رمضانی در نشست خبری مطرح كرد؛

تلاش می نماییم یارانه فرهنگی به دست مصرف کننده واقعی برسد

تلاش می نماییم یارانه فرهنگی به دست مصرف کننده واقعی برسد

جاویدانی: مدیرعامل خانه کتاب می گوید که برای رسیدن به عدالت فرهنگی تلاش می نماییم تا یارانه ها به دست مصرف کننده واقعی برسد. بنابراین در پاییزه کتاب ۱۴۰۰ اعتبار کتابفروشی های دور از مرکز بیشتر است.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، به مناسبت بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران نشست خبری یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد اللهیاری فومنی مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی، علی رمضانی مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و علیرضا اسماعیلی مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با خبرنگاران حوزه کتاب بعدازظهر پنجشنبه ۲۷ آبان در سالن عاشوری موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار گردید.
هدف نزدیک شدن به عدالت فرهنگی است
علی رمضانی مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در این جلسه ضمن اشاره به طرح پاییزه کتاب ۱۴۰۰ اظهار داشت: تاکید ما بر این است که یارانه حمایتی به دست مصرف کننده واقعی برسد، نه این که صرفاً در شهرهای بزرگ توزیع شود. بیشتر از ۹۷۰ کتابفروشی جهت شرکت در طرح پاییزه کتاب ۱۴۰۰ ثبت نام کرده اند و درصورتیکه کتابفروشی های مناطق دورتر از پایتخت از ثبت نام در این طرح جامانده باشد؛ مسیر ثبت نام را تسهیل خواهیم کرد تا در ایام آینده به این طرح بپیوندند. نکته دیگر این است که کتابفروشی هایی که در خارج از مراکز استان هستند و کتابفروشی های مناطق کم برخوردار به نسبت بیشتر از سالهای گذشته یارانه و اعتبار دریافت خواهند کرد.
وی اضافه کرد: اعتبار اختصاص داده شده در این دوره پاییزه کتاب کمتر از تابستانه نیست ولی امکان دارد برای برخی فروشگاه ها اعتبار متفاوت تری در نظر گرفته شده باشد و از طرفی به بعضی از کتابفروشان هم اعتبار کمتری تخصیص داده شود چون که کوشیده ایم یارانه ها را به سمت مناطق کمتر برخوردار هدایت نماییم.
رمضانی درباره برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب در بهمن ماه سال جاری هم اشاره کرد: مهم ترین دلیل ما برای برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب، عدالت در دسترسی به همه ناشران و عدالت در توزیع یارانه ها است. همه افراد برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران امکان لازم را ندارند، از طرفی در شهرستان ها هم امکان رجوع افراد به نمایشگاه های استانی اندک است، بنابراین بخش فروشگاهی نمایشگاه ها کتاب به صورت مجازی برگزار می گردد و مبحث نشست ها و بخش نمایشگاهی در استان ها تبدیل به بخش اصلی در نمایشگاه های استانی می شود.
مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران همینطور به تبلیغات متفاوت بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران اشاره نمود و اظهار داشت: با همکاری شهرداری تهران سال جاری بنرها و تابلوهایی از ۱۰۰ نویسنده برتر از طیف های مختلف فکری به همراه اسامی آثار مهم آنها، در سطح شهر تهران نصب شده است. به صورت کل تبلیغات این دوره بدیع، گسترده و منظم بود.
علت کتاب نخواندن فقط اقتصادی نیست
یاسر احمدوند هم در این جلسه اظهار داشت: امروز به چند کتابفروشی سر زدم و پای صحبت دست اندرکاران آنها نشستم. امروزه کتابفروشان با مسائل و مشکلاتی مثل مالیات، بیمه و حضور در مکان های مسکونی مواجهند. در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درحال تعامل با وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان امور مالیاتی و شهرداری هستیم تا نتیجه کار باعث رونق کسب و کار کتابفروشی ها شود.

