کتاب وحدت وجود از نگاه محی الدین ابن عربی منتشر گردید

کتاب وحدت وجود از نگاه محی الدین ابن عربی منتشر گردید

به گزارش جاویدانی کتاب وحدت وجود و نتایج آن از نگاه محی الدین ابن عربی به اهتمام انتشارات سلوک ما، منتشر گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر کتاب «وحدت وجود و نتایج آن از نگاه محی الدین ابن عربی« به اهتمام انتشارات سلوک ما، منتشر گردید.
نویسنده‌ی این اثر پژوهشی، که با استناد به 256 منبع، آنرا به رشته تحریر درآورده است، پژوهشگر مطالعات عرفانی و آثار ابن عربی، علی شالچیان ناظر، است که آثار گوناگونی را در ترجمه و شرح و تبیین عرفان ابن عربی در کارنامه‌ی خود دارد.
استاد در این کتاب کوشیده است که وحدت وجود را که بی گمان مهم ترین و اساسی ترین بحث از مباحث عرفانی است، از نگاه محی الدین ابن عربی، تبیین کند و به نتایجِ علمی و عملی این دیدگاه هم اشاراتی داشته باشد. کسی که با آثار محی الدین آشنا است می داند که محی الدین در آثار مختلفش، کوشیده است تا مبحث وحدت وجود و نکته های در ارتباط با آنرا به مخاطبانِ باهوش خویش، بفهماند و این کار را در رأس همه‌ی تعالیم قرار داده است.
توجه به این مورد هم ضروریست که دیدگاه وحدت وجود فقط یک دیدگاه نظری نیست و این دیدگاهِ بنیادین نتایج علمی و عملیِ فراوانی را به دنبال دارد؛ به صورتی که با پذیرش این دیدگاه، باید خیلی از امورمعنوی، باردیگر تعریف شوند. کتاب حاضر شامل برخی نکته ها و دقت نظرهایی است که در آثار دیگران یافت نمی گردد.
این کتاب از شش فصل تشکیل شده است. فصل اول و دوم به شرح اصطلاحاتی اختصاص دارد که به صورت مستقیم، یا غیر مستقیم، با وحدت وجود مربوط است. در فصل سوم، مبحث ِ وحدت وجود شرح داده شده است. فصل چهارم ِ کتاب شامل نکته هایی مهم درمورد وحدت وجود است که ابهامات و شبهه هایی را برطرف می کند. در فصل پنجم، بعضی از نتایج علمی و عملی ِ دیدگاه وحدت وجود بیان شده است. فصل ششم یعنی فصل آخرِ کتاب به بیان اصول دهگانه‌ی محی الدین اختصاص دارد که با این اصول دهگانه میتوان اتفاقاتی را که در جهان رخ می دهد تبیین کرد.
خواننده محترم با درک این کتاب، به شناخت جهان و نظام جهان، و شناخت حضرت حق، و شناخت خود، و شناختِ نسبت خویش با جهان و حضرت حق، دست می یابد؛ و خواننده درک می کند که بر مبنای نسبتی که با حضرت حق دارد، چگونه باید رفتار کند.


1400/06/08
09:24:01
0.0 / 5
543
تگهای خبر: كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
جاویدانی