اسماعیلی:

در دولت مردمی نقش مردم تصدی گری و نقش دولت تسهیل گری است

در دولت مردمی نقش مردم تصدی گری و نقش دولت تسهیل گری است

به گزارش جاویدانی اولین جلسه شورای سیاست گذاری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور در دولت سیزدهم روز یکشنبه ۲۳ آبان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورای سیاست گذاری در سالن جلسات این وزارت خانه برگزار گردید.


به گزارش جاویدانی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این نشست محمدمهدی اسماعیلی ضمن اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خویش را موظف به اجرای مصوبات این شورا می داند، اظهار داشت: در دولت مردمی نقش مردم تصدی گری و نقش دولت تسهیل گری است. ازاین رو اگر می خواهیم دولت مردمی داشته باشیم باید حوزه فرهنگی از جانب مردم اداره شود و دولت در این حوزه نقش تسهیل گری داشته باشد.
رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور در ادامه اضافه کرد: هم اکنون در ستاد مناطق محروم که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی شده، همکاری خوب و نزدیکی میان کانون های فرهنگی و هنری مساجد و بخش های مختلف فرهنگی و هنری وزارت خانه برقرار شده است.
اسماعیلی ضمن اشاره به حضور افراد حقیقی و حقوقی در شورای سیاست گذاری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور، اظهار داشت: این شورا از شخصیت های معتبر حقوقی و حقیقی و اثرگذار تشکیل شده و لازم است هم افزایی میان این شورا با ستادهای تصمیم گیر در این حوزه صورت بگیرد.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: وزارت خانه هایی مانند وزارت آموزش و پرورش و ورزش و جوانان همچون دستگاه هایی هستند که در این حرکت هم افزا می توانند اثرگذار باشند و برای پیشبرد سیاست های فرهنگی دولت بعنوان یکی از بازوهای اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شمار آیند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به تاکید رئیس جمهور بر عزم و اراده جدی در انجام فعالیت ها بخصوص حوزه های فرهنگی و هنری، افزود: امیدواریم شاهد دوره ای درخشان در این فضا باشیم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خویش را موظف می داند مصوبات شورای سیاست گذاری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد را اجرایی کند.
دکتر اسماعیلی ضمن اشاره به گزارش عرضه شده حسابرس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور در این نشست، اظهار داشت: حرکت بر مبنای اساسنامه این ستاد برای ما اصل است و بر مبنای آن حرکت می نماییم.
در ادامه این نشست، سیدحمید سجادی وزیر ورزش و جوانان هم اظهار داشت: محور اصلی فعالیت در مساجد امام جماعت است. ازاین رو باید انگیزه های لازم برای حضور نسل امروز در مساجد ایجاد شود. باید بگونه ای عمل کرد که ارزش های دینی در دنیای امروز کمرنگ نشود.
سجادی تصریح کرد: محور تصمیم گیری های محلی باید باردیگر به مساجد برگردد و حتی مبدا و مقصد مسابقات ورزشی محلی هم می تواند در مساجد شکل بگیرد.
در بخش دیگری از این نشست حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه اظهار داشت: لازم است ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور و شورای سیاست گذاری آن در جهت ریل گذاری صحیح با هدف نقش آفرینی موثر کانون ها در مساجد اهتمام ویژه داشته باشد.
وی ضمن اشاره به تاکید مقام معظم رهبری به توجه و اهتمام به فعالیت کانون های فرهنگی و هنری مساجد اظهار داشت: بر مبنای نکته کلیدی مقام معظم رهبری، کانون های فرهنگی و هنری مساجد باید بتواند جاذبه برای حضور جوانان در مساجد ایجاد نماید.
حاج علی اکبری تصریح کرد: کانون های فرهنگی و هنری مساجد از ابتدا با فلسفه فرهنگی و هنری تشکیل شد و نباید مبتلا به صدمه های اجتماعی کشور شود، چونکه کار این کانون ها ایجابی است نه سلبی. ازاین رو با ابتکارات فرهنگی و هنری و جاذبه های لازم باید نوجوانان و جوانان را به سمت مسجد هدایت کرد.
