توسط موسسه بایسنغر منتشر شد؛

پژوهشی در كارنامه مبارزاتی شهید افضلی در چریك های سر برهنه

پژوهشی در كارنامه مبارزاتی شهید افضلی در چریك های سر برهنه

جاویدانی: كتاب چریك های سر برهنه نوشته خلیل الله افضلی در افغاستان منتشر گردید. این كتاب پژوهشی است در زندگی و مبارزات شهید حفیظ الله افضلی.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، «چریك های سر برهنه» به كوشش خلیل الله افضلی در ۱۵۵ صفحه در سال قبل (۱۳۹۷) توسط انتشارات موسسه پژوهشی بایسنغر در افغانستان انتشار یافته است. شهید حفیظ الله افضلی كه دارای مدرك لیسانس ژورنالیسم و ادبیات از دانشگاه كابل بود، یكی از پیشتازان و ستارگان همیشه درخشان جنبش اسلامی افغانستان محسوب می شود. او برادر بزرگتر شهید صفی الله خلیلی، از فرماندهان مجاهدین افغان در زمان هجوم ارتش سرخ شوروی است.
در این كتاب نویسنده به بررسی كارنامه نظامی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جبهات شهید حفیظ الله افضلی یكی از جریان های جهادی وابسته به جمعیت اسلامی افغانستان در غرب افغانستان و خصوصاً هرات پرداخته و در چند دوره زمانی كارهای این جبهات جهادی را بررسی و تحلیل كرده است.
جبهه های مبارزاتی شهید حفیظ الله افضلی در سال ۱۳۵۹ توسط فرمانده بزرگ مجاهدین هرات، صفی الله افضلی در هرات اساس گذاری شد و تا پیروزی مجاهدین در سال ۱۳۷۱ به كارهای نظامی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی خود ادامه داد. از بزرگ ترین اقدامات فرهنگی این جبهه، تاسیس مكاتب و مدرسه های زیادی برای فرزندان مهاجرین در جمهوری اسلامی ایران و نیز در داخل كشور افغانستان بود. كتاب حاوی اسناد و عكسهایی مربوط به این جریان جهادی نیز هست.
در بخش پیوست ها، نامه ای از شهید صفی الله افضلی به همسنگرانش، وصیت نامه شهید حفیظ الله افضلی، وصیت نامه شهید انجینر میر احمد غوریانی، یادداشت های روزانه محمد افضل افضلی، برگی از رسیدهای كمك های مردمی به جبهه های شهید افضلی و بخش پایانی این كتاب نیز ضمیمه های ملیشیای وقت، دست نوشت ها، نشریات و شب نامه هاست.
این خبر برمبنای اطلاعات پایگاه اینترنتی موسسه پژوهشی باسنغر به این نشانی و همین طور اطلاعاتی از وابسته فرهنگی ایران در هرات، تنظیم شده است.

1398/12/17
21:25:19
5.0 / 5
3442
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
جاویدانی