ارزانی:

شبکه سازی در مساجد جهان ظرفیت های اسلام را معرفی می کند

شبکه سازی در مساجد جهان ظرفیت های اسلام را معرفی می کند

به گزارش جاویدانی حجت الاسلام و المسلمین ارزانی، در جریان وبینار منطقه ای جنوب شرق آسیا که با محور روز جهانی مسجد و با حضور تنی چند از اندیشمندان کشورهای مختلف برگزار شد، اظهار نمود: شبکه سازی در مساجد جهان ظرفیت های اسلام را معرفی می کند.


به گزارش جاویدانی به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای (فهما)، وبینار منطقه ای جنوب شرق آسیا، عصر روز شنبه 30 مرداد به مناسبت روز جهانی مسجد، با حضور اندیشمندانی از کشورهای ایران، اندونزی، فیلیپین، مالزی برگزار شد.
در این وبینارکه به زبان انگلیسی برگزار شد، اندیشمندان مختلفی همچون «محد عزمی عبدالحمید» رئیس سازمان اسلامی «شورای مشورتی» مالزی، «ذوالفقار ابانتاس» مدیر منطقه ای کمیسیون ملی مسلمانان فیلیپین، «هرو ساستیو» دانشیار دانشکده حقوق اندونزی، «داتوک سری احمد آونگ» رئیس اتحادیه مساجد جهانی در دفاع از مسجد الاقصی، «محمد اورعی کریمی» رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی، حجت الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، «محمد فائوزی زکریا»، «شریف ابو شماله» رئیس مؤسسه قدس در مالزی سخنرانی کردند.
اندیشمندان در این همایش ضمن تاکید بر جایگاه ویژه مسجدالاقصی، خواهان فعالیت مومنان و مسلمانان سراسر جهان نسبت به آزادسازی قدس شریف شدند؛ سخنرانان همینطور نسبت به تقویت همدلی میان مسلمانان در ارتباط با مسئله قدس تاکید کرده و خواهان وحدت و همبستگی مسلمین در این حوزه شدند. تشکیل شبکه بین المللی در جهت تحقق و یکپارچگی در ارتباط با مسئله قدس بعنوان قبله اول مسلمانان، از دیگر مسایل مورد بحث در این وبینار بود، ضمن این که در انتها اطلاعیه ای از جانب سخنرانان صادر شد.
حجت الاسلام و المسلمین «حبیب رضا ارزانی» در این وبینار طی سخنانی ضمن پاسداشت مقام مسجد اظهار داشت: مسجد متعلق به خدا بوده و خانه خدا روی زمین است، محل اجتماع مومنین و توحیدباوران است و تنها مکانی برای اقامه نماز به شمار نمی رود؛ این مسئله و کارکرد مسجد از جانب مقام معظم رهبری(مدظله العالی) همواره مورد تاکید بوده و در بیانات معظم له به آن سفارش شده است.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: مسجد به اندازه ای جایگاه عالی دارد که هرکس نمی تواند عمران و آبادانی آنرا عهده دار شود، ازاین رو آبادی مساجد صرفاً محدود به مسایل مادی نیست بلکه عمران فرهنگی مسجد هم مقوله مهمی است.
وی با اشاره به اینکه مسجد فقط مکان عبودیت به معنای اقامه مناسک و شعائر دینی نیست، اضافه کرد: مسجدی که در آن به سیاست جهان اسلام به معنای راه درست اندیشیدن و رسیدن به هدف جوامع اسلامی توجه نشود مسجد سکولار است چونکه فقط به فرد و ارتقای او می پردازد و نسبت به اجتماع مسلمانان چه در سطح محله و چه در سطح جهان اسلام بی تفاوت است، این چنین مسجدی به مباحث مهمی چون اخوت و برادری در جهان اسلام توجه نکرده و در نتیجه کارکردها و وظایف واقعی مسجد در آن تعریف نشده است.
حجت الاسلام ارزانی در ادامه به دو تجربه ایران اسلامی در حوزه مساجد اشاره نمود و اظهار داشت: فعالیت و حضور پایگاه ها بسیج بعنوان ظرفیت های مردمی و همینطور کانون های فرهنگی هنری در مساجد سراسر کشور نتایج و ثمرات گوناگونی را رقم زده است که بخصوص برای قشر کودک و نوجوان جذاب بوده و منجر به حضور آنها در مساجد می شود، ضمن این که تقویت کتابخانه مساجد و فعالیتهایی در عرصه دانش افزایی و مهارت افزایی ذیل حضور این دو مرکز در مساجد منجر به ایجاد فضای متفاوت و پویایی شده است.
در بخش دیگری از این وبینار و بعد از آنکه حجت الاسلام و المسلمین ارزانی در ارتباط با فعالیت ها و کارکردهای کانون های فرهنگی هنری مساجد به طرح بحث پرداخت، «محد عزمی عبدالحمید» رئیس سازمان اسلامی «شورای مشورتی» مالزی، به ارائه پرسشی در ارتباط با ارائه مدل و الگویی چون کانون های مساجد در کشور مالزی و روش های ترویج این مدل پرداخت.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در پاسخ به این پرسش اظهار نمود: ما یک تاکتیک و یک استراتژی در روز جهانی مسجد داریم که عبارت است از آزادسازی مسجدالاقصی و دفاع ازآن، همینطور ایجاد و تاسیس و پشتیبانی از امت واحده اسلامی که در جهت تحقق آن تاکتیک های مختلفی تابحال از جانب مردم و مسلمانان نقاط مختلف جهان ارائه شده است.
وی ادامه داد: برگزاری کنفرانس های مختلف، برنامه های آموزشی و علمی، بحث رسانه ها و فعال سازی آژانس های خبری در جهت توجه به این مدلها و مسئله مسجد، ایجاد نت ورک یا همان شبکه سازی در حوزه مسجد هم همچون اقدامات موثری است که می تواند در این حوزه تأثیر بسزایی داشته باشد، هم اکنون شبکه کانون های مساجد در سرتاسر ایران اسلامی فعال بوده و راه اندازی آن با موفقیت همراه شده است.
«محد عزمی عبدالحمید» رئیس سازمان اسلامی «شورای مشورتی» مالزی در ادامه و در پاسخ اظهار داشت: ما در کشور خود 10 سلطان داریم که مسئله مهمی است و باید در فعالیت ها به آن توجه گردد.
حجت الاسلام ارزانی در ادامه از سخنرانان حاضر در این وبینار دعوت به عمل آورد تا به ایران بیایند و مدل کانون های فرهنگی هنری مساجد و شبکه سازی که در آن صورت پذیرفته را ببینند تا از رهگذر این حضور مدل زیسته به جهان معرفی شود.
منبع:

1400/05/31
23:23:15
0.0 / 5
788
تگهای خبر: آموزش , حقوق , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاویدانی