توسط كتابخانه ملی آلمان برپا شده است؛

نمایشگاه نشانه، كتاب و شبكه و بررسی تحولات ارتباطات انسانی

نمایشگاه نشانه، كتاب و شبكه و بررسی تحولات ارتباطات انسانی

جاویدانی: كتابخانه ملی آلمان نمایشگاهی مجازی با عنوان نشانه، كتاب و شبكه برگزار كرده است. هدف از برگزاری این نمایشگاه، نشان دادن سیر تحول ارتباطات انسانی از اختراع خط میخی تا دنیای شبكه هاست.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، باآنکه بحران کرونا، شرایط سختی را برای جهان رقم زده و قرنطینه خانگی بسیاری را مضطرب و کسل کرده است، اما فرصتی هم برای علاقه مندان به حوزه های هنری و تاریخی در سرتاسر جهان فراهم شده تا بتوانند از نمایشگاه ها و موزه های مهم جهان به صورت مجازی بازدید نمایند. این میان، کتابخانه ملی آلمان در لایپزیگ، نمایشگاهی مجازی با عنوان «نشانه، کتاب و شبکه» برگزار کرده است. هدف از برگزاری این نمایشگاه، نشان دادن سیر تحول ارتباطات انسانی از اختراع خط میخی تا دنیای شبکه ها است.
بیش از ۵ هزار سال است که انسان ها، از راه نشانه ها، حرف الفبا و شبکه های اینترنتی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. اگر ارتباط انسان ها تا قبل از اختراع خط، تنها از فردی به فرد دیگر محدود می شد، حالا با پیشرفت تکنولوژی، جمعیت زیادی از انسان ها در اقصی نقاط جهان می توانند با یکدیگر در ارتباط باشند. همه می دانیم که زبان، متن و تصاویر، سه وسیله اصلی برای برقراری ارتباط هستند. ازاین رو، نمایشگاه مجازی «نشانه، کتاب و شبکه» تلاش می کند تا در یازده بخش، سیر تحولات ارتباطات انسانی را به بازدیدکنندگان نشان دهد.
این نمایشگاه یازده بخش با این عناوین دارد: «صنعتی سازی»، «جهان خوانندگان»، «زبان، تصویر و متن»، «چاپ کتاب»، «زیبایی شناسی کتاب»، «فرهنگ نسخه های خطی»، «طراحی متون»، «سانسور»، «رسانه های جمعی»، «اطلاعات رسانه ای» و «ثبت علائم».
بازدیدکنندگان در این نمایشگاه مجازی می توانند بر مبنای نام افراد، موضوعات مختلف و همینطور اشیاء تاریخی به جست وجوی سوژه مورد نظر خود بپردازند. همینطور یک واژه نامه پشتیبان در سایت قرار گرفته است که می تواند اطلاعات بیشتری در اختیار بازدیدکنندگان بگذارد. علاقه مندان می توانند معنای هزاران واژه جدید و تخصصی را در این واژه نامه پیدا کنند. همینطور بخشی از سایت هم برای دریافت نظرات و پیشنهادات بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است.
این خبر را بخش پژوهش های فرهنگی رایزنی فرهنگی ایران در آلمان ارسال کرده است.

1399/02/09
13:01:00
5.0 / 5
2481
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
جاویدانی