ترجمه مقاله ای از نیویورك تایمز

كدام شاهزاده عرب، الگوی دونالد ترامپ است؟

كدام شاهزاده عرب، الگوی دونالد ترامپ است؟

جاویدانی: متن زیر ترجمه مقاله ای از دیوید د. كركپاتریك درباره محمد بن زاید است كه در نیویورك تایمز انتشار یافته. به باور نویسنده بن زاید قدرت بیشتری از بن سلمان دارد و همین طور الگوی ترامپ است.خبرگزاری مهر، سرویس فرهنگ، افشین حیدری:
شاهزاده محمد بن زائد، ۲۹ ساله و فرمانده نیروی هوایی تقریباً ناچیز امارات متحده عربی، به واشنگتن آمده بود تا سلاح بخرد. در سال ۱۹۹۱، ماه ها بعد از حمله عراق به كویت، شاهزاده جوان می خواست كه تا می تواند سخت افزارهای نظامی برای محافظت از سلطنت سرشار از نفت خود بخرد -از موشك های هل فایر گرفته تا هلی كوپترهای آپاچی و جت های اف -۱۶-، و این كنگره را نگران كرد كه شاید او می خواهد منطقه را بی ثبات كند.
ولی پنتاگون، در صورتیكه تلاش می كرد تا متحدانی همراه در منطقه بپروراند، شاهزاده محمد را بعنوان یك شریك امیدواركننده شناسایی كرده بود. شاهزاده محمد، فرزند مورد علاقه بادیه نشینان نسبتاً كم سوادی كه امارات متحده ی عربی را بنا كرده بودند، انسانی جدی و خلبان هلی كوپتری تعلیم یافته در انگلیس بود كه پدرش را متقاعد كرد ۴ میلیارد دلار را به حساب خزانه داری ایالات متحده ی آمریكا بریزد تا به هزینه های جنگ عراق در سال ۱۹۹۱ كمك گردد.
ریچارد آ. كلارك، معاون وزیر امور خارجه سابق، به قانون گذاران اطمینان داد كه شاهزاده جوان هیچ وقت تبدیل به یك «متجاوز» نخواهد شد. آقای كلارك در جلسه ی شهادت در كنگره اظهار داشت: «امارات متحده ی عربی نه امروز و نه هیچ وقت تبدیل به تهدیدی برای ثابت و صلح در منطقه نخواهد بود، تصورش هم حتی سخت است! در حقیقت، امارات نیرویی برای صلح است.»
سی سال بعد، شاهزاده محمد كه حالا ۵۸ ساله است، ولیعهد امارات متحده عربی و حاكم حقیقی این كشور مسلماً قوی ترین رهبر دنیای عربی است. او هم چنین در بین مؤثرترین صداهای خارجی در واشنگتن است، كه ایالات متحده را مجبور به پذیرفتن رویكرد خصمانه در حال افزایشش درباره منطقه می كند.
شاهزاده محمد تقریباً برای عموم آمریكایی ها ناشناس است و كشور كوچكش از تعداد ساكنین ایالت رود آیلند نیز كم تر جمعیت دارد. ولی او شاید ثروت مندترین مرد جهان باشد. او ثروت حاكمیتی بالغ بر ۱.۳ تریلیون دلار را كنترل می كند، كه از هر كشور دیگری بیش تر است.
عملیات نفوذ وی در واشنگتن مانند یك افسانه است (آقای كلارك با پرداخت های وی پول دار شد). ارتشش قوی ترین ارتش دنیای عربی ست، كه با تلاش های وی توسط ایالات متحده مجهز شده، از تجهیزات نظارتی با تكنولوژی بالا تا عملیات های رزمی كه بسیار از مرزهایش دور هستند.
او سیاست خصمانه ای مقابل ایران دارد
برای دهه ها، شاهزاده یك متحد كلیدی آمریكا بوده كه رهبری واشنگتن را دنبال می كرد، ولی امروز او به مسیر خود می رود. نیروهای ویژه اش در یمن، لیبی، سومالی و سینای شمالی در مصر فعالیت می نمایند. او تلاش نموده كه انتقالات دموكراتیك در خاورمیانه را خنثی كند، كمك كرده خودكامه ای قابل اعتماد در مصر نصب شود و نیرویی تحت الحمایه را در عربستان سعودی جلو برده است.