وی ادامه داد: طی دو سال گذشته استقبال ناشران از خدمات پستی رشد قابل توجهی داشته است، چونکه باعث سهولت دسترسی مخاطبان به کتاب را فراهم نموده است. امیدوارم تعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اداره پست کماکان ادامه پیدا کند.
احمدوند افزود: توسعه فرهنگ کتابخوانی، از سیاست های کلان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. بی توجهی به کتاب و کتاب نخواندن صرفاً به علت مشکلات اقتصادی نیست، چون که جامعه برخوردار ایرانی هم چندان کتاب نمی خواند. این مساله علل فرهنگی دارد و نهادینه نشدن عادت به مطالعه از ریشه های آن است. باید عادت به مطالعه را از کودکان آغاز کرد.
راهکارهایی برای پیشگیری از کتابسازی
در ادامه این برنامه محمد اله یاری فومنی مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تاخیر در صدور مجوزها و پاسخگویی به ناشران به سامانه ای اشاره نمود که روند قرار گرفتن درخواست را نمایان می کند و اظهار داشت: سامانه ای که کارها را برای گروههای کارشناسی ارسال می کند این امکان را دارد که نشان دهد چه کتابی در چه مرحله ای و در چه موضوعی متوقف مانده است. بر این اساس ما مساله زمان در کارشناسی را به صورت نسبی حل خواهیم کرد.
وی درباره مبارزه با کتاب سازی در اداره کتاب با اشاره به اینکه ما در اداره کتاب شاهد کتاب هایی هستیم که برای دریافت مجوز رجوع می کنند و بررسی ممیزها نشان داده است که این کتاب ها کتاب سازی شده هستند اظهار داشت: خوشبختانه در محافل علمی و دانشگاهی نرم افزارهای مشابهت یاب پیشبینی شده است که کمک می نماید به این نکته برسیم که متن مورد نظر حاصل تلاش نویسنده است یا خیر. در این دوره قرار شده است این دسته کتاب ها جدا شوند و نتیجه بررسی نرم افزاری مشابهت یابی به ناشر عرضه شود.
وی همینطور درباره ترجمه های مختلف از یک کتاب و راهکارهای رسیدگی به اعتراضات در این مساله اظهار داشت: گاهی ناشر ایرانی با صرف هزینه هایی رایت کتاب را خریداری نموده است اما از آنجاییکه کشور ما به کنوانسیون جهانی کپی رایت نپیوسته نمی توان ناشران دیگر را از انتشار این کتاب ها بازداشت و ما در این موارد تلاش می نماییم تا به صورت اخلاقی به حل مشکل بپردازیم. معیاری که برای اداره کتاب در نظر گرفته شده رعایت تقدم و تاخر است.

پاسخ به مهر: در مسائل فرهنگی راهی جز گفتگو نداریم
در ادامه این نشست خبرنگار مهر این سوال را مطرح کرد: قوانین موجود برای ممیزی و صدور مجوز نشر، دست بررس های کتاب را در اعمال سلیقه بازگذاشته است. بارها اتفاق افتاده که در حوزه ترجمه یک کتاب مشابه را دو مترجم در دو نشر متفاوت ترجمه کرده و برای کسب مجوز به وزارت خانه ارسال کرده اند، اما یک ترجمه توانسته بدون هیچ حذفیاتی مجوز نشر بگیرد و ترجمه دیگر انتشارش منوط به حذف حتی فصلی از کتاب شده است. در اولین دوره مدیریت اله یاری بر دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی تلاش می شد تا اعتراض ها به روند ممیزی با دعوت از پدیدآورنده و ناشر کتاب، مبحث در نشستی بررسی شود تا طرفین به نتیجه برسند. سنتی که در دولت های بعد و بعد از تعیین مدیر جدید برای دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی، به فراموشی سپرده شد. آیا زمان آن نرسیده است که با کار کارشناسی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قوانین جدید برای مساله صدور مجوز انتشار کتاب، تدوین و پیشنهاد شود؟
اللهیاری در پاسخ اظهار داشت: با عنایت به رشد فکری در جامعه و پیشرفت فناوری ها، ابزارهای مطالعه مردم هم تغییر می کند و ضروریست که در این عرصه قوانین هم به روز شودو ما تلاش می نماییم تا با همفکری و گفتگو با صاحبان آثار به نتیجه گیری برسیم. اعتقاد ما بر این است که در حوزه فرهنگ راهی جز گفتگو و تعامل وجود ندارد. این که برای یک کتاب و یک متن واحد دو نوع برخورد می شود، شاید سلیقه ای باشد، اما میتوان علل دیگری را هم برای آن درنظر گرفت.
سوال دیگر خبرنگار مهر درباره سرانجام ماجرای کلاهبرداری از خانه کتاب در پروژه خرید هتل وصال مشهد بود. علیرضا اسماعیلی در پاسخ به این سؤال اظهار داشت که معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیر این مورد است و جلساتی هم با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره این پرونده داشته ایم. برای پیگیری هم وکیل گرفته ایم، اما نمی توانم تاریخ دقیقی را برای حل این مساله و این دعوی حقوقی عرضه کنم.


منبع:

1400/08/28
14:16:30
0.0 / 5
419
تگهای خبر: حقوق , خدمات , خرید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
جاویدانی