فضای مجازی عرصه های جدیدی برای وقف می تواند ایجاد كند

فضای مجازی عرصه های جدیدی برای وقف می تواند ایجاد كند

به گزارش جاویدانی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی در نشست مدیران كل استانی سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن تاكید بر اهمیت وقف در گام دوم انقلاب اسلامی اظهار داشت: فضای مجازی می تواند عرصه های جدیدی را برای وقف ایجاد كند.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت الاسلام والمسلمین سیدسعید رضا عاملی اضافه كرد: بزرگ ترین وقف علمی جهان مربوط به دانشگاه هاروارد است.
وی با اشاره به هفته دفاع مقدس تصریح كرد: هرچه سرمایه فرهنگی داریم وامدار خون شهدا است و در آستانه هفته دفاع مقدس یاد آن عزیزان را گرامی می داریم.
رئیس دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران افزود: در فرهنگ وقف، استناد ما به قرآن و سیره خاندان است.
وی ادامه داد: در گام دوم انقلاب اسلامی، وقف اهمیت فوق العاده ای دارد و فضای مجازی عرصه های جدیدی را برای وقف می تواند ایجاد كند.
عاملی در ادامه اظهار داشت: مقام معظم رهبری اهداف ۳ گانه ای را در گام دوم انقلاب ترسیم كرده اند كه شامل خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی است كه در حوزه جامعه پردازی باید اظهار داشت كه در هیچ دوره ای از تاریخ بشر جامعه بشری حساسیت دنیای امروز را نداشته است بنابراین هر اقدام نسنجیده با واكنش جامعه روبه رو می شود.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: مقام معظم رهبری در انتها سند گام دوم ۷ مساله را مطرح نمودند، اول مسئله دانایی است دوم معنویت، سوم اقتصاد كه هدف نیست ولی برای رسیدن به اهداف ضروری می باشد چهارم عدالت پنجم استقلال و آزادی، ششم عزت ملی و هفتم سبك زندگی اسلامی است.
وی خاطرنشان كرد: وقف ظرفیت های مهمی در راه تمدن اسلامی است، چونكه سرمایه را حفظ می نماید.
استاد علوم ارتباطات دانشگاه تهران اضافه كرد: جمعیت انگیزه بوجود می آورد و محیط مجازی چون محل تراكم جمعیت است جذابیت بوجود می آورد و اگر بتوانیم فرهنگ وقف را در این فضا وارد نماییم و مشاركت مردم را در این فضا جلب نماییم، وقف یك معنای جهانی می یابد.
وی خاطرنشان كرد: اینترنت اقتصاد پنجم جهان پس از آمریكا، چین، ژاپن و آلمان است.
عاملی افزود: عصر امروز، عصر الگوریتم است كه میراث خوارزمی دانشمند تراز اول ایرانی است الگوریتم یعنی همه مسیر حركت را تعریف كردن.
وی اظهار نمود: بهره وری در محیط مجازی متمایل به بی نهایت است مثلاً یك كتاب در دنیای واقعی تیراژ محدودی دارد ولی وقتی در محیط مجازی قرار می گیرد بی نهایت زیاد می شود و توسعه پیدا می كند یا مثلاً هرقدر نرم افزار دانلود می شود، تمام نمی گردد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی وقف دنیای امروز را به دودسته وقف در جغرافیای مكانی و وقف در جهان مجازی تقسیم كرد و در مورد طرح انتقال پایتخت اظهار داشت: تفكر انتقال پایتخت مربوط به دنیای پیش از فضای مجازی است و امروز خدمات فضای مجازی می تواند مشكلات شهر تهران را حل كند.
او در آخر اظهار داشت: دنیای مجازی، واقعاً مجازی نیست بلكه كاملاً واقعی است و یك دنیای جدیدی است كه شكل گرفته است.5.0 / 5
4427
1398/07/05
19:44:13
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
جاویدانی