القدس درب الشهداء،

آیت الله فاضل لنكرانی: اسراییل به دنبال هدم همه ادیان آسمانی حتی یهودیت واقعی است

آیت الله فاضل لنكرانی: اسراییل به دنبال هدم همه ادیان آسمانی حتی یهودیت واقعی است

به گزارش جاویدانی قم استاد حوزه علمیه قم بیان نمود: اسرائیل و صهیونیزم نه فقط فلسطین را اشغال كرد بلكه به دنبال هدم اسلام و همه ادیان آسمانی حتی یهودیّت واقعی است،


آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی در سلسله دروس خارج فقه ماه مبارک رمضان که در فضای مجازی تدریس می شود، به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و روز قدس اشاره نمود، که مشروح سخنرانی ایشان در ادامه می آید.
بسم الله الرحمن الرحیم در انتها ماه مبارک رمضان دو مطلب در کتب ادعیه مورد توجه قرار داده شده، یک مطلب وداع با ماه رمضان است؛ یعنی همان طوری که به زیارت اعتاب مقدسه یا حج می رویم. دعای وداع زیارت یا طواف وداع، وداع با خانه خدا داریم، با این ماه مبارک رمضان وداع نماییم، جابر بن عبدالله بن انصاری می گوید: دَخَلْتُ عَلَی رَسُولِ اَللَّهِ6 فِی آخِرِ جُمُعَةٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ فَلَمَّا بَصُرَ بِی قَالَ لِی یَاجابر، وقتی حضرت من را دیدند فرمودند یاجَابِرُ هَذَا آخِرُ جُمُعَةٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ، این آخرین جمعه ماه رمضان است فَوَدِّعْهُ وداع کن. بعد حضرت یادش دادند و فرمودند وَ قُلِ اَللَّهُمَّ لاَ تَجْعَلْهُ آخِرَ اَلْعَهْدِ مِنْ صِیَامِنَا إِیَّاهُ، خدایا این ماه رمضان را آخرین زمانی که ما موفق به روزه گرفتن شدیم قرار نده، باز در ماه های رمضان دیگر ما را به این ضیافت خودت دعوت و داخل کن، فَإِنْ جَعَلْتَهُ فَاجْعَلْنِی مَرْحُوماً فإن اگر مقدر این بود که آخرین عهد باشد من را جزء مرحومین قرار بدهی و وَ لاَ تَجْعَلْنِی مَحْرُوماً. دارد فَإِنَّهُ مَنْ قَالَ ذَلِکَ ظَفِرَ بِإِحْدَی اَلْحُسْنَیَیْنِ إِمَّا بِبُلُوغِ شَهْرِ رَمَضَانَ وَ إِمَّا بِغُفْرَانِ اَللَّهِ وَ رَحْمَتِهِ. باز ائمه ما مثل امام صادق 7 در آخرین شب ماه رمضان می فرمودند اَللَّهُمَّ هَذَا شَهْرُ رَمَضَانَ اَلَّذِی أَنْزَلْتَ فِیهِ اَلْقُرْآنَ وَ قَدْ تَصَرَّمَ این کنایه از ناراحتی است وَ أَعُوذُ بِوَجْهِکَ اَلْکَرِیمِ یَا رَبِّ أَنْ یَطْلُعَ اَلْفَجْرُ مِنْ لَیْلَتِی هَذِهِ أَوْ یَتَصَرَّمَ شَهْرُ رَمَضَانَ وَ لَکَ قِبَلِی تَبِعَةٌ أَوْ ذَنْبٌ تُرِیدُ أَنْ تُعَذِّبَنِی بِهِ یَوْمَ أَلْقَاکَ، باز به خدا پناه می بریم اعوذ بوجهک وجه خدا ظهور اولی و ظهور مهمش در کرم و لطف و رحمت وکرامت خداست نه در غضب خدا، به خدا پناه می بریم که امشب بامداد بشود و ماه رمضان بگذرد و تو بر ذمه ی ما حقی داشته باشی و خدای ناکرده گناهی بر ذمه ما باشد و بخواهی با آن گناه در قیامت ما را عذاب کنی!
نه فقط عید فطر، خود ماه رمضان عید اولیاء خداست
ماه رمضان یک حقیقتی دارد، یک زمان اعتباری نیست، انسان هنگام ورودش باید یک ارتباط خاصی با آن پیدا کند، به لیلة القدر رسید، باید یک ارتباطی قلبی پیدا کند و در آخر هم طوری با آن به همین بیانی که ذکر شد وداع کند. امام سجاد 7 یک دعای مفصلی دارد (دعای 47) که انسان وقتی این عبارات را می بیند می گوید معلوم شد که ما عمرمان گذشت و اصلاً نفهمیدیم ماه رمضان چی بود؟ فکر می نماییم یک زمانی یک ظرفی خدا می گوید یک روزه ای بگیرید و خیلی فوق العاده است و ما حقیقتش را واقعاً درک نمی نماییم.
حضرت وقتی می خواهد با ماه رمضان وداع کند می فرماید السَّلَامُ عَلَیْکَ یَا شَهْرَ اللَّهِ الْأَکْبَرَ وَ یَا عِیدَ أَوْلِیَائِهِ، خود ماه رمضان عید اولیاء خداست نه فقط عید فطر، خود ماه رمضان تمامش عید اولیاء خداست و حضرت سجاد(ع)با این وداع می کند السلام علیک یعنی خداحافظ ای ماه بزرگ خدا و ای عید اولیاء خدا، السَّلَامُ عَلَیْکَ یَا أَکْرَمَ مَصْحُوبٍ مِنَ الْأَوْقَاتِ، وَ یَا خَیْرَ شَهْرٍ فِی الْأَیَّامِ وَ السَّاعَاتِ بهترین مصحوب و کریم ترین مصحوب اوقات ماه رمضان است، السَّلَامُ عَلَیْکَ مِنْ شَهْرٍ قَرُبَتْ فِیهِ الْآمَالُ، ماهی که حقیقتش این است که آرزوهای انسان را نزدیک می کند، آرزوهای معنوی را نزدیک می کند وَ نُشِرَتْ فِیهِ الْأَعْمَالُ، عبارات خیلی عبارات عجیبی است یعنی امام سجاد7 با این ماه رمضان چطور وداع می کند؟ معلوم می شود که انسان هر چه با حقیقت ماه رمضان ارتباط برقرار کند در خروج از این شهر برای انسان مقامات و منزل ها و مراتبی را بوجود می آورد. ازاین رو در این چند روزی که به آخر ماه رمضان مانده مساله وداع با ماه بزرگ خدا مورد توجه مان باشد.
نکته دیگر مساله عید فطر است که پیامبر6 فرمود یَسُحُّ الله عزوجل من الخیر فی اربع لیالٍ سَحّاً در چهار شب هست که خدا پشت سر هم و پیوسته بر عبادت بندگانش خیرات می فرستد، خدا دائم الفضل و دائم الخیر است اما در چهار شب هست که عنایت خودش را مضاعف می کند و به بندگانش خیر می رساند، یکی شب عید فطر است و از اعمال در شب عید فطر غافل نباشیم. خصوصاً دعاها و ادعیه ای که وجود دارد. مخصوصاً آنهایی که موفق به زیارت امام حسین هستند یکی از شبهایی که بسیار سفارش شده شب عید فطر است. احیای در شب عید فطر بر حسب آنچه که از وجود مبارک پیامبر6 نقل شده مَنْ أَحْیَا لَیْلَةَ الْعِیدِ‏ لَمْ یَمُتْ قَلْبُهُ یَوْمَ تَمُوتُ الْقُلُوبُ کسی که در شب عید احیا کند، به عبادت و شب زنده داری بگذراند، به دعا و مناجات و راز و نیاز با خدا، آن روزی که همه قلبها می میرند قلب او زنده است. حالا این یوم تموت قلوب را هم به قیامت می شود تطبیق داد و در همین دنیا هم اگر یک روزی قلوب اعوجاج پیدا کند خدای تبارک و تعالی این شخص را حفظ می نماید. پس نسبت به عید سعید فطر هم این اهتمام را داشته باشیم.
شرکت در راهپیمایی روز قدس را صرفا یک حرکت ظاهری وسیاسی نمیدانم بلکه یک عبادت می دانم
این نکته را هم تذکر بدهم نسبت، روز قدس که سال جاری بر حسب ظاهر موفق به آن راهپیمایی با عظمتی که هر سال در جمعه آخر ماه مبارک رمضان می شدیم و مرحوم والد ما رضوان الله تعالی ضد در چند راهپیمایی تقیّد داشتند که یکی روز قدس بود و خودم هم موفق بودم در هر جمعه ای روز قدس شرکت کردم و شرکت در راهپیمایی روز قدس را صرفا یک حرکت ظاهری وسیاسی نمیدانم بلکه یک عبادت می دانم. ما نباید از مساله اسرائیل غفلت کم توجهی نماییم. اسرائیل و صهیونیزم نه فقط فلسطین را اشغال کرد بلکه به دنبال هدم اسلام و همه ادیان آسمانی حتی یهودیّت واقعی است، درست است که در پوشش یهودیت جلو می آید، اما نژاد پرستی دارد، ادعاهای مطابق با مذهب حضرت موسی علی نبینا و آله و ضد السلام را دارد ولی سر دمداران اسرائیل و صهیونیزم اصلاً دنبال قطع ارتباط بشر با خدا هستند. دین سماوی به کنار، صهیونیزم دنبال این فکر است آنچه که ما می گوئیم باید بشر عمل کند! می گوید آنچه ما می گوئیم همه دنیا و بشر برده، عمله ی، زیرمجموعه ماباشد، باید به دستورات ما عمل کنند، این هدف اصلی شان است. همه دنیا مال آنها هست نه فقط مساله فلسطین، نه فقط نیل تا فرات، اینها به این مقدار نمی خواهند اکتفا کنند یک چیز واقعاً خطرناکی است که نباید از مساله اسرائیل غافل شد.
دشمنی اسرائیل با اسلام محرز است
اینکه امام رضوان الله تعالی ضد این همه تعبیر راجع به اسرائیل داشتند بعنوان غده سرطانی اینها تعابیر لفظی نبوده نگرانی از یک مساله بسیار مهم برای اسلام و ادیان دیگر است، ولی اسلام برای ما بسیار اهمیت دارد و دشمنی اسرائیل با اسلام محرز است بین شیعه و سنی هم فرق ندارد، او با اساس اسلام دشمنی دارد و دنبال هدم اسلام است بنابراین به هر شکلی که مقدور است وظیفه خودمان را انجام بدهیم.
امیدواریم خدا همه این عبادات این ماه رمضان را به احسن وجه قبول کند و یک تحولی در همه ما بوجود آمده باشد، واقعاً خسارتی است که ماه رمضان بگذرد و ما مورد مغفرت خدا قرار نگرفته باشیم ولی اگر هم مورد مغفرت قرار گرفته باشیم و باز تحولی در ما به وجود نیامده باشد این هم خسارت بسیار بزرگی است. ان شاء الله خدا به لطف و کرم خودش یک تحولی در این ماه رمضان اگر بوجود آمده ابقا کند و اگر نشده در این چند روزه آخر به ما عنایت بفرماید.5.0 / 5
2697
1399/03/02
11:05:22
تگهای خبر: احیا , شركت , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاویدانی