سهروردی و نثر فارسی بررسی می شود

سهروردی و نثر فارسی بررسی می شود

به گزارش جاویدانی، نشست «سهروردی و نثر فارسی» با سخنرانی عبدالرضا مدرس زاده برگزار می گردد.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، سی وهفتمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی در رابطه با سهروردی به این مورد اختصاص دارد که روز چهارشنبه، ۲۸ دی از ساعت ۱۵ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می گردد.
در خبر برگزاری این نشست آمده است: «حضور تاریخی شیخ اشراق در سده ششم بهترین فرصت را برای بیان فرهنگ و اندیشه ایرانی و اسلامی فراهم می آورد که با مرگ دردناک آن مرد مظلوم در اوان شکوفایی و درخشندگی و ناتمام ماندن آن همه جوشش و کوشش، دریغ هر ایرانی فرهنگ شناس بیشتر می شود.
سهروردی هم چنان که در نظریه فلسفی خویش نوآوری دارد، در شیوه نگارش به فارسی هم متوجه این نکته هست که نثر فارسی در روزگار او، به جهت رعایت های سیاسی دبیران و منشیان کاملا رنگ و آب عربی پذیرفته است و او نمی تواند با این دبیران فخرفروش که همه سرمایه ایشان واژه های عربی است، همراهی کند (البته به زبان عربی کتاب نوشتن بحثی دیگر است و منظور ما آغشتن زبان فارسی با واژه های عربی است). همسانی زبان و اندیشه سهروردی در ایران گرایی و برکشیدن اندیشه های باستانی ایران به زبان رمز، احتیاج به زبانی بومی و برخاسته از همین سرزمین دارد که سهروردی این مهم را به خوبی می شناسد و دنبال می کند.
باآنکه ادیبان متقدم ما چون مرحومان بهار و دکتر خطیبی در آثار خویش، سهروردی را از قلم انداخته اند و به همان دبیران و منشیان درباری پرداخته اند، اما حالا ارزش کار فرهنگی شیخ اشراق در بهره مندی از زبان فارسی و بهادادن بهنگام به آن بیشتر از کارهای امثال بهاءالدین بغدادی و منتجب الدین جوینی و... به چشم می آید و برای تنظیم کارنامه ارجمندی های زبان فارسی در طول تاریخ به کار می آید.»

منبع:

1401/10/28
15:14:33
0.0 / 5
188
تگهای خبر: باستانی , فرهنگ , فروش , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
جاویدانی