میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته

بازگشایی تدریجی هتل ها

بازگشایی تدریجی هتل ها

جاویدانی: بازگشایی تدریجی هتل ها، تدوین دستورالعمل بهداشتی برای موزه ها، تصویب اساسنامه صندوق احیاء و خسارت زلزله به كاخ صاحبقرانیه همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، این هفته به دنبال زلزله ۵ ریشتری تهران خبر رسید که کاخ صاحبقرانیه در مجموعه نیاوران که دارای ترک های مختلفی بود، لطمه بیشتری دید و این ترک ها عمیق تر شد.
این خبر را محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور اعلام نمود و اظهار داشت: خوشبختانه موزه های دیگر به دنبال زلزله صدمه ای ندیده اند اما زلزله ای که در استان لرستان آمد، سبب شد ترک های قلعه فلک الافلاک در استان لرستان نیز عمیق تر شود، بدین سبب اشیایی که در زیر این ترک ها قرار دارند به مخازن منتقل خواهند شد.
در این هفته همین طور محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه های کشور از مستندنگاری بیش از ۵۰۰ هزار شیء موزه ای در سامانه جام آگاهی داد و اظهار داشت: تابحال اطلاعات ۵۱۸ هزار و ۷۴۳ قلم از اموال منقول فرهنگی تاریخی موزه ها و مجموعه های خصوصی با هدف نظارت، کنترل و بهینه سازی، مستندنگاری شده و اطلاعات آنها به سامانه جام اضافه گردید.
این هفته همین طور هادی میرزایی مدیرعامل صندوق احیای آثار تاریخی از تصویب اساسنامه صندوق توسعه صنایع دستی در هیئت دولت آگاهی داد و اظهار داشت: بمنظور حمایت، توسعه و ترویج صنایع دستی و تشویق هنرمندان و فعالان بخش صنایع دستی و فرش دستبافت و تعیین و اعطای مجوز کاربری و بهره برداری از بناهای تاریخی، این صندوق بعنوان مؤسسه غیرانتفاعی فعالیت می کند.
در این هفته بعد از ابلاغ دستورالعمل سفرهای هوشمند توسط وزارت میراث فرهنگی، بعضی از فعالان موزه داری اعتراض کرده و گفتند چرا بخش مربوط به پروتکل موزه ها ناقص بوده است، به همین علت اداره کل موزه های کشور و پژوهشکده حفاظت و مرمت دستورالعمل دیگری را با الهام از پروتکل های بهداشتی کشورهای دیگر تدوین کرده و آنرا به زودی ابلاغ خواهند کرد تا بعد از آن موزه ها بتوانند فعالیت خودرا به صورت تدریجی آغاز کنند.
این هفته جمشید حمزه زاده رئیس جامعه هتلداران کشور همین طور با اشاره به بازگشایی تدریجی هتل ها اعلام نمود: ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت ناشی از تعطیلی هتل ها در سه ماهه اخیر بوده است. حالا هر استانی به تناسب وضعیت خود با رعایت پروتکل های بهداشتی مبادرت به بازگشایی خواهد کرد، البته این مساله باید زیر نظر ستاد مبارزه با کرونا و وزارت میراث فرهنگی باشد.
علی اکبر عبدالملکی رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی هم در این هفته از تشکیل فدراسیون گردشگری در اتاق بازرگانی ایران آگاهی داد و اظهار داشت: این فدراسیون از پنج ماه دیگر فعالیت خودرا آغاز خواهدنمود. هدف آن هم صدایی و افزایش قدرت تشکل های گردشگریست.منبع:

1399/02/26
14:06:54
5.0 / 5
3032
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
جاویدانی