دیدار دست اندركاران همایش ملی مقاومت اسلامی از منظر قرآن كریم با آیت الله نوری همدانی

دیدار دست اندركاران همایش ملی مقاومت اسلامی از منظر قرآن كریم با آیت الله نوری همدانی

به گزارش جاویدانی آیت الله نوری همدانی با اشاره به اینكه دجال همان آمریكاست اظهار داشت: باید دجال را بشناسیم و بشناسانیم و دفتر تبلیغات اسلامی كه زبان حوزه است باید در این حوزه ورود جدی تری داشته باشد.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، به نقل از دفتر تبلیغات اسلامی، آیت الله حسین نوری همدانی در دیدار رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و دست اندركاران همایش ملی «مقاومت اسلامی از منظر قرآن كریم» ضمن قدردانی از فعالیتهای این دفتر در جهت برگزاری این همایش اظهارداشت: استقامت بحثی بسیار وسیع است و در قرآن، روایات و تاریخ اهل بیت(ع) و علما درمورد استقامت بحث هایی مطرح گردیده است و نمونه های فراوانی از مقاومت و استقامت را می توان در آنها پیدا كرد.

مقاومت علما در سه جبهه
وی اظهار داشت: علما در سه جبهه مقاومت كردند، یكی در عرصه تحصیل علم بود كه استقامت كردند كه اگر مقاومت نمی كردند، نمی توانستند در صدر قرار بگیرند و همیشه پیش قدم بودند و وارد میدانی شدند كه از هر طرف موج هایی می آمد، بنابراین پرداختن به این مسأله، كار بسیار مهمی است.
این مرجع تقلید مقابله با دشمنان را از خصوصیت های علما برشمرد و خاطرنشان كرد: جبهه دیگری كه علما در آن مقاومت كردند، استقامت در مقابل دشمن بود و در مقابل دشمنان اسلام شهید شدند.
وی ادامه داد: ارشاد مردم، جبهه دیگری بود كه علما در آن وارد شدند و در این راه مقاومت كردند.

امثال شهید سلیمانی در ممكلت ما زیاد وجود دارد
آیت الله نوری همدانی با اشاره به رشادت های سپهبد سلیمانی تصریح كرد: حاج قاسم كار بزرگی كرد و دنیا را تكان داد و در این راه، اخلاص، مقاومت و شجاعت به خرج داد.
وی اظهار داشت: نباید كار را منحصر در شخصیت سردار سلیمانی نماییم، چون كه در مملكت ما امثال ایشان افراد زیادی وجود دارد.
این استاد برجسته حوزه علمیه قم ضمن اشاره به آیاتی از قرآن كریم و فرازهایی از نهج البلاغه، به فراوانی مطالب در مورد استقامت در آموزه های دینی پرداخت، خطاب به دست اندركاران همایش ملی «مقاومت اسلامی از منظر قرآن كریم» خاطرنشان كرد: این همایش كار بسیار مهمی است.
وی با تاكید بر لزوم حفظ نظام جمهوری اسلامی و استقامت در مقابل دشمنان اضافه كرد: بایستی نظام را حفظ نماییم و در مقابل دشمنان مجهز باشیم.

قدردانی از نقش مهم سید حسن نصرالله
آیت الله نوری همدانی با اشاره به نقش مهم سید حسن نصرالله در محور مقاومت تصریح كرد: چند نفر مثل این سید باید در كشورهای مختلف حضور داشته باشند و با یكدیگر در مقابل دشمنان متحد باشند.

دجال همان آمریكاست
وی بر لزوم دشمن شناسی تاكید كرد و اظهار داشت: به نظر من، دجال همان آمریكا است و این كلمه وصفی برای كسانی است كه با كینه وارد میدان می شوند و روایات زیادی در این خصوص است؛ بنابراین، باید دجال را بشناسیم و بشناسانیم و دفتر تبلیغات اسلامی كه زبان حوزه است باید در این حوزه ورود جدی تری داشته باشد.


همایش ملی «مقاومت اسلامی از منظر قرآن كریم» برگزار می شود
حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی هم در این دیدار با اشاره به برگزاری همایش های مختلف در این دفتر، اظهار نمود: در كنار فعالیتهای مختلف تبلیغی و فرهنگی و پژوهشی و آموزشی، یكی از كارهایی كه هر ساله در دست اقدام داریم، برگزاری همایش های علمی می باشد و سال ها است كه این همایش ها را با تولیدات علمی مناسب توأم كرده ایم و هر همایش علمی كه برگزار می شود، زمینه ای برای تولید آثار علمی است.
وی با اشاره به برگزاری در بهمن ماه و اسفندماه جاری چند همایش را برگزار كردیم و در دست اقدام داریم؛ همچون این همایش ها، همایش ملی «بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی» است كه چند روز گذشته را برگزار كردیم كه در این همایش 30 نشست علمی را با حضور اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی در قم برگزار كردیم و مقالات علمی را در جهت محورهای گوناگون این بیانیه سفارش دادیم و خروجی مقالات سفارشی و ارسالی و نشست های علمی مشتمل بر 3500 صفحه در چارچوب 6 جلد راجع به بیانیه گام دوم انقلاب است كه حدود 62 مقاله این همایش را شخصیت های علمی دفتر تبلیغات اسلامی نوشتند و مابقی آنرا از شخصیت های دانشگاهی استفاده شده است.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم خاطرنشان كرد: چندی قبل همایش «نظریه انتظار از دیدگاه مقام معظم رهبری» را برگزار كردیم كه كار علمی خوبی صورت گرفت؛ یكی از اركان اصلی انقلاب اسلامی، مقاومت در مقابل استكبار و مسأله ظلم ستیزی است كه جوهره اصلی انقلاب را تشكیل می دهد.
وی تصریح كرد: مقاومت در ابعاد مختلف بر حیات و موجودیت جمهوری اسلامی سایه افكن شده است؛ لهذا تصمیم گرفته شد كه پایه ها و بنیان های نظری مقاومت را از دیدگاه قرآن بررسی شود كه این همایش 19 اسفندماه 98 برگزار می شود.ماجرای درخواست دو رزمنده فاطمیون از دفتر تبلیغات اسلامی!
حجت الاسلام والمسلمین محمدصادق یوسفی مقدم در ادامه به فلسفه برگزاری این همایش پرداخت و اظهار نمود: روزی دو نفر از رزمندگان فاطمیون در سوریه به پژوهشكده فرهنگ و معارف قرآن كریم رجوع كردند و در مورد مسأله مقاومت در قرآن از ما مطالبه ای را داشتند.
وی ادامه داد: بنابراین تصمیم گرفتیم كه در این حوزه كار نماییم و مقاومت را از منظر قرآن كریم مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانیم این مسئله مهم را از نگاه قرآن تبیین نماییم.
رئیس پژوهشكده فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به محورهای همایش مذكور اظهار داشت: تابحال مقالات بسیار خوبی در محورهای «مبانی و اصول مقاومت اسلامی از منظر قرآن كریم»، «شاخصه ها و الگوهای مقاومت در قرآن كریم»، «دستاوردهای مقاومت از منظر قرآن كریم»، «چالش های مقاومت از منظر قرآن كریم» و «گفتمان سازی مقاومت از منظر قرآن كریم» دریافت كرده ایم و نشست های علمی مناسبی را برگزار كرده ایم.
رئیس پژوهشكده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در مورد تعداد مقالات این همایش خاطرنشان كرد: بعد از اعلام فراخوان این همایش، ۱۶۸ چكیده مقاله و ۱۴۵ مقاله دریافت و از این میان، ۱۲۲ مقاله پذیرش و ارزیابی شد كه از نظر علمی جایگاه خوبی دارند.
وی ادامه داد: از راه برگزاری این همایش، پشتوانه نرم افزاری مقاومت اسلامی از نگاه قرآن را فراهم كردیم؛ همچنین، نگاهی تقریبی در بحث مقاومت داشتیم تا یك نوع هماهنگی جامع در جهان اسلام از حیث مقاومت به وجود بیاوریم و با عنایت به این كه زبان قرآن زبان مشترك است، تلاش داریم تا بتوانیم دیدگاه تكفیری و داعشی را در مسأله مقاومت نفی كرده باشیم.
حجت الاسلام والمسلمین یوسفی مقدم تصریح كرد: در این حوزه، ۱۱ نشست علمی با موضوعات بسیار عالمانه در مشهد مقدس، كردستان و برخی دیگر از نقاط كشور برگزار كردیم و خروجی این نشست ها می تواند به صورت نرم افزار و یا كتابی آماده سازی شود و در این راستا دو ویژه نامه هم آماده سازی خواهد شد.1398/11/29
14:45:22
5.0 / 5
3680
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاویدانی