نشست خبری افتتاح ۸۰۰ نمایشگاه كتاب دفاع مقدس

کلنگ زنی موزه استکبارستیزی در صحرای طبس

کلنگ زنی موزه استکبارستیزی در صحرای طبس

به گزارش جاویدانی علی اصغر جعفری مدیرعامل موزه ملی انقلاب اظهار داشت: موزه استکبارستیزی در صحرای طبس طی دو سال در حاشیه جاده ی یزد به طبس ایجاد و طی دو سال آینده آماده خواهد شد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر نشست خبری افتتاح ۸۰۰ نمایشگاه کتاب دفاع مقدس با شعار «به یاد من باش»، بامداد امروز در محل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور «علی اصغر جعفری» مدیرعامل موزه و «امیرشهریار امینیان» مدیرعامل انجمن ناشران دفاع مقدس اجرا شد.
رونمایی ۱۰۰ عنوان کتاب جدید موزه ملی دفاع مقدس
علی اصغر جعفری در این جلسه با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت های حوزه نشر در ترویج آثار دفاع مقدس، گفت: ناشران حاضر در نمایشگاه های کتاب دفاع مقدس عمدتا کارهای تولیدی سه سال قبل را عرضه می کنند. تا حالا چهار هزار و ۴۴۵ عنوان کتاب توسط ۷۰۰ ناشر دفاع مقدس در سراسر کشور به چاپ رسیده است که از بین، ۷۰۰ ناشر آثار ۷۰ ناشر که طی سه سال قبل فعال تر بودند که حدود ۶۵۰ عنوان کتاب بوده برای عرضه در این نمایشگاه آماده شده است. طی پنج سال قبل کتاب های حوزه دفاع مقدس در مقایسه با کل کتاب های انتشار یافته در کشور رشد داشته است. در طول این مدت استقبال از آثار مربوط به دفاع مقدس به خصوص آن هایی که در قالب رمان بوده بسیار عالی بوده است؛ بدین سبب برگزاری نمایشگاه کتاب دفاع مقدس هم به ترویج فرهنگ دفاع مقدس و هم به ناشرین کمک می نماید.
جعفری در ادامه از رونمایی ۱۰۰ عنوان کتاب جدید موزه ملی دفاع مقدس طی روزهای آینده آگاهی داد و اظهار داشت: تا ۱۵ روز آینده سامانه جامع کتابخانه های موزه های سراسر کشور را رونمایی خواهیم کرد تا پژوهشگران دسترسی آسانی به منابع داشته باشند. سازمان ها و دستگاهها دراین زمینه همکاری خوبی داشتند و در آینده این ارتباط را با ناشران برقرار خواهیم کرد تا سبب تقویت نشر دفاع مقدس باشد. بزرگترین کتابخانه دفاع مقدس با بیش از هشت هزار کتاب در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قرار دارد، کتاب خانه دفاع مقدس موزه سامانه ی بزرگی برای پژوهشگران است. برای تقویت تولید ادبیات از پایان نامه های ارشد و دکتری حمایت مالی، اسنادی و علمی خواهیم کرد. در همین راستا تا حالا ۱۳۰ پایان نامه ارشد و دکتری را در دست کار داریم که ۳۰ عنوان آنها به مرحله ی تولید رسیده است.
مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس کمپین نذر کتاب را یکی دیگر از برنامه های موزه معرفی نمود و افزود: دراین برنامه تلاش می نماییم برای تجهیز کتاب برای اهدا به کتابخانه های کوچک و مناطق محروم و یادمان های شهدا فعالیت داشته باشیم که علاقه مندان فرصت حضور در این کمپین را دارند.
آغاز طرح سه شنبه های کتاب
وی درباره طرح سه شنبه ها کتاب با رویکرد رونمایی، نقد و بررسی آثار مکتوب دفاع مقدس گفت: یکی از طرح های حمایتی ما در زمینه نظر مربوط به طرح سه شنبه های کتاب بود که مدتی بخاطر شیوع ویروس کرونا تعطیل شده بود، اما باتوجه به واکسیناسیون سراسری و با رعایت پروتکلهای بهداشتی این طرح را در هفته های جاری اجرا خواهیم کرد که امیدوتریم به تقویت و استواری این حوزه کمک نماید. از سه سال قبل بحث تربیت نویسندگان حوزه دفاع مقدس را پیگیری کردیم و خوشبختانه تا کنون ۱۰ نوقلم را در این طرح آموزش داده ایم که نتیجه این دوره چاپ ۱۰ رمان است که توسط این نویسندگان به نگارش در آمده است. اکنون کارگاه های این طرح با حضور ابوالفضل درخشنده برگزار است. همین طور بحث تولید کتاب های صوتی با قوت درحال پیگیری است و ما در این راستا مجموعه ای را برای تولید کتاب صورتی در موزه راه اندازی کرده ایم و در ارتباط با نهضت ترجمه نیز شورای ترجمه را با حضور دستگاه های مرتبط پیگیری می نماییم. با کمک ناشرین کشورهای هدف درحال تعریف پروژه های ترجمه کتاب های دفاع مقدس هستیم. اکنون کتاب هایی به زبان ترکی استانبولی و عربی در دست ترجمه داریم.
تغییر نام انتشارات باغ موزه به سرو
وی از تغییر نام انتشارات باغ موزه به نام سرو آگاهی داد و اشاره کرد: جشنواره های فانوس، یوسف و کنگره ملی شعر دفاع مقدس در استان تهران درحال برگزاری است که از علاقه مندان و هنرمندان دعوت می نماییم در این رویدادها مهم حضور داشته باشند. مقدمات راه اندازی رشته های آکادمیک رشته های در رابطه با کارشناسی موزه داری، کتابداری را با همکاری مرکز علمی و کاربردی شهرداری تهران انجام داده ایم که امسال پذیرش دانشجو داشته است.
جعفری از کلنگ زنی موزه استکبارستیزی در صحرای طبس آگاهی داد و اظهار داشت: این موزه طی دو سال در حاشیه جاده ی یزد به طبس ایجاد خواهد شد. ۴۱ سال در این رابطه غفلت صورت گرفته بود. موزه استکبارستیزی طی دو سال آینده آماده خواهد شد. در تعاملی که با آستان قدس رضوی صورت گرفت تصمیم گرفتیم مجموعه ی بین راهی با عنوان امام رضا در کنار این مرکز ایجاد نماییم که به توسعه این مجموعه کمک خواهدنمود. تا ۱۰ روز آینده استودیوهای رادیویی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس افتتاح خواهند شد که قسمتی از برنامه های حوزه دفاع مقدس بوسیله این مجموعه ها تولید خواهد شد. افتتاح سامانه جامع سجا که مقدمات بارگزاری ۱۰ میلیون سند دفاع مقدس خواهد بود یکی دیگر از برنامه های ما طی ایام فجر خواهد شد که بزرگترین و جامع ترین سامانه اسنادی دفاع مقدس است که به سبب آن پژوهشگران می توانند اسناد محرمانه را رویت کنند.
وی از کلنک زنی مرکز توسعه موزه برای ایجاد ظرفیت های جدید در این مرکز آگاهی داد و گفت: ایجاد شورای راهبری خیرین ایثار یکی از کارهایی بود که برای رفع مشکلات اقتصادی بوجود آمد.


منبع:

1400/07/11
11:03:30
0.0 / 5
516
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
جاویدانی