در بخش دیگری از این جلسه، علیرضا کاظمی سرپرست وزارت آموزش و پرورش و معاون پرورشی و فرهنگی این وزارت خانه هم اظهار داشت: یکی از دغدغه های حوزه فرهنگی و هنری کشور توجه به مساجد است.
وی ادامه داد: طرح های موفقی در این عرصه با همکاری وزارت آموزش و پرورش و ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور صورت گرفته که از آن جمله میتوان به طرح پیوند مسجد و مدرسه اشاره نمود که این طر ها با هدف تقویت پایگاه مسجد شکل گرفته است.
کاظمی خاطرنشان کرد: رویکرد هم افزا در حوزه های در رابطه با مساجد باید تقویت شود. صدمه شناسی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری کشور هم مهم می باشد. این که این ستاد چقدر توانسته سیاست های درستی در جهت ارتقای فعالیتهای کانون های فرهنگی هنری مساجد داشته باشد هم از دیگر مواردی است که باید به آن توجه گردد.
در ابتدای این جلسه حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی دبیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور ضمن اشاره به پیشینه برگزاری جلسات شورای سیاست گذاری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور اظهار داشت: این جلسه اولین نشست شورای سیاست گذاری ستاد در سال ۱۴۰۰ و دهمین جلسه آن از سال ۹۷ تابحال است.
وی با تکیه بر مردمی سازی فرهنگ و هنر، افزود: مردمی سازی فرهنگ و هنر همچون موضوع هایی است که جایگاه اصلی آن مسجد است و باید به این نکته اهتمام داشته باشیم.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه هم در بخش دیگری از این نشست در سخنانی ضمن اشاره به اینکه تشکیل چنین جلساتی نقطه عزیمت خوبی برای فضاهای کالبدی دینی است، اظهار داشت: باید در این حوزه پیمایشی صورت بگیرد که بر مبنای آن میزان رفتن به مسجد مشخص شده و نقش اثرگذار مسجد را در تمامی امور تقویت نماییم.
ایشان در ادامه بر بهره گیری حداکثری از ظرفیت های ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور برای مسجدی شدن مردم محله و تقویت جایگاه امام جماعت مساجد تصریح کرد.
حجت الاسلام والمسلمین حسین ملانوری معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه هم اظهار داشت: این ستاد باید ارتباط استوار با متولیان تبلیغ حوزه ها داشته باشد که این امر منجر به هم افزایی بیشتر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور با روحانیون می شود.
وی ادامه داد: ایجاد جاذبه از جانب ستاد در مساجد برای جذب نوجوانان و جوانان و نظارت بر کتابخانه های مساجد ضروریست.
در ادامه این جلسه کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده شورایعالی انقلاب فرهنگی هم اظهار داشت: توجه خانواده و نسل امروز به مسجد مهم می باشد و باید نسبت به آن اهتمام داشته باشیم.
وی بر احیای نقش واقعی مسجد، کیفی سازی کانون های فرهنگی و هنری مساجد و بهره گیری از جوانان و نوجوانان انقلابی در مساجد تصریح کرد.
حجت الاسلام حسین محمد ابراهیم رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد هم در بخش دیگری از این نشست اظهار داشت: امام جماعت در مساجد محور است و توجه به آن اهمیت دارد و ازاین رو در کشف و جذب امامان جماعت تراز و استقرار آنها در مساجد باید تلاش نماییم.
در انتها این جلسه، حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی گزارشی از مجموعه فعالیت ها و عملکرد ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد عرضه و حسابرس این ستاد گزارش حسابرسی در سال ۹۹ را به سمع اعضای شورای سیاست گذاری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور رساند.
منبع:

1400/08/24
23:44:19
0.0 / 5
624
تگهای خبر: آموزش , احیا , حقوق , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاویدانی