رییس مركز نسخ خطی و میراث فرهنگی كویت درخواست كرد؛

پژوهشگران در حفظ میراث خطی سنت اسلامی با ما همكاری كنند

پژوهشگران در حفظ میراث خطی سنت اسلامی با ما همكاری كنند

به گزارش جاویدانی رئیس مركز نسخ خطی و میراث فرهنگی كویت اظهار داشت: این مركز بدون كمك های مالی دولتی در سال ۱۹۸۷ فعالیت خویش را شروع كرد و در طول ۳۲ سال قبل موفق شدیم با خیلی از مراكز معروف مبادله داشته باشیم.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در كویت، رئیس مركز نسخ خطی و میراث فرهنگی كویت ضمن تاكید بر اهمیت محافظت از اسناد و مدارك میراث فرهنگی اسلامی و عربی خواستار همكاری و تشریك مساعی با همه كشورهای اسلامی جهت گردآوری و تصحیح و احیای نسخ خطی كهن اسلامی شد.
دكتر محمد الشیبانی اظهار داشت: بیشتر از ۲۵۰ هزار نسخه خطی به زبان عربی از اطراف و اكناف جهان در كتابخانه مركز گردآوری شده و در دسترس پژوهشگران و دانش پژوهان بدون هیچ بروكراسی قرار دارد.
وی اضافه كرد: با خیلی از مراكز پژوهشی نسخ خطی ارتباط داریم و لیست نسخ و میكروفیلم كتاب های كهن را مبادله می نماییم. انبوهی از میراث علمی و فرهنگی جهان اسلام در كتابخانه های بیگانگان نگهداری می شود بگونه ای كه كتابخانه كنگره آمریكا بیشتر از ۲۰ هزار مخطوط عربی و اسلامی و در كتابخانه فرانسه در پاریس هزاران نسخه خطی وجود دارد كه حاصل دسترنج و عصاره اندیشه متفكران و علمای برجسته جهان اسلام در قرون گذشته بوده است.
الشیبانی در مصاحبه با روزنامه الانبا تصریح كرد: برخی از كتاب های نفیس و نایاب در دوران حمله رژیم بعثی به كویت مفقود یا معدوم شد، تا اینكه برخی از این مدارك را توانستیم از راه سازمان ملل باز گردانیم.
رییس مركز نسخ خطی و میراث فرهنگی كویت اظهار داشت: این مركز بدون كمك های مالی دولتی در سال ۱۹۸۷ فعالیت خویش را شروع كرد و در طول ۳۲ سال قبل موفق شدیم با خیلی از مراكز معروف بین المللی نقشه ها و مدارك و كتاب های نفیس را مبادله نماییم كه امروزه پژوهشگران از كشورهای مختلف جهان به این مركز مراجعه نموده و اطلاعات مورد نیاز را پیدا می كنند.
الشیبانی افزود: كارگاهی برای ترمیم و صحافی نسخ خطی قدیمی به تازگی در این مركز راه اندازی شده است. ما در خیلی از نمایشگاه های بین المللی شركت كرده و گنجینه ای از كتاب های كهن را كه تعداد آن به ۱۵۰ هزار عنوان میرسد در اختیار اندیشمندان قرار داده ایم. مهمترین چالش فراروی مركز فعلا تامین مخارج كاركنان و هزینه های كارگاه و آزمایشگاه هاست.

1398/06/13
20:06:04
5.0 / 5
4197
تگهای خبر: احیا , شركت , فرهنگ , قدیمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
جاویدانی