در عین حال، شاهزاده سیاست آمریكایی را نقض و همسایگان را بی ثبات كرده. گروه های حقوق بشری او را برای حصر خانگی ناراضیان، نقشش در ایجاد یك بحران انسانی در یمن، و برای پشتیبانی اش از ولیعهد سعودی كه مامورانش نویسنده مخالفش -جمال خاشقچی- را كشته اند نقد كرده اند.
با این حال تحت اداره كابینه ترامپ، نفوذ وی در واشنگتن بیشتر از همیشه شده است. رئیس جمهور با او رابطه دارد و معمولاً نظرات شاهزاده را درباره ی قطر، لیبی، عربستان سعودی پذیرفته است، حتی اگر مخالف سفارش های اعضای كابینه یا كارمندان ارشد امنیت ملی اش بوده باشند.
دیپلمات های غربی كه شاهزاده را می شناسند -او به م. ب. ز بین آنها مشهور است- می گویند كه او نسبت به دو دشمن وسواس دارد: ایران و اخوان المسلمین. آقای ترامپ تلاش نموده كه با شدت زیاد مقابل هر دو اقدام نماید و هفته ی گذشته نیز برای دور زدن مخالفت كنگره با فروش اسلحه به عربستان سعودی و امارات متحده ی عربی قدم هایی برداشت.
بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی دوران ریاست جمهوری باراك اوباما گفته كه «م. ب. ز روشی خارق العاده برای گفتن منافعش به آمریكایی ها دارد، او این كار را طوری انجام می دهد كه بعنوان مشاوره ای خوب در مورد منطقه به نظر برسد.» بن رودز با بهار عربی و هم چنین مذاكرات با ایران موافق بود، برای همین شاهزاده اماراتی انتقادات تندی به او كرد. وقتی كه بحث به نفوذ شاهزاده در واشنگتن می رسد، آقای رودز می گوید: «او نظیر ندارد.»
شاهزاده محمد پیش از این كه انتخابات اجرا شود با پشتكار كوشش كرد كه وارد حلقه ی داخلی آقای ترامپ شود و یك ملاقات مخفی در دوران انتقالی [بین اعلام نتایج انتخابات و شروع ریاست جمهوری ترامپ] با داماد رئیس جمهور -جرد كوشننر- انجام داد. شاهزاده هم چنین برای گفت وگویی هایی میان روسیه و كابینه ی ترامپ دلالی كرد، كاری كه بعداً او را گرفتار تحقیقات بازرس ویژه در مورد دخالت خارجی در انتخابات كرد.
امروز، حداقل پنج نفر كه برای شاهزاده محمد كار می كنند در تحقیقاتی كه هنوز هم ادامه دارد، دستگیر شده اند. شاهزاده محمد، بازدیدكننده دائم از ایالات متحده برای سه دهه، حالا دو سال است كه دور ایستاده، كه قسمتی از آن برمبنای گفته های دو نفری كه با تفكراتش آشنا هستند، به خاطر ترس از احضار شدن توسط دادستان ها و بازجویی شدن خود و همراهانش است. (برادرش، وزیر امور خارجه، در این مدت به آمریكا سر زده است).
سفارت امارات متحده ی عربی در واشنگتن قبول نكرد در این زمینه اظهارنظر كند. ولی منتقدین شاهزاده می گویند كه نحوه ی رشد او، نمونه ای قابل مطالعه درباره ی پی آمدهای ناخواسته است. شاهزاده ی گم نام جوانی كه واشنگتن او را بعنوان همراهی منعطف پذیرفت، حالا در حال پراكندن شعله های منطقه ی ناپایدار خود است.
با مسلح كردن ارتش امارات متحده عربی با چنان تجهیزات نظارتی پیش رفته، كماندوها و اسحله، تمارا كوفمن ویتز -مقام سابق وزارت امور خارجه و از كاركنان مؤسسه بروكینگز- چنین استدلال می كند كه «ما یك [هیولای] فرانكشتاین كوچك ایجاد كردیم.»
شاهزاده عالی
بیشتر اعضای خانواده سلطنتی، افرادی شكم گنده و حراف هستند كه تمایل دارند بازدیدكنندگان را منتظر نگه دارند، ولی شاهزاده محمد این طور نیست. وی در سن ۱۸ سالگی از برنامه آموزشی افسران بریتانیایی واقع در سندورست فارغ التحصیل شد. او خوش اندام و متناسب باقی مانده، با بازدیدكنندگان درباره دستگاه های ورزشی اطلاعات تبادل می كند، و هیچ وقت دیر به یك جلسه نمی رسد.
