعه ما با مدرنیته و دوران پس از مشروطیت تا حال حاضر» است.
وی افزود: هر کدام از سه مقطع تاریخی اندیشه سیاسی شیعه، مبانی و رهاوردهای اندیشه ای خاص خودرا داشته است، اما در دوران معاصر که از شروع مشروطیت شروع شده و تا زمان فعلی تداوم می یابد، فکر سیاسی شیعی و علمای ما، رهاوردها و دستاوردهای خاصی را رقم زده است.
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به این که امروز شاهد ابداعات و نوآوری هایی در فقه سیاسی و اندیشه سیاسی شیعه هستیم، عنوان کرد: این نوآوری ها با مرحوم آخوند خراسانی و میرزای نائینی شروع شده و با حضرت امام خمینی(ره) اوج و بلوغ پیدا می کند، در حقیقت ایده جمهوری اسلامی و مردم سالاری دینی، اوج تئوریک و نظری دستاورد معاصر فقه سیاسی شیعه شمرده می شود.
وی افزود: اگر امروز بخواهیم در دنیای فکر و اندیشه سیاسی یک نظریه متعارف، قابل رقابت و عرضه در بازار اندیشه داشته باشیم همین تز مردم سالاری دینی است که در قانون اساسی متبلور شده و میان «مرجعیت دین» و «به رسمیت شناختن حاکمیت مردم در شئون خود» نوعی تفاهم و همراهی به وجود آورده است.
مردم سالاری دینی؛ ایده ای بدیع و تجربه ای نو در تاریخ اندیشه ها
حجت الاسلام والمسلمین واعظی «مردم سالاری دینی »را یک ایده ای بدیع و تجربه ای نو در تاریخ اندیشه ها دانست و اشاره کرد: این ایده از این جهت بدیع است که بین دو گونه مرجعیت، یعنی «مرجعیت دین در شئون اجتماعی» و «به رسمیت شناختن حاکمیت مردم نسبت به شئون شان» جمع صورت داده است.
وی شکل گیری مردم سالاری دینی را یکی از دستاوردهای بزرگ نظری و عملی امام خمینی(ره) معرفی نمود و اظهار داشت: امام راحل در بین فقهای شیعه تنها فقیهی بودند که توانستند یک ایده را در مقام ایده پردازی و در مقام عمل به شایستگی پیاده سازی و اجرا نماید و نظامی را برمبنای یک الگوی دینی ریشه دار و قویم پایه ریزی کنند.
تعبیر دقیق «مردم سالاری دینی» نخستین بار -اینطور که بنده در ذهن دارم ـ از طرف مقام معظم رهبری در یکی از خطبه های نماز جمعه تهران در سال ۶۴ مورد استفاده قرار گرفته است.
رییس دفتر تبلیغات اسلامی در ادامه سخنان خود، بیانات تاریخی رهبر معظم انقلاب در سالروز ارتحال ملکوتی امام خمینی(ره) ۱۴۰۰ را یاد شده قرار داده و عنوان کرد: تاکید اصلی ایشان در این فرمایشات، بحث مردم سالاری دینی بود.
وی با اعلان اینکه مردم سالاری دینی دستاورد نظری و عملی جامعه شیعه، فقها و مصلحان اجتماعی ما است، بر لزوم حفظ و صیانت از این دستاورد عظیم تاکید و ابراز کرد: برای صیانت از این دستاورد سه رکن «حاکمیت»، «مردم» و «فعالان سیاسی و احزاب» سهیم و نقش آفرین هستند.
حجت الاسلام المسلمین واعظی به تبیین وظایف حاکمیت در امتداد حفظ و صیانت از «مردم سالاری دینی» پرداخت و ضمن اشاره به تاکید امامین انقلاب در امتداد ضرورت حفظ این دستاورد بزرگ، بیان کرد.
وی جمهوریت در جمهوری اسلامی را هدیه حضرت امام(ره) به ملت دانست و افزود: امام خمینی(ره) با آن کاریزما و نفوذ مردمی که داشت هر مدل حکومتی را که پیشنهاد می کردند، مردم نیز تابع آن می شدند، اما ایشان به مردم اعتماد کردند و مدلی از حکومت را تأسیس نکردند که مردم در آن نقشی نداشته باشند. امام(ره) در همان ماه های اول انقلاب(فروردین ۵۸) انتخابات برگزار کردند.
حجت الاسلام والمسلمین واعظی با اعلان اینکه مقام معظم رهبری در مقاطع مختلف تاریخ انقلاب و انتخابات از مدافعان جدی مشارکت حداکثری بوده و هستند.
وی با اشاره به این که وظیفه حاکمیت در قبال حفظ مردم سالاری دینی، میدان دادن به مشارکت حداکثری و حضور مردم در صحنه است بدین سبب به تبعیت از رهبری بر تمامی نهادهای سیاسی و نهادهای دخیل در پروسه برگزاری انتخابات فرض است که اسباب مشارکت حداکثری را فراهم آورند و سهم و نقش خود در صیانت از مردم سالاری دینی را به احسن وجه ادا کنند.
