بر اثر سیل رخ داد:

خمیر شدن چهل هزار جلد كتاب در كتابخانه ای ۱۵۰ ساله

خمیر شدن چهل هزار جلد كتاب در كتابخانه ای ۱۵۰ ساله

به گزارش جاویدانی سیل در شهر سنگلی (شهری در ایالت مهاراشترا) بجز خسارات گسترده جانی و مالی، ۱۵۰ هزار جلد از كتاب های یك كتابخانه را خمیر كرد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، باراش باران پنج روزه و به طبع آن وقوع سیل در شهر سنگلی (شهری در ایالت مهاراشترا در هند) غیر از ایجاد خسارت گسترده جانی و مالی، همینطور یك خسارت جبران ناپذیر را به بخش فرهنگی این شهر وارد كرد. تعداد چهل هزار كتاب بعد از ۳ روز ماندن در زیر ۲ متر آب ناشی از سیل در كتابخانه ۱۵۰ ساله این شهر از بین رفتند. این كتابخانه همینطور حاوی بعضی از دست نوشته های گران قیمت بود كه حالا به خمیر كاغذ تبدیل گشته اند. كتاب هایی را كه می شد از این حادثه نجات داد حالا برای خشك شدن زیر آفتاب گذاشته اند.
این كتابخانه كه سال جاری صدوپنجاهمین سال فعالیتش را آغاز كرد، در كنار ساختمان شهرداری این شهر واقع شده است كه به این ساختمان هم خسارت های جبران ناپذیری وارد شده است. از تعداد ۱۵۰ هزار كتاب این مجموعه، كتاب های بی شماری دیگر قابل مرمت نیستند. از آنجایی كه سیستم كامپیوتری این كتابخانه هم ازبین رفته، مسؤلان برای ارزیابی میزان خسارت با كار غیرممكنی روبه رو شده اند.
مسئول این كتابخانه می گوید: ما قرار بود در این ماه ۱۵۰ سالگی كتابخانه را جشن بگیریم. اما سیل هزاران كتاب را نابود كرده است. ما همه سوابق و داده ها را هم از دست داده ایم.
سوهاس كاراندیكار معاون این مجموعه فرهنگی هم اظهار داشت: ما تمام تلاش خویش را برای نجات كتاب ها و سوابق انجام می دهیم. این كتابخانه دارای كتاب هایی به زبان های مراتی هندی و زبان كنادایی است كه قبلاً بخشی از یك مجموعه شخصی از خانواده سلطنتی سانگلی چینتامانی پاتواردان بود كه بعداً، آنرا به یك كتابخانه عمومی تبدیل كردند كه در آن امكان دسترسی به طیف وسیعی از كتاب ها با پرداخت مبلغ ۵۰ روپیه در ماه، به مشتریان داده می شد. با این وجود، مانند سایر كتابخانه های اینچنینی، این كتابخانه هم در كوشش برای زنده ماندن در دنیای دیجیتال است.
وی اضافه كرد: كتاب های داستانی را به راحتی می توان جایگزین كرد. اما بیوگرافی ها و زندگینامه های موجود در كتابخانه ما بسیار نادر بودند. سیستم كامپیوتری ما هم مختل شده است و همین سبب شده نتوانیم به سرعت بگوییم كه كدام كتاب ها را از دست دادیم. ما از مردم درخواست كرده ایم تا كتاب های خویش را اهدا و در ترمیم این كتابخانه به ما كمك كنند.
این خبر را رایزنی فرهنگی ایران در بمبئی برای مهر فرستاده است.

1398/12/28
23:00:58
5.0 / 5
2992
تگهای خبر: زندگی , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
جاویدانی