مقامات آمریكایی همیشه او را مختصرگو، كنجكاو و حتی فروتن توصیف می كنند. او همانطور كه برای خود قهوه می ریزد، برای این كه عشقش را به آمریكا نشان دهد، گاهی به بازدیدكنندگان می گوید كه خودش بطور ناشناس نوه هایش را برای بازدید [شهربازی] دیزنی ورلد برده است.
او برای مقامات رده پایین آمریكایی وقت می گذارد، و صاحبان مقامات بالا را در فرودگاه ملاقات می كند. با لبخندی خجالت آمیز و كج، پیشنهاد سیاحت كشورش را می دهد و بعد سوار هلی كوپتر می شود تا میهمان خودرا بالای آسمان خراش ها و تالاب های دبی و ابوظبی پرواز دهد.
مارسل وهبا، سفیر سابق آمریكا در ایالت متحده ی آمریكا می گوید: «م. ب. ز همیشه چیزی در آستین دارد كه شما را متعجب كند».
در پایتخت، ابوظبی، او یك مجموعه ی ساختمانی دیوانه كننده دارد كه خط ساحلی قدیمی را پشت جزیره های ساخته بشری پنهان كرده است. یكی از این ها قرار بود منطقه ای اقتصادی مشابه وال استریت باشد. در یكی دیگر محوطه ای دانشگاهی مربوط به دانشگاه نیویورك قرار دارد و هم چنین یك حق امتیاز از موزه لوور و جایی دیگر توسعه ای برنامه ریزی شده از موزه گاگنهایم.
وقتی كه او آمریكایی ها را ملاقات می كند، شاهزاده محمد به این نكته كه امارات متحده عربی از تمام همسایگانش لیبرال تر است تاكید می كند. او می گوید كه در امارات، زنان فرصت های بیش تری دارند: یك سوم از كابینه وزرا خانم هستند.
برخلاف عربستان سعودی، امارات متحده ی عربی برای ساختن كلیساهای مسیحی و معابد هندو و سیك مجوز صادر می كند، كه تا حدی به خاطر تطبیق جمعیت عظیم نیروی كار است. (تخمین زده می شود كه كشور دارای نه میلیون مقیم است، ولی كم تر از یك میلیون نفر از آنها شهروند هستند، و باقی كارگران خارجی هستند.)
برای فهمیدن این نكته، شاهزاده «وزارت خانه تحمل» تأسیس كرد و سال را «سال تسامح» نام گذاری كرد. او میزبان المپیك ویژه و پاپ فرانسیس نیز بوده است.
من فكر می كنم او نه تنها كارهای قابل تحسینی در چندصدایی اقتصادی، بلكه در چندصدا كردن نظام فكری جامعه نیز انجام داده است.» این را ژنرال جان ر. آلن، فرمانده ی ارشد سابق ایالت متحده و نیروهای ناتو در افغانستان گفته است. او هم اكنون رئیس مؤسسه ی بروكینگز است. (بعد از فرماندهی ش در ناتو و پیش از ریاستش بر مؤسسه بروكینگز، ژنرال آلن مشاور وزیر دفاع امارات متحده ی عربی بوده است.)
امارات متحده ی عربی شورایی از شهر-ایالت ها است، با این وجود ابوظبی به تنهایی دارای ۶ درصد از ذخایر كشف شده نفت جهان است، كه آنرا به هدفی وسوسه انگیز برای همسایه ای بزرگ تر مثل ایران تبدیل نموده است. در ۱۹۷۱، امارات از بریتانیا اعلام استقلال كرد و سه جزیره اش در خلیج فارس را از دست داد.
اخوان المسلمین، یك جنبش ۹۰ ساله اسلامی كه در مصر به وجود آمد، جریانی اصلی در خیلی از كشورهای عربی شده است. شاهزاده محمد می گوید كه وحشتش از اخوان المسلمین، بیش تر دلیلی شخصی دارد. پدرش یكی از اعضای برجسته ی اخوان المسلمین به نام عزالدین ابراهیم را بعنوان معلم شخصی شاهزاده محمد منصوب نمود و او آن چنان كه اغلب شاهزاده می گوید، اقدام به تعلیم و تربیتی عقب افتاده می كرد.
