توسط انتشارات آبتین نگار؛

سفرنامه چهارمحال و بختیاری تبیان الملک تبریزی منتشر گردید

سفرنامه چهارمحال و بختیاری تبیان الملک تبریزی منتشر گردید

سفر به چهارمحال و بختیاری اثر علیرضا تبیان الملک تبریزی با تصحیح شهناز بیگی بروجنی توسط انتشارات آبتین نگار منتشر و رونمایی گردید.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، کتاب «سفر به چهار محال و بختیاری» تبیان الملک با تصحیح شهناز بیگی بروجنی توسط انتشارات آبتین نگار در دسترس مخاطبان قرار گرفت.
تبیان الملک همچون سیاحان و سفرنامه نویسان اواخر عهد قاجار است که گویا متعلق به مرام شیخیه بوده و سفرنامه های خوزستان و بختیاری وی حاوی اطلاعات دقیق جغرافیایی، تاریخی و جامعه شناختی است.
انتشارات آبتین نگار آیین رونمایی از این کتاب را هم روز چهارشنبه، سوم آذر، در دفتر مرکزی خو در شهرستان بروجن، با حضور تعدادی از اهل قلم این شهرستان برگزار کرد.
در این نشست شهناز بیگی بروجنی، تاریخ نگار، مترجم و مصحح معاصر، در معرفی سومین اثر تصحیح انتقادی خویش، بعد از جغرافیای ولایت نور، جغرافیای چهارمحال اظهار داشت: این کتاب شرح سفر علیرضا تبیان الملک تبریزی در سال ۱۳۳۰ هجری قمری به استان چهارمحال و بختیاری است که همراه عباسعلی بروجنی از لردگان و اردل و کیار گذشته و مسافرت وی در کاروانسرای میرزا عبدالکریم اورجنی در اصفهان آخر می یابد.
وی ابراز امیدواری کرد تا آخر سال جاری، تصحیح چهار کتاب پرارزش دوره قاجاریه، یعنی سفرنامه اصفهان، سفرنامه اصفهان به مشهد، سفرنامه دوراند به چهارمحال و املاک بختیاری هم روانه بازار نشر شود.
شهناز بیگی بروجنی، سرپرست مجموعه تصحیح سفرنامه های خطی فارسی است. از این مجموعه پیش تر ۶ سفرنامه ارزشمند: سیاحت نامه مراکش، نوشته پیر لوتی، سفرنامه ویتنام، نوشته ژان کلود آلبر موریس، سفرنامه پکن، نوشته ام تی شوتسه، سفرنامه قطب شمال، نوشته جورج اموری تایسن، سفرنامه کرواسی، نوشته شارل ایریارت و سفرنامه اروپا، نوشته لایق علی عمادالسلطنه، که توسط حسن جلالی عزیزیان و به شیوه ابتکاری انتشار سه متن تصحیح انتقادی، نسخه خطی و اصل کتاب به زبان فرانسوی یا انگلیسی در کنار هم تحقق یافته، توسط این انتشارات در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.


منبع:

1400/09/04
20:31:07
0.0 / 5
414
تگهای خبر: بازار , سفر , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
جاویدانی