پیام آیت الله جوادی آملی به كنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین امام علی(ع)

پیام آیت الله جوادی آملی به كنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین امام علی(ع)

جاویدانی: ایسنا/اصفهان پیام آیت الله جوادی آملی، مرجع عالیقدر شیعه، در آئین اختتامیه كنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین امام علی(ع) قرائت و پخش گردید.در بخش هایی از این بیانیه آمده است: « "امیرالمومنین (ع) فرمود "ما لله آیه اكبر منی" و این یعنی آیتی بزرگتر از علی (ع) در عالم نیست. سبحان می فرماید سرّ ولایی ما را غیر از انبیا مرسل، فرشتگان و عبد صالحی كه خداوند قلبش را به ایمان و ولایت آزموده به كسی نمی رسد. رسیدن به این مقام دشوار اما امكان پذیر است.

آنگاه اسرار ولایی خودرا بازگو می كند كه می فرماید سِر ولایی ما را غیر از فرشتگان و انبیا مرسل و غیر از عبد صالحی كه خداوند قلبش را به ایمان و ولایت مداری آزمود به او نمی رسد، مستحضر هستید كه این مساله گرچه دشوار است ولی رسیدن به این مقام امكان پذیر است.

حضرت فرمودند بنده مومنی كه به بیراهه برود و راه كسی را ببندد، او نمی تواند در راه فرشتگان حركت نماید و همتای فرشته به اسرار غیبی ما نائل شود. در زیارت جامعه و در بعضی از زیارت های دیگر زمانی كه به بارگاه امن دوده مشرف شدیم عرض می نماییم من آن علمی كه دارید، حدیثی كه شما دارید و كسی به آن راه ندارد، من او را تحمل می كنم. مستحضر هستید دعا و زیارت اینگونه از بیانات نورانی غالبا جمله های خبری آنها به صورت انشا القا شده است.»

به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، در بخش دیگری از این بیانیه گفته شد: «پروردگارا آن توفیق را بده كه من مشمول این ضلع سوم مثلث باشم كه همتای با فرشتگان مقرب است و امیدواریم اعضای محترم این كنگره وزین علمی بتوانند حامل این منزلت و تحمل كننده این مرتبه دینی باشند. درباره علی ابن ابی طالب طبق بیان نورانی حضرت رسول، علی با حق است.

این حق مداری علی ابن ابیطالب(ع) طوری است كه ضمیر یدورو به حق بر می گردد نه به علی، توضیح مطلب این است كه حق مطلق ذات علی(ع) است. حق در جهان امكان به نام دین، احكام، حِكم، معارف اعتقادی همه این موضوعات از خدای سبحان اند و در مقام تشخیص، اثبات و استدلال كه ما بخواهیم متوجه شویم این حق از جانب خدا آمده است چیست، معیار آن علی ابن ابیطالب است.

هر كاری كه حضرت كرد نشانه حق دادن او است و هر كاری كه انجام نداد آن كار باطل است، هرجا حق است، عمار تابع او است. درباره حضرت امیر حق علی مدار است برای اینكه ما پیش از دوده یك قانون نا نوشته نداریم. یك كتاب و كتیبه ای نداریم كه برنامه های آنرا با كتاب مقایسه نماییم و یك روزنه ای باشد برای تقدیر روزهای و تشخیص آن چه كه حق و آن چه باطل است.

پیشنهاد من به شما بزرگواران و اعضای گرامی این كنگره عظیم علی ابن ابیطالب (ع) زنده است. نهج البلاغه زنده است. آثار علوی زنده است. نهج البلاغه در كنار قرآن باید در حوزه های علمی تدریس گردد.

امیدوارم همه شما بزرگواران مشمول عنایت ولی الله علی ابن ابیطالب باشید. كسانی كه در بزرگداشت، اجلال و تجلیل این كنگره كوشیدند، ذات اقدس الهی قرار بگیرند.»

منبع:

1398/10/26
14:53:55
5.0 / 5
4177
تگهای خبر: قرآن , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان جاویدانی
جاویدانی