«من یك عرب هستم، من یك مسلمان هستم و من نماز می خوانم. و در دهه ی ۱۹۷۰ و اوایل دهه ی ۱۹۸۰ من یكی از آنها بودم.» برمبنای یكی از نوارهای طبقه بندی كه توسط ویكی لیكس انتشار یافت، این ها را شاهزاده محمد به یكی از دیپلمات های در حال بازدید در سال ۲۰۰۷ گفته است: «من فكر می كنم این بچه ها برنامه های مشخصی دارند.»
او پیرامون جذبه های سیاست مداران اسلام گرا برای جامعه اش نگران است. بر طبق نوار دیگری كه توسط ویكی لیكس انتشار یافته، او یك دفعه به یكی از دیپلمات های آمریكایی گفته است كه تا ۸۰ درصد سربازان ارتشش به ندای «مردی مقدس در مكه» پاسخ خواهند داد.
به همین دلیل، دیپلمات ها می گویند شاهزاده محمد استدلال كرده كه دنیای عرب آماده برای دموكراسی نشده است، چون اسلام گراها هر انتخاباتی را برنده خواهند شد.
او در جلسه ای با مقام های آمریكایی در سال ۲۰۰۷ گفته است: «در خیلی از كشورهای عربی، شما نتایج مشابهی را می بینید. خاورمیانه، كالیفرنیا نیست.»
امارات متحده ی عربی به نیروهای آمریكایی اجازه ی انجام عملیات را در پایگاه هایش داخل كشور در جریان جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ داد. از آن زمان، نیروهای ویژه شاهزاده و نیروی هوایی همراه با آمریكایی ها در كوزوو، سومالی، افغانستان و لیبی مستقر شده اند. او نیروهای ویژه ی آمریكایی را برای پدید آوردن ارتش خود و جاسوسان سابق را برای تآسیس دستگاه های امنیتی به كار گرفت. او هم چنین اسلحه های بیش تری، را نسبت به مجموع باقی پنج كشور سلطنتی خلیج فارس در چهار سال منتهی به سال ۲۰۱۰ به دست آورد، سلاح هایی شامل ۸۰ جنگنده ی اف -۱۶، ۳۰ عدد هلی كوپتر جنگی آپاچی و ۶۲ جت فرانسوی میراژ.
همچنین با مشورت گرفتن از فرماندهان نظامی بلندمرتبه همچون وزیر سابق دفاع جیمیز متیس و ژنرال آلن، شاهزاده محمد صنعت دفاعی امارات را گسترش داد، كه شامل خودروی زرهی آبی-خاكی به نام «وحشی» و چیزهایی دیگری می شود كه هم اكنون به مشتریانی در لیبی و مصر صادر می كند.
امارات متحده در حال آماده كردن بمب افكن ارتفاع كم پروانه داری برای مبارزات ضدشورش است، یك ایده كه بگفته یك افسر سابق نزدیك به آقای متیس، او از مدت ها قبل ساختنش را به ایالات متحده پیشنهاد كرده بود.
شاهزاده محمد اغلب به مقامات آمریكایی گفته است كه او اسرائیل را بعنوان یك متحد در مقابل ایران و اخوان المسلمین می بیند. [رژیم صهیونیستی] اسرائیل به قدر كافی به او اعتماد دارد كه سیستم های ارتقایافته برای اف -۱۶ و هم چنین جاسوس افزارهای پیش رفته ی تلفن همراه را به او می فروشد.
برای بسیاری در واشنگتن، شاهزاده محمد بهترین دوست آمریكا در منطقه شده است، شریكی شایسته كه می شود برای مقابله كردن با نفوذ ایران در لبنان و سرمایه گذاری در عراق روی او حساب كرد.
ریچارد ج. اولسون، سفیر سابق ایالات متحده در ابوظبی، می گوید: «این بسیار مشهور است كه اگر می خواهید چیزی در خاورمیانه صورت گیرد، امارات آنرا انجام می دهد.» محمدبن زاید به آمریكایی ها گفته كه او اسرائیل را بعنوان متحدی در مقابل ایران و اخوان المسلمین می بیند.
