فلسفه علم تاریخ

فلسفه علم تاریخ

به گزارش جاویدانی کتاب «فلسفه علم تاریخ؛ از روشنگری تا پساتجدد» نوشته رابرت ام. برنز و هیو ریمنت - پیکارد با ترجمه عباس منوچهری و تعدادی از مترجمان انتشار یافته است.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، این کتاب در ۵۲۰ صفحه و با قیمت ۸۲ هزار تومان توسط سازمان سمت انتشار یافته است.
در معرفی کتاب «فلسفه علم تاریخ؛ از روشنگری تا پساتجدد» توسط ناشر آمده است: مجموعه «نظریه و روش در مطالعات تاریخی» که کتاب حاضر در زمره آن قرار می گیرد، مجموعه کتاب هایی است که به قصد رفع خلأهای نظری و روش شناختی در پژوهش و آموزش تمامی شاخه های مطالعات تاریخی در ایران، و با عنایت به نگاههای میان رشته ای، فراهم آمده است. این مجموعه حاصل اجرای یکی از طرح های «نیازسنجی منابع کمک درسی و مبنایی برای دانشگاه ها» است که از دهه ۸۰ شمسی در «سمت» شروع شده و همچنان ادامه دارد. لیست جامع و روزآمدی از عناوین این مجموعه، در انتهای هر مجلد، جهت اطلاع خوانندگان علاقه مند، ضمیمه شده است.
این کتاب بعنوان اثری مبنایی برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته تاریخ برای دروس «فلسفه تاریخ» و «فلسفه علم تاریخ» قابل استفاده می باشد. همینطور دانشجویان مقطع کارشناسی رشته فلسفه هم می توانند برای درس «فلسفه تاریخ» از آن استفاده کنند.
در بخشی از مقدمه کتاب آمده است: «اهمیت کتاب حاضر در معرفی و تحلیل مشهورترین فلسفه های تاریخ همراه با گزیده هایی کلیدی از آثار متون کلاسیک مطرح در این حوزه، سبب شد بعد از دریافت پیشنهاد «سمت» از مترجمان آشنا با مبانی فلسفه اجتماعی درخواست نماییم در قالب یک همکاری جمعی، به ترجمه این اثر گران قدر دست یازند تا پژوهشگران، دانشجویان و علاقه مندان به رشته های مختلف علوم انسانی و هم دست اندرکاران حوزه توسعه، و بخصوص توسعه اجتماعی، از منبعی پرارزش بهره مند شوند.»
در نوشته پشت جلد «فلسفه علم تاریخ» هم می خوانیم: «در این کتاب، سیر تحول اندیشه فلسفی درباره تاریخ طی ۲۵۰ سال قبل ترسیم شده است. ساختار کتاب به این گونه است که گزیده ای از متون کلیدی عرضه و سپس بحث های تبیینی و انتقادی جدید مطرح می شود. هدف این بوده است که با این روش، آثار اندیشمندانی چون هیوم، هردر، هگل، دیلتای، نیچه، هایدگر و فوکو برای دانشجویانی که شناخت قبلی نسبت به فلسفه غرب ندارند قابل فهم شود.
در مقدمه و فصل های نه گانه کتاب مکاتب فکری متقابل بررسی می شوند. طی این بررسی ها، سرچشمه های جریان های معاصر در این رشته معلوم می شود و ارتباط تأملات کلی تر فلسفی با مطالعات خود تاریخ روشن می شود. در این میان، به بحث پیوند میان فلسفه تاریخ و نظریه فرهنگی و ادبی که در دهه های اخیر توسعه یافته هم اشاره می شود.»
منبع:

1400/06/08
21:19:04
0.0 / 5
457
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
جاویدانی