پنجاه و نهمین دوره جایزه البرز انجام شد

پنجاه و نهمین دوره جایزه البرز انجام شد

جاویدانی: پنجاه و نهمین دوره جایزه البرز جمعه 14 آبان ماه با معرفی 47 دانش آموز بعنوان برگزیده البرز 1400 اجرا شد.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، در مراسم آیین اهدای جایزه البرز ۱۴۰۰ ویژه دانش آموزان، که جمعه ۱۴ آبان ماه در هتل ارم تهران انجام شد و از رادیو فرهنگ روی آنتن رفت رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار داشت: تلاش می نماییم جایزه دانش آموزی البرز را دو برابر نماییم.
حجت الاسلام مهدی خاموشی با اشاره به مجاهده مال و نفس حسینعلی البرز اضافه کرد: ایشان علاوه بر منزل، اموالش را نیز وقف علم کرد.
وی خطاب به برگزیدگان جایزه اظهار داشت: زیباست که تک تک شما را یافته اند و زحمت کشیده اند تا قله نشین علم باشید.
*انتخاب صحیح رمز ماندگاری یاد و نام انسان است
حجت الاسلام خاموشی اضافه کرد: مجاهدت با مال و نفس کلید بهشت است تا انسان به فلاح و رستگاری برسد، انسان ها خواه ناخواه از این دنیا می روند ولی انتخاب صحیح، شخص را مستمر و دائمی می کند.
رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به این که وقف بنیاد البرز پشتیبانی از کارهای علمی جوانان ونوجوانان است، اظهار داشت: در نظر داریم مجدداً رقم جایزه را در سال آینده و بعد از تصویب در هیئت امنای بنیاد تا دوبرابر افزایش دهیم.

خاموشی سپس به مرور سفارش های امام خمینی ره در چهل حدیث و اهمیت موضوع توجه بعدهام در دین مبین اسلام و همین طور منویات رهبر انقلاب اسلامی در گام دوم اشاره نمود و اظهار داشت: درزمینهٔ توسعه علم و دانش خداوند در قران کریم، آورده که هر فردی برمبنای شاکله خودش عمل می کند. امام خمینی در ۴۰ حدیث عنوان کردند: اهتمام کن خدا را در قیامت با اراده ملاقات کنی که اگر بی حال محشور شوی، به چهره انسان محشور نخواهی شد.

آن انگیزه و اراده، همان تعقل صحیح است که با مقدمه بی غل و غش فراهم شده باشد. بی گمان، انسان های عاقل خداجوی هستند. باید موحد بود و موحد زیست تا خداوند را موحد ملاقات کرد. درست کردن این شاکله با ایمان به خدا امکان پذیر است. اگر فردی در جایی علم آموزی کرده، تعقل او بر طبق رتبه علمی اش شکل می گیرد. اگر معلومات خودتان را در شناخت عالم افزایش بدهید، تعقلتان در ان زمینه شکل می گیرد.

وی ادامه به ماجرای شهید نوجوان علی لندی و انتخابش اشاره نمود و اضافه کرد: ما در زمان جنگ از این نمونه ها زیاد داشتیم، برای انتخاب، فکر و تعقل می نماییم و این باور از عالم بودن می آید که زندگی دنیا محدود است و عالم باشد و برای فهم بیشتر تلاش کند و آگاه باشد که این فهم بیشتر شاکله من را می سازد. وقتی این شاکله ساخته شود، شهید چمران از ان منتج می شود.

وی مقدمه تعقل را فراگرفتن دانست و اظهار داشت: با درنوردیدن مراحل علم شاکله انسان شکل می گیرد. پس مقدمه صحیح عقل، علم آموزی است. این مقدمه را شما بعنوان دانش آموز درحال درنوردیدن هستید اما راه زیادی در پیش رو دارید. انسان به انتهای مسیر بصورت قانع شده نمی رسد.

خاموشی اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران، آینده خودرا بر طبق تفکرات دانش آموزان شکل خواهد داد. بی اثر کردن تحریم، اصلاح موازنه منفی صادرات و واردات، خروج از تک محصولی نفت، قوت پول ملی و.. بستگی به علم آموزی دانش آموزان دارد.

وی ادامه داد: هیچ کشوری با وابستگی به کشور دیگر به ارزش نرسیده است پس سازنده آینده این کشور، دانش آموزان هستند پس در این راه نباید خسته شوند. همچنان که علم، جهاد و تلاش و شب بیداری می طلبد، مدیریت صحیح کشور نیز در آینده همین را می خواهد.
حیدر ارشدی -مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز- در ادامه این مراسم ضمن تجلیل از، دانش آموزان، والدین آنها و تمام کسانیکه در این راه گام برمی دارند، با بیان گوشه ای از تاریخچه بنیاد فرهنگی البرز و اهداف شکل گیری آن، اظهار داشت: در ایران زمین از دیرباز، زنان و مردان فرهیخته ای وجود داشته اند و دارند که داشته ها و اموال خودرا بی دریغ در راه هم نوعان خویش انفاق کرده اند.

وی افزود: این خدمات شامل راه اندازی اماکن علمی و فرهنگی، کمک به درمان بیماران، رهانیدن اسیران و زندانیان از بند و خدمات علمی و فرهنگی و... همچون صدقه جاریه تا نسل ها ادامه می یابد.

ارشدی اضافه کرد: در عصر ما باید از شادروان حسینعلی البرز ؛ موسس بنیاد فرهنگی البرز نام برد که خدمات ان همچنان ادامه دارد.
جایزه البرز معروف به نوبل ایرانی، به عنوان قدیمی ترین و با سابقه ترین جایزه علمی کشور با پیشینه قریب به ۶۰ سال است که ریشه ان از اندیشه پاک زنده باد حسینعلی البرز نشات گرفته است.

ارشدی اظهار نمود: جایزه البرز جایزه ای برخاسته از ایمان، انگیزه و اراده که امیداست در اندیشه و علم نخبگان راهنما و شوق افرین بوده و سبب تقویت روحیه دانش پژوهی جامعه علمی گردد.

وی ادامه داد: زنده یاد البرز در سال ۱۳۴۲شمسی تمام اموال خودرا با تاسیس بنیاد علمی البرز بمنظور توسعه فرهنگ علم و دانش و پشتیبانی از دانشمندان، مخترعین، دانشگاهیان و دانش آموزان برتر کشور وقف نمود تا برای تسکین آلام بشری، ارتقاء رفاه زندگی انسانی، و اعتلای نام ایران در جامعه جهانی عزت و افتخار کسب کنند. بیش از نیم قرن از اقدامی که مرحوم البرز بنیان نهاد می گذرد و تا حالا هزاران نخبه و پژوهنده علمی و فرهنگی ایرانی، مورد حمایت و تشویق این بنیاد قرار گرفته اند.

دبیرکل جایزه البرز به ظرفیت علمی، فرهنگی و... این جایزه اشاره داشت و اظهار داشت: بمنظور ترویج فرهنگ وقف علمی در جامعه، و توجه مردم نسبت به عرصه های جدید وقف متناسب با نیازهای روز در جامعه، مطابق با تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص ارتقاء سهم وقف در توسعه علم و فناوری، و همین طور معرفی مرحوم حسینعلی البرز بعنوان چهره ماندگار وقف علمی، با هدف معرفی واقفین و خیرین به جامعه، اقدامات بیشتری در امتداد معرفی این بنیاد به جامعه در دست بنیاد علمی_ فرهنگی البرز قرار گرفته است.

وی توضیح داد: امروزه جامعه ما بیش از هر زمان دیگر نیاز به تولید و ترویج ایده هایی همچون بنیاد البرز دارد تا خیرین و واقفین در راه توسعه و پیشرفت علمی کشور، تاثیر بیشتری داشته باشند تا از این رهگذر شاهد پیشرفت و شکوفایی هرچه بیشتر استعدادها و نخبگان علمی کشور و اعتلای نام ایران عزیزمان باشیم.

ارشدی اظهار داشت: شیوه اجرائی نیت واقف در بنیاد البرز، بعنوان متولی باسابقه علمی ایران بوسیله برگزاری سالانه مراسم ملی در دو بخش دانشگاهی و دانش آموزی است که در سالجاری مراسم جایزه البرز دانشگاهی با هدف تجلیل از دانشمندان، نوآوران، دانشگاهیان و حوزویان برتر سراسر کشور، در نیمه اول سال اجرا شد. به مناسبت ۱۳ آبان وروز دانش آموز و آیین تقدیر از دانش اموزان برتر سراسر کشور این مراسم برگزار شده است.

دبیر کل جایزه البرز درباره پروسه انتخاب دانش آموزان برتر در جایزه البرز ۱۴۰۰ بیان کرد: بعد از ابلاغ بخشنامه وزارت آموزش و پرورش، ادارات کل استانی از بین دانش آموزان واجد شرایط در هر استان، نفرات برتر را به همراه مدارک و مستندات آنها بوسیله سامانه البرز معرفی کردند. با خاتمه پروسه ثبت نام و بارگزاری مدارک دانش آموزان و بررسی و ارزیابی مستندات ایشان از سراسر کشور، ایین داوری و انتخاب نهایی از میان افراد واجد شرایط معرفی شده بصورت همزمان و به تفکیک توسط هیات انتخاب جایزه البرز در مهرماه سال جاری و با حضور قریب به ۳۰ چهره علمی و اساتید و معلمان پیشکسوت و ممتاز کشور و بر طبق شاخص ها و حدنصاب های معین، انجام شد.
در این مراسم جایزه ویژه البرز دانش آموزی به پاس اقدام فداکارانه دانش آموز شهید علی لندی، به خانواده صبور ایشان اهدا شد.
این دوره ۴۷ نفر بعنوان برگزیده البرز ۱۴۰۰ دانش آموزی معرفی گشتند. در بخش متوسطه اول ۷ آقا و ۲۰ نفر خانم و در بخش متوسطه دوم ۹ آقا و ۱۱ خانم معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند. این مراسم با همکاری و پشتیبانی سازمان اوقاف، بنیاد نخبگان و وزارت اموزش و پرورش انجام شد.

جایزه البرز در سال ۱۳۴۲ به طور وقف علمی با هدف پیشرانی حرکت علمی تاسیس شده است.
این برنامه بطور مستقیم از شبکه رادیویی فرهنگ پخش گردید.
منبع:

1400/08/17
09:33:33
0.0 / 5
419
تگهای خبر: آموزش , خدمات , دانشگاه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاویدانی