دبیرخانه جایزه اعلام كرد؛

معرفی راه یافتگان نهایی به دومین دوره جایزه جمالزاده

معرفی راه یافتگان نهایی به دومین دوره جایزه جمالزاده

۲۱۳ اثر از ۱۴۳۸ اثر رسیده به دبیرخانه دومین دوره جایزه جمالزاده از تمام استان های ایران به مرحله نهایی داوری جایزه جمالزاده راه پیدا كرد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، دبیر ادبی این جایزه با بیان این خبر اظهار داشت: در بخش داستان آزاد از میان ۸۶۹ اثر رسیده ۸۴ مورد و در بخش داستان اصفهان هم از ۱۸۸ داستان ارسالی، ۳۹ اثر به فینال جشنواره راه یافتند. زندگی نگاره های کرونا دومین بخش پرطرفدار جایزه سال جاری بود که ۲۹۴ اثر در آن دریافت کردیم و پذیرای ۶۹ اثر در مرحله نهایی جایزه از این بخش شدیم، همینطور ۸۷ زندگی نگاره در بخش اصفهان به دبیرخانه جایزه ارسال شده بود که ۲۱ اثر از آن در فینال به رقابت گذاشته می شود.
مجید قیصری با اشاره به روند کار هیئت انتخاب این جایزه و ملاک های داوری و نحوه انجام آن، افزود: در جشنواره سال جاری سه گروه انتخاب در بخش داستان های آزاد، داستان های اصفهان و زندگی نگاره های کرونا و اصفهان داشتیم که هیات انتخاب هربخش با این نگاه که بهترین داستان ها را به دست داوران نهایی برسانند، آثار را خواندند.
وی افزود: میزان اهمیت شخصیت پردازی، چگونگی انتخاب زبان و زاویه دید همچون معیارهای داوری آثار ارسالی در بخش داستان بود. مواردی همچون داشتن متن و زبان تصویری و محکم، صاحب لحن خوب بودن و مبحث را به درستی پرداخت کردن و بدون غلط نوشته شدن در بخش زندگی نگاره ها دارای اهمیت خاصی بود که در داوری ها لحاظ شد.
دبیر ادبی دومین جایز جمالزاده با اشاره به حضور ۳ برگزیده اولین جایزه جمالزاده در ترکیب هیات انتخاب جشنواره دوم اظهار داشت: شورای سیاست گذاری جشنواره سال جاری بر آن شد که برگزیدگان و برندگان سال قبل در تجربه انتخاب و داوری جشنواره سال جاری حضور داشته باشند تا میزان صداقت جشنواره و اهمیت نیروهای نخبه جوان در راه برگزاری جایزه جمالزاده لحاظ شود.
قیصری اضافه کرد: اینکه شرکت کنندگان بدانند نویسنده ای مثل خودشان که توانسته روی سکوی برندگان بایستد حالا در تصمیم گیری جایزه سهیم است؛ اعتمادی دوسویه بوجود می آورد. در واقع این روند هم اعتماد داوران به نویسندگان و فعالان جوان و هم اعتماد شرکت کنندگان جایزه به جشنواره را نشان داده است و نشانگر این است که همه در جایزه جمالزاده سهیم هستند و نیروهای جوان جایگاه خاصی دارند.
وی با معرفی ترکیب هیات انتخاب دوره دوم جمالزاده افزود: فرهاد بردبار، محمداسماعیل حاجی علیان و ناهید عصمتی در بخش آزاد، سارا خسروی، مهدی باتقوا و مریم منوچهری داور در بخش داستان های بخش اصفهان و محمدرضا رهبری، مکرمه شوشتری و سعید معتمدی در بخش زندگی نگاره ها به خوانش آثار در مرحله انتخاب پرداختند.
دبیر ادبی دومین جایزه جمالزاده همینطور ۱۴ تیرماه را زمان اعلام برگزیدگان نهایی جایزه عنوان نمود و اظهار داشت: با عنایت به بحرانی بودن وضعیت و ادامه انتشار کرونا برگزیدگان نهایی را طی مراسمی به صورت مجازی معرفی می نماییم که به زودی جزئیات آن اعلام می شود.
لیست نامزدهای جایزه جمالزاده در بخش های مختلف در خروجی سایت جایزه جمالزاده به آدرسjamalzadehaward.ir قابل دسترسی است.


منبع:

1399/04/04
11:55:50
5.0 / 5
2396
تگهای خبر: جشنواره , زندگی , شركت , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
جاویدانی