وظایف مردم در قبال حفظ و صیانت از «مردم سالاری دینی»
رییس دفتر تبلیغات اسلامی به تشریح وظایف مردم در قبال حفظ و صیانت از «مردم سالاری دینی» پرداخت و رکن دوم در حفظ این دستاورد بزرگ را «مردم» خواند و اضافه کرد: قهرمان اصلی صحنه های درخشش و پیروزی نظام اسلامی مردم بوده اند. اشاره کرد: پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و بقای آن مرهون قهرمانی، در صحنه بودن و جان فشانی مردم است ؛ آن زمانی که همه دنیا برای شکست این ملت و انقلاب اسلامی، در جنگ تحمیلی بسیج شده بودند، اگر مردم به صحنه نمی آمدند و جوانان و نوجوانان خودرا به جبهه های حق مقابل باطل اعزام نمی کردند، در جنگ به پیروزی نمی رسیدیم.
وی توطئه های جهان استکبار برای براندازی نظام جمهوری اسلامی و فروپاشی اقتصادی در کشور بوسیله فشار حداکثری و هدف گذاری برای ناراضی کردن مردم و به خیابان کشاندن آنها را مورد توجه قرار داد و افزود: اگر مردم در مقابل فشارهای حداکثری و تحریم های ظالمانه دنیای استکبار مقاومت نمی کردند و نجابت به خرج نمی دادند. تاب آوری نظام اسلامی در مقابل فشار حداکثری اتفاق نمی افتاد.
حجت الاسلام والمسلمین واعظی با تاکید بر لزوم حضور پرشور و حداکثری مردم پای صندوق های رأی در انتخابات پیش رو عنوان کرد: امروز مردم باید از «مردم سالاری دینی» حمایت و صیانت کنند و بدانند با آمدن پای صندوق های رأی می توانند این وظیفه الهی خودرا به درستی انجام دهند، برای اینکه اصل و اساس «مردم سالاری دینی» با حضور مردم در صحنه و اعمال حاکمیت از طرف مردم برقرار و مستقر می شود.
نقش عملکرد صحیح فعالان سیاسی و احزاب در صیانت از «مردم سالاری دینی»
وی رکن سوم در صیانت از «مردم سالاری دینی» را «عملکرد صحیح فعالان سیاسی و احزاب» دانست و اشاره کرد: احزاب و فعالان سیاسی باید نسبت به مردم سالاری دینی درست عمل کنند و به قواعد و مبانی آن وفادار باشند؛ البته این را هم باید دانست که وفاداری به مردم سالاری دینی به این نیست که گفته شود «اگر من پیروز شدم انتخابات و رأی چیز خوبی است و اگر من شکست خوردم یا نشانه ها دال بر شکست بود با انتخابات و صندوق ها قهر کنم»، برای اینکه دموکراسی در ذات خودش با شکست و پیروزی در هم آمیخته است.
حجت الاسلام والمسلمین واعظی اشاره کرد: قهر کردن و رها کردن اقتضائات مردم سالاری دینی به بهانه شکست در انتخابات یا بیم شکست در این حوزه بدون شک به منزله تضعیف این دستاورد بزرگ است، بدین سبب اگر کسی رنجیده خاطر شده یا توقعاتی دارد، دلیل نمی گردد که اصل مردم سالاری دینی را مخدوش سازد.
ایشان سپس با اعلان اینکه امروز شکست ترامپ و پیروزی های محور مقاومت، فرصت های طلایی را برای بالندگی جمهوری اسلامی فراهم نموده است، اظهار داشت: امروز خیلی از کشورهایی که به پشتوانه ترامپ با ما خصومت می ورزیدند، نرمش هایی از خود برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران نشان می دهند.
رییس دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به این که تاب آوری و مقاومت ملت ایران در مقابل فشار حداکثری یک سکوی پرش به سمت رشد و تعالی جامعه است، خطاب به ملت شریف ایران اظهار داشت: امیدواریم مردم با حضور حداکثری خود در پای صندوق های رأی، با ناامید کردن دشمنان، این پیام را به همه جهان بدهند که امروز شرایط برای ترقی، همدلی و پیشرفت این کشور مهیا است.
او در آخر با اشاره به این که نگاه های جناحی، تنگ نظرانه، حزبی و نادیده گرفتن قابلیت ها و ظرفیت های رشد و ترقی ملت مانع پیشرفت است، اشاره کرد: امیدواریم یک انتخابات آرام و متین با حضور حداکثری داشته باشیم که پشتوانه پیشرفت نظام و حفظ و صیانت از مردم سالاری دینی تامین شود. و با انتخاباتی پرشور دولتی روی کار بیاید که بتواند بین تمام نیروهای خدوم و متعهد درون جامعه اجماع بوجود آورد.1400/03/25
22:32:58
0.0 / 5
927
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان جاویدانی
جاویدانی