شاهزاده ای كه سركش می شود
دستیارانی در كاخ سفید گفتند وقتی كه رئیس جمهور باراك اوباما به كاخ سفید در سال ۲۰۰۹ راه پیدا كرد، به نظر می رسید كه شاهزاده محمد یك روح القدس یافته است. هر دو آنها توسط سؤالاتی بزرگ جداشده، تحلیل گر و كنجكاو بودند. چند ارشد كاخ سفید به خاطر می آورند كه در یك زمان، آقای اوباما به دنبال تماسی تلفنی با شاهزاده سلمان بیشتر از هر رهبر خارجی دیگری بود.
ولی بهار عربی بین آنها افتاد. شورش ها منطقه را جارو كرد. اخوان المسلمین در حال بردن انتخابات ها بود. و به نظر می رسید آقای اوباما درخواست ها برای دموكراسی را تحمل كرده است -درحالی كه در سوریه، جایی كه شورش یك دشمن امارات را تهدید می كرد، او از اقدام نظامی طفره رفت. بعدتر مشخص شد كه كابینه اوباما در گفت وگوهای هسته ای سری با ایران بوده است.
استیفن هادلی، یك مشاور امنیت ملی در زمان ریاست جمهوری جورج و. بوش و نزدیك به شاهزاده می گوید: «آن ها نه تنها احساس می كردند كه نادیده گرفته شدند، بلكه آنها تصور می كردند كه كابینه اوباما به آنها خیانت كرده است، و من فكر می كنم شاهزاده محمد بطور ویژه و شخصی این احساس را داشت.»
عبدالخالق عبدالله، یك دانشمند سیاسی اماراتی كه به مقامات ارشد كشور دسترسی دارد می گوید كه پس از قیام های بهار عربی، شاهزاده محمد امارات متحده عربی را تنها كشور در میان ۲۲ كشور عربی می دید كه روی پاهای خود ایستاده است و دارای حكومتی باثبات، اقتصادی كارآمد، ارتشی توانا و یك «ایدئولوژی میانه رو» است.
او می گوید: «امارات قسمتی از این منطقه ی بسیار خطرناك می باشد كه پر از هرج و مرج، جنگ و تندروهاست و روزبه روز در حال خطرناك تر شدن است. اگر ما دنبال آدم های بد نرویم، آنها دنبال ما می افتند.»
در خانه، شاهزاده محمد یك كمپانی در رابطه با اریك پرنس استخدام كرد، مؤسس شركت امنیتی خصوصی كه قبلاً به نام بلك واتر شناخته می شد، تا نیرویی از كلمبیایی ها، آفریقای جنوبی ها و دیگر مزدوران تشكیل دهد. او هر شمه كوچكی از مخالفت را خرد كرد، پنج فعالی كه قصد داشتند اعتراضی برای اصلاحات دموكراتیك را برنامه ریزی كنند دستگیر كرد (كه فقط ۱۳۲ نفر آنرا امضا كرده بودند)، و ده ها نفر از مظنونین به هم دلی با اخوان المسلمین را جمع آوری كرد.
هم چنین امارات متحده عربی دستگاه نفوذش در واشنگتن را تقویت كرد. آنها از بزرگ ترین هزینه كنندگان خارجی برای مدافعین و مشاوران [مستقر در واشنگتن] بودند، و تنها در سال ۲۰۱۷، ۲۱ میلیون دلار خرج كردند. بر طبق حساب مركز سیاست پاسخ گو، آنها با اهدا كردن های میلیون دلاری بعد از بلایای طبیعی حسن نیت خودرا نشان می دادند، و با دادن میلیون ها دلار به اندیشكده های اصلی به دنبال شكل دادن به مباحثات عمومی بودند.
مؤسسه ی خاورمیانه اخیراً ۲۰ میلیون دلار دریافت كرده است. مسئول آن آقای كلارك، مقام دولتی سابق برای قرارداد دفاعی امارات كوشش كرد و پس از ترك كردن حكومت در سال ۲۰۰۳، یك مركز مشاوره تأسیس كرد كه امارات متحده ی عربی بعنوان مشتری اصلی و اولینش بود.
سفیر امارات، یوسف العتیبة، ارتباطات بی شمارش در كاخ سفید را كوبید و در كپیتول هیل، استدلال كرد كه آقای اوباما در حال واگذاری منطقه به افراطیون و ایران است. خود شاهزاده پرونده را به بالاترین درجات رساند. وزیر دفاع سابق رابرت گیتس در یادداشتی نوشته كه او [از بس درباره ی توافق با ایران گله كرد كه] «سر من را خورد.»
در خاورمیانه، شاهزاده محمد بیش تر از صحبت كردن انجام داد. در مصر، او از تصاحبی نظامی در سال ۲۰۱۳ حمایت كرد كه یك رهبر اخوان المسلمین را بعنوان رئیس جمهور از قدرت خلع كرد. در شاخ آفریقا، نیرویی به سومالی فرستاد كه ابتدا با دزدان دریایی و سپس با افراط گرایان بجنگد. او به تأسیس راه های تجاری و پایگاه های ناوی در اطراف خلیج عدن ادامه داد.
در لیبی، شاهزاده محمد درخواست های آمریكا و ممنوعیت های سازمان ملل متحد را با مسلح كردن نیروهای شبیه نظامی و رهبر بعداً قدرتمندشان، خلیفة حفتر به مبارزه طلبید. خلبانان اماراتی حملاتی هوایی به طرابلس انجام دادند و در نهایت یك پایگاه نظامی در شرق لیبی تأسیس كردند.
در گذشته، شاهزاده به دنبال یك «چراغ سبز» از واشنگتن می گشت. این را خانم وهبه، سفیر سابق آمریكا می گوید. او می گوید: «او حالا شاید هشداری بفرستد، ولی او دیگر درخواست مجوزگرفتن نمی كند.» امارات متحده عربی میلیون ها دلار به اندیشكده های آمریكایی و آمریكا -پس از بلایای طبیعی- برای تأثیرگذاری در مباحثات عمومی اهدا كرده است.
عربستان سعودی، غول همسایه، با امارات متحده عربی بر سر مرزها نزاع كرده و بعنوان یك سنگین وزن منطقه ای، سیاست خارجی امارات متحدهی عربی را محدود كرده است. پیش از اختتام سال ۲۰۱۴، ولیعهد -نفر بعدی در صف تاج- به دشمنی شناخته شده برای شاهزاده ی اماراتی تبدیل گشته بود.
بدین ترتیب او وارد جنگ داخلی عربستان برای رسیدن به موفقیت شد و یك كمپین لابی گری همه جانبه به نفع یك جایگزین كمتر شناخته شده راه انداخت: شاهزاده محمد بن سلمان ۲۹ ساله، یكی از فرزندان موردعلاقه شاه پیر سعودی.
آقای رودز، مشاور اوباما این نكته را به یاد می آورد: «پیغام م. ب. ز این بود كه اگر من را دوست دارید، این پسر را نیز دوست خواهید داشت برای اینكه او برشی از همان پارچه است كه من از آن دوخته شدم.»
قبل از مارس ۲۰۱۵، دو شاهزاده برای بازپس گیری قسمتی كه با ایران متحده شده بودند، به یمن حمله كردند. پس از آن در سال ۲۰۱۷، وقتی كه شاهزاده ی سعودی قدرتش را مستحكم كرد، آنها تمام روابط دیپلماتیك و تجاری خودشان را با قطر قطع كردند تا [قطر] دست از حمایتش از اخوان المسلمین بردارد.
آقای رودز و دیگر مقام های سابق دولتی می گویند كه هر دو درگیری یمنی و قطری بطور معمول «رهبری شده توسط سعودی» توصیف می شود، ولی اول این شاهزاده اماراتی بود كه دنبال تحمیل این دو به واشنگتن بود.
دیپلمات های آمریكایی می گویند پیش از اواخر سال ۲۰۱۵ شاهزاده محمد به این مساله اشاره می كرد كه حضور ایالات متحده آمریكا و رهبری جدید سعودی برای آوردن فلسطینی ها حول یك پیشنهاد صلح جدید - كه آنرا روش «بیرون محور» می نامیدند- بسیار ضروری می باشد. ولی برای رسیدن به این مساله، شاهزاده محمد تا روی كار آمدن كابینه جدید صبر كرد.
تمام مردان شاهزاده
این قرار بود وداعی شخصی باشد. با وجود تفاوت های جدی شان، شاهزاده محمد با آقای اوباما صمیمی ماند و برمبنای گفته های ۴ مقام ارشد كاخ سفید، رئیس جمهور هم این طور فكر می كرد كه آنها متقابلاً برای هم احترام قائل هستند. برای همین بود كه وقتی شاهزاده درخواست آخرین ملاقات بعنوان یك دوست را داد، آقای اوباما موافقت نمود كه در دسامبر ۲۰۱۶ با وی در كاخ سفید ملاقات كند.
