یك كارشناس مسائل دینی:

دعا ابزاری برای آرامش انسان است

دعا ابزاری برای آرامش انسان است

به گزارش جاویدانی یك كارشناس مسائل دینی با تاكید بر این مساله كه انسان هر چقدر در حالت آشفتگی و اضطراب بیشتری قرار بگیرد باید بیشتر به سمت دعا و نیایش برود اظهار داشت: امام سجاد (ع) در زمانی كه بحرانی ترین شرایط زندگی و جامعه را می دید به دعا و نیایش روی آورد چونكه دعا ابزاری برای آرامش انسان است و موجب می شود كه انسان از بحران ها راحت تر عبور كند. در جامعه امروز و باتوجه به شرایط پیش آمده، علاوه بر رعایت مسائل بهداشتی، نباید از مقوله دعا كه طبق احادیث دینی اسلحه مومن است غافل شویم.


حجت الاسلام والملسمین محمد رضا نصوری در گفت و گو با ایسنا، با تبریك ولادت امام سجاد (ع) اظهار نمود: امام سجاد (ع) در زمانی كه بحرانی ترین شرایط زندگی خودرا پشت سر می گذاشت به دعا و نیایش روی آورده بود. هر چقدر انسان در بحران قرار بگیرد و گرفتار یك اضطراب، نگرانی و حالت آشفتگی باشد دعا می تواند موجب آرامش فرد شود چونكه بوسیله دعاست كه انسان می داند معبودی وجود دارد كه همیشه به انسان توجه می كند و بوسیله دعاست كه می توانیم خودرا به خداوند نزدیك تر نماییم.
ایشان سپس با توضیح این مطلب كه اگر انسان در زندگی روزمره خود نگاه توحیدی و الهی بیشتری داشته باشد راحت تر می تواند خودرا به خداوند متصل كند اظهار داشت: علاوه بر صحیفیه سجادیه امام سجاد (ع) می بینیم كه آن حضرت، مناجات های شخصی نیز دارند كه در آنها به مسائل اعتقادی و مناجات می پردازند.
نصوری در ادامه با اشاره به شرایط امروز اظهار داشت: این ویروس كوچك به بشر نشان داد كه چقدر عاجز و ناتوان است. تمام انسان ها چه روشنفكر چه سنتی در این زمان بیشتر از همیشه دست به دامن خداوند شده و به دنبال یك نگاه توحیدی هستند. دعا در جامعه امروز ما می تواند آرامش بیشتری به ارمغان بیاورد. دعا آثار معنوی و مادی بسیار زیادی دارد و می توانیم بگویم كه دعا یكی از حلقه های مفقودی بشر است.
پیامبر (ص) در حدیثی می فرمایند: «دعا اسلحه مومن است.» یعنی مومن اگر نگرانی مادی و معنوی دارد با دعا می تواند آنرا حل كند. نه این كه به مسائل فیزیكی و كوشش و تلاش و یا حتی در زمان امروز به مسائل پزشكی بی اهمیت باشیم؛ نه این گونه نیست. علاوه بر رعایت مسائل و اهتمام و كوشش در زمینه رفع مشكلات و گرفتاری ها باید از دعا نیز بهره ببریم.
نصوری اشاره كرد: حضرت علی (ع) می فرمایند: «دعا كلید پیروزی و رستگاری است.» برای مصونیت باید دعا نماییم. دعا كردن انسان را در مقابل خداوند باارزش می كنند. نه فقط در مواقع گرفتاری، بلكه در تمام زمان ها باید از دعا بهره ببریم. دعا از بعد مادی برای انسان اخلاق نیك را به همراه می آورد و آثار و بركاتش در زندگی همیشه دیده می شود.
این كارشناس مسائل دینی اضافه كرد: دعا كردن در سرنوشت انسان ها همیشه اثرگذار می باشد و به صورتی با دعا می توانیم انرژی مثبت را به خود برگردانیم. هر چقدر بیشتر با دعا مانوس شویم با آرامش بیشتری می توانیم زندگی نماییم. در مفاتیح الجنان برای ثانیه ثانیه زندگی انسان دعا وارد شده است و این دعا كردن نشان از آن دارد كه انسان از این طریق است كه می تواند به تكامل برسد و خلاهای زندگی خودرا پر كند.1399/01/15
12:49:22
5.0 / 5
2983
تگهای خبر: زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاویدانی
جاویدانی