حقدوست مطرح كرد؛

هدف طرح جامع توانمندسازی دانش آموزان افزایش سرانه مطالعه است

هدف طرح جامع توانمندسازی دانش آموزان افزایش سرانه مطالعه است

جاویدانی: مدیرمسئول باشگاه ملی جوانان پژوهشگر افزایش سرانه مطالعه و كاهش لطمه های اجتماعی را ازجمله اهداف طرح جامع توانمندسازی و دانش افزایی دانش آموزان، دانشجویان و معلمان كشور برشمرد.به گزارش جاویدانی به نقل از مهر، نشست خبری محمدرضا حقدوست مدیر مسئول باشگاه ملی جوانان پژوهشگر و سخنگوی مرکز پژوهشی اسراء و راهب عارفی رئیس مرکز پژوهشی ادبیات تحلیلی و تطبیقی اسراء پیرامون طرح جامع توانمندسازی و دانش افزایی دانش آموزان، دانشجویان و معلمان فرهیخته کشور روز گذشته شنبه ۱۵ تیر در محل باشگاه ملی جوانان پژوهشگر اجرا شد.
حقدوست در این جلسه ضمن خرسندی از اینکه کرونا علاوه بر ایجاد تهدید، برای همه یک فرصت بود، اظهار داشت: تابحال بیش از ۷۰ هزار نفر در این طرح ثبت نام کردند که این خود آماری شگفت است. این طرح برای نخستین بار است که اجرا می شود و باتوجه به موقعیت کشور تعدادی از پیشکسوتان و پژوهشگران با همدلی و همفکری در این حوزه در کنار ما گام برداشتند.
وی اضافه کرد: از امروز ۱۵ تیر فعالیت کارگاه های مجازی این طرح شروع می شود و حداقل ۲ هزار نفر در هر کارگاه آموزشی عضو هستند. تمام کارگاه ها کتب مخصوص خودرا دارند که از طرف نشر دانشگاهی راشدین ارائه می شود و در تک تک رشته ها کتاب مربوط تهیه و تدوین شده است.
مدیر مسئول باشگاه ملی جوانان پژوهشگر ۲۵ شهریور را زمان برگزاری آیین اختتامیه این طرح در ۶۲ کارگاه مجازی در بستر تلگرام و ایتا اعلام نمود که هر فرد حداقل امتیاز ۸۰ از ۱۰۰ را در این آزمون کسب کند، گواهینامه معتبر با مجوز از وزارت علوم تحقیقات و فناوری دریافت خواهدنمود و اظهار داشت: حوزه ادبیات، علوم انسانی، مهارت های کاربردی و گروه روانشناسی و سلامت با محور ادبیات در این کارگاه ها ارائه می شود، این طرح از طرف شهرداری ناحیه ۵ منطقه ۶، فرهنگسرای خانواده، قطب ادبیات و علوم انسانی آموزش و پرورش شهر تهران و خیلی از نهادهای دیگر حمایت معنوی شده است. بدین سبب تعداد کارگاه ها را از ۵۰ کارگاه به ۶۲ کارگاه افزایش دادیم. همین طور