اما شاهزاده محمد بدون هیچ توضیحی عقب كشید، و بجای آن برای نخستین ملاقات چهره به چهره با جرد كوشنر و دیگر مشاوران رئیس جمهور منتخب كه هنوز پا به كاخ سفید نگذاشته بود -دونالد ج. ترامپ- به نیویورك پرواز كرد.
برای ترتیب دادن ملاقات ها شاهزاده محمد به تاجری به نام ریچارد گرسون -مؤوسس فالكون ادج كپیتال- رو انداخت، كسی كه سال ها با شاهزاده كار كرده بود و هم چنین دوست آقای كوشنر نیز بود.
آقای گرسون بعد از انتخابات مسیجی خصوصی برای شاهزاده فرستاد كه توسط شخص ثالثی به [روزنامه ی] تایمز داده و مستقلاً نیز تأیید شد: «هروقت كه خواستید هرچیزی را مستقیماً برسانید، من همیشه این جا بعنوان یك راه ارتباطی مورد اعتماد خانواده ی شما هستم.» او مسیج دیگری را نیز با این عنوان امضا نموده است «سرباز مورد اعتماد شما».
قرار بود سفر محرمانه بماند، ولی سرویس های اطلاعاتی ورود شاهزاده را متوجه شدند. مشاوران آقای اوباما مبهوت مانده بودند، ولی در همان حال شاهزاده محمد داشت برای برعكس كردن سیاست های كابینه كابینه كار می كرد. بر طبق گفته های دو نفری كه در ارتباط با این این جلسات بودند، او داشت با مشاوران آقای ترامپ درباره ی خطرات ایران و هم چنین درباره ی مباحث صلح فلسطین صحبت می كرد.
آقای گرسون پس از این ملاقات برای او نوشت: «آن ها عمیقاً تحت تأثیر شما قرار گرفتند و همین حالا هم قانع شده اند كه شما دوست واقعی و نزدیك ترین متحد آنها هستید.»
هم چنین شاهزاده محمد خودرا بعنوان یك میانجی برای روسیه نیز جا انداخت.
براساس گزارش بازرس ویژه [رابرت مولر]، یكی از برادران جوان تر شاهزاده محمد، آقای گرسون را به تاجری روسی كه بعنوان رابط بین رئیس جمهور ولادیمیر پوتین و پادشاهی های خلیج فارس كار می كند، معرفی نمود. كریل دیمیتریف، تاجر روس، درباره ی «طرح آشتی» ایالات متحده و روسیه با آقای گرسون صحبت كرد، و بلافاصله پیش از شروع بحث، آقای گرسون خلاصه ای دو صفحه ای از نقشه را به آقای كوشنر داد.
آقای گرسون از اظهار نظر درباره ی این مقاله خودداری كرد.
در ماه بعد، ژانویه، شاهزاده محمد آقای دیمیتریف را به خلوتگاهی در جزیره ی سیشیل برای ملاقات با كسی دعوت كرد كه آنها تصور می كردند او نیز تیم ترامپ را نمایندگی می كند: آقای پرینس، مؤسس [ارتش خصوصی] بلك واتر، كسی كه مزدورانی را قبلاً برای امارات متحده ی عربی استخدام كرده بود.
اوباما برای دیدار با شاهزاده محمد در كاخ سفید، دسامبر ۲۰۱۶ را مقرر كرد، ولی شاهزاده سر قرار حاضر نشد و با جرد كوشنر و دیگر مشاوران دونالد ج. ترامپ دیدار نمود
این كه چرا شاهزاده محمد به دنبال ارتباط دادن روسیه با حلقه آقای ترامپ بود جای بحث دارد، ولی برمبنای گفته های دیپلمات های آمریكایی و ایمیل های لو رفته از سفارت امارات در واشنگتن، او سال ها تلاش نموده بود كه آقای پوتین را برای دور شدن از ایران فریب دهد.
اما هم چنین دادستان ها در حال تحقیق بر روی عاملین و واسطه هایی هستند كه برای شاهزاده كار می كنند و تلاش می كنند تا اطراف آقای ترامپ نفوذ كنند.
بازرسان هنوز در حال بررسی كردن ارتباطات كمپین با یك متخصص دستكاری شبكه های اجتماعی اهل اسرائیل هستند كه برای شاهزاده محمد و یك تاجر لبنانی-آمریكایی (كه در نقش مأمورمخفی او عمل می كند) [احتمالاً اشاره به جورج نادر است] كار می كرده. هم چنین سایر دادستان ها در حال تحقیق بر روی این مسأله هستند كه آیا نیاز بوده یك حامی مالی بلندمرتبه جمهوری خواهان كه شركتش برای شاهزاده كار می كرده، ارتباطاتشان را بطور قانونی ثبت كنند یا خیر.
دفتر بازرس ویژه از رشید الملك، یك توسعه دهنده املاك در لس آنجلس نیز كه به شاهزاده محمد و برادرش-رییس اطلاعات امارات- نزدیك است، بازجویی كرده. بر طبق گفته های دو نفر كه به این مساله نزدیك هستند، آقای الملك هم چنین به دوست آقای ترامپ، تام باراك نیز نزدیك است و بازرسان در حال طرح كردن این پرسش هستند كه آیا آقای المك قسمتی از طرح نفوذ غیرقانونی بوده است؟
تحقیقاتی دیگر، تحت قانون حفاظت از افشاكنندگان [قانونی از سال ۱۹۸۹ كه از كارمندان دولت فدرال كه بطور داوطلبانه اطلاعات غیرقانونی سازمان های دولتی را افشا می كنند، محافظت می كند]، در حال تحقیق پیرامون احتمال استفاده امارات متحده عربی از عاملین آمریكایی برای تكنیك های سایبری جهت جاسوسی از شهروندان آمریكا هستند.
هنوز معاشقه شاهزاده و دولت ترامپ خراب نشده است. شاهزاده محمد در این دو سال و نیمی كه از نخستین ملاقاتش با آقای كوشنر گذشته، تقریباً هرآن چه را كه از كاخ سفید درخواست كرده، اجابت شده است.
نماینده دموكرات كنگره از كالیفرنیا، رو كهانا، می گوید: «امارات هم چو لكه ای بر وجدان جهان است. نوع حاكمیت الآن امارات طوری ست كه تمامی ارزش های جهان متمدن را نقض می كند.»
با این حال حضور شاهزاده در كنار كابینه ترامپ ادامه دارد. پیشنهاد «بیرون محور» صلح اسراییلی-فلسطینی كه توسط دولت اوباما كنار گذاشته شد، هسته اصلی نقشه های تولیدی آقای كوشنر است.
آقای ترامپ مرتباً مواضع شاهزاده ی اماراتی را پشتیبانی كرده است: با پشتیبانی از او بعد از قتل خاشقچی توسط تحت الحمایه هایش، با تأیید انزوای قطر حتی وقتی كه وزیر خارجه و دفاع علناً با آن مخالفت كرده اند، با خروج از توافق با ایران، با كوشش برای این كه گروه اخوان المسلمین را یك گروه تروریستی بخواند، و با وتو كردن قانون كنگره در خصوص قطع حمایت نظامی آمریكا از سعودی و امارات در یمن.
در ماه آپریل، آقای ترامپ بطور علنی رهبر شبه نظامیان در لیبی را یك روز پس از تماس تلفنی با شاهزاده محمد تأیید كرد، حتی با اینكه مایك پمپئو وزیر امور خارجه قبلاً این رهبر را مجبور كرده بود كه عقب نشینی كند.
وزیر سابق دفاع، آقای متیس، ماه گذشته یك سخن رانی در ابوظبی انجام داد كه توسط شاهزاده محمد تأمین مالی شده بود. وقتی كه وارد كابینه ی ترامپ شد، آقای متیس فاش كرد كه او ۲۴۲۰۰۰ دلار در پرداخت های سالیانه -شامل گزینه های ارزش مند سهام- بعنوان یكی از اعضای هیأت مدیره ی شركت جنرال داینامیكز دریافت كرده است، شركتی كه تجارت گسترده ای با ابوظبی انجام می دهد. او هم چنین بعنوان مشاوربی حقوق برای شاهزاده محمد كار كرده بود.
آقای متیس پرسیده بود: «[الآن در امارات] سال «تسامح» است. چند كشور در جهان را سراغ دارید كه امسالشان، سال تسامح و بردباری باشد؟». او خود جواب داده بود: «من خیلی نمی شناسم، ولی شما [امارات] یك مثال هستید.»
منبع: نیویورك تایمز


منبع:

1398/03/19
14:46:04
5.0 / 5
4060
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
جاویدانی