آسیب شناسی برنامه های مذهبی تلویزیون

چقدر برنامه و میهمان تکراری؟

چقدر برنامه و میهمان تکراری؟

جاویدانی: یک برنامه ساز با انتقاد از ساخت برنامه های تکراری و همین طور دعوت از میهمان های تکراری در برنامه های دینی تلویزیون، به شتابزدگی در ساخت این قبیل برنامه ها هم اشاره و تصریح می کند که تنها چند روز پیش از پخش، بطور قطعی به او اعلام شده که می تواند برنامه اش را ضبط کرده و به آنتن برساند.


دلم می سوزد این همه برنامه تکراری ساخته می شود
پویان هدایتی که برنامه محرمی «نشان ارادت» را امسال تهیه کرده است، یکی از با اهمیت ترین نقاط ضعف برنامه های مذهبی را تکراری بودن دانست و در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: ما فقط دنبال کپی کاری رفته ایم. یک «ماه عسل» ایجاد می شود بعد به ۱۰ نفر می گویند همچین طرحی را بسازند. در نهایت هیچکدام هم به اندازه «ماه عسل» دیده نمی شوند. من نخستین نفری بودم که ۱۱ سال پیش طرح برنامه «نشان ارادت» را به تلویزیون دادم و در شبکه نسیم و نمایش ساختم. پس از آن هزار نفر دیگر آمدند، کار کردند و رفتند.
این برنامه ساز اشاره کرد: دلم می سوزد که این همه برنامه های تکراری ایجاد می شود. ۱۰ نفر جمع شوند یک برنامه خوب بسازند خیلی بهتر است تا این که مدام برنامه تکراری به روی آنتن برود. تا کِی یک نفر را کربلا ببریم و جلوی دوربین قرار دهیم؛ چقدر کارهای تکراری؟ این همه برنامه زنده با این ساختار رفتیم نتیجه اش چه بوده است؟ اگر امام حسین (ع) را قبول داریم که همه داریم، باید برای ایشان بیشتر تلاش نماییم.
سعی نماییم چهره های جدید به تلویزیون بیاوریم
این برنامه ساز که به عنوان مدیر تولید با برنامه «شوتبال» همکاری داشت، در ادامه اشاره کرد: برنامه «شوتبال» با آقای امیرحسین رستمی کار شد اما پس از مدتی به خاطر این که هزینه کمتر باشد، یک مجری دیگر آوردند. خب، این مساله روی کیفیت برنامه تاثیر می گذارد. درباره برنامه های محرمی هم وضعیت همچنین است؛ به جهت اینکه مردم را بکشانیم سمت امام حسین (ع) باید از تولید برنامه ها تکراری پرهیز نماییم. تمام میهمان هایی که در این سال ها دعوت کرده ام، امسال باردیگر روی آنتن هستند. من هر سال می گردم تا چهره های جدید را به برنامه بیاوریم. در صورتیکه می توانم میهمانان سال قبل را بیاورم چون با آنها آشنا هستم و هزینه و سختی کمتری برایم دارد ولی این کار را نمی کنم.
تا چند روز پیش از پخش، نمی دانستم امسال برنامه دارم!
تهیه کننده «نشان ارادت» مشکل دیگر برنامه های مذهبی و مناسبتی را تعجیل در ساخت دانست و عنوان کرد: من تا همین چند روز پیش از شروع پخش، نمی دانستم امسال برنامه دارم. این همه آدم که در شبکه های دیگر آشنا داشتند، از مراحل دکور زدنشان هم فیلم گرفتند اما من که هزینه ساخت برنامه را از جای دیگری می گیرم و تا الان یک ریال از سازمان صداوسیما نگرفته ام، تا روز گذشته نمی دانستم برنامه دارم. کنداکتور نمی دهند. سال قبل درخواست دادم که نظرسنجی بگذارید ببینید کدام برنامه مخاطب دارد و دیده می شود؛ برنامه من که ساعت ۱۱ شب پخش می شود یا برنامه ای که ساعت هفت پخش می شود؟ برای من که آشنا ندارم و هیچکس را به جز خدا ندارم، بازپخش هم نداید. اگر به امثال من بیشتر بها بدهید، ما هم کار بهتری می سازیم نه این که تا دقیقه ۹۰ ندانیم برنامه مان چیست.
وی در توضیح این که چگونه در این فرصت کم برنامه اش را به آنتن می رساند، اظهار داشت: لوکیشن را از قبل آماده کرده بودم. منتظر نایستادم تا خبر کنند. انقدر اصرار می کردم تا بالاخره برنامه پخش شود. تمام برنامه هایم دقیقه ۹۰ بوده است. کلیپ ها را ضبط کرده ایم و با مداحان و تعزیه خوان ها هم صحبت کرده ایم.
او اضافه کرد: من پیشنهاد دادم برنامه «نشان ارادت» از بیستم محرم تا اربعین روی آنتن برود، اما شاید بگویند از شنبه همین هفته پخش را شروع نماییم.
در این زمینه بخوانید:
مدیران صداوسیما با مناسبت های مذهبی مثل سیل و زلزله برخورد می کنند!
هدایتی درباره ساختار فصل چهارم «نشان ارادت» توضیح داد: مثل سالهای قبل یک برنامه گفت و گو محور است که مجری پشت دوربین قرار دارد و ما از میهمانان برنامه ـ چهره ها و مردم معمولی ـ درباره ارادت به امام حسین (ع) می پرسیم. در هر برنامه دو یا سه میهمان داریم که یکی از میهمان ها از میان سلبریتی ها و یکی دیگر از مردم معمولی است. میهمان های معمولی ما یک جایی از زندگی شان به امام حسین (ع) وصل شده اند.
این تهیه کننده با گله مندی از کنداکتوری که در این سالها در اختیار برنامه اش قرار گرفته است، عنوان کرد: من از سازمان صداوسیما پول نمی خواهم و از جای دیگری پول می گیرم و برنامه ام باید ساعت ۱۱ شب پخش شود. نمی دانم به خاطر نگاه سلیقه ای است یا چیز دیگر، که برخی برنامه ها در ساعت بهتری پخش می شوند. البته خداراشکر الان دارند به طرح ها نگاه می کنند و خبرهای خوبی آمده که تهیه کنندگانی که کار خوب داشته اند را صدا می کنند تا باردیگر کار کنند.
برای ساخت حرم امام حسین (ع) پولی از کشور خارج نمی گردد
او درباره انتقاد برخی اشخاص به کمک های مردم ایران در ساخت حرم امام حسین (ع) و پولی که به باور آنها از کشور خارج می شود، توضیح داد: در برنامه نشان ارادت توضیح داده ایم که هیچ پولی از ایران خارج نمی گردد، بلکه پول از آنجا به داخل می آید، جوانان ایرانی کار می کنند و برای حرم کاشی درست می کنند. بدین سبب پولی از اینجا خارج نمی گردد. شاید باورتان نشود ولی خانمی پول یارانه اش را به حرم امام حسین (ع) می دهد؛ عشقش است، مگر می توان جلویش را گرفت؟
بیشتر بخوانید:
فرزند علی سلیمانی: ریتم برنامه های مذهبی منطبق با جوان ها باشد
هدایتی در آخر این گفت و گو از ساخت یک مستند در کربلا آگاهی داد و اظهار داشت: مقرر است پنج نفر از میهمان هایمان که خوش درخشیدند اربعین به کربلا ببریم و پس از اربعین یک مستند دراین زمینه پخش نماییم.
به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، سری چهارم برنامه «نشان ارادت» به تهیه کنندگی پویان هدایتی به زودی روی آنتن شبکه دو می رود. فصل چهارم «نشان ارادت» به تهیه کنندگی پویان هدایتی در گروه معارف شبکه دو سیما و با مشارکت ستاد عتبات عالیات ایجاد می شود.
منبع:

1401/05/15
10:44:33
0.0 / 5
277
تگهای خبر: زندگی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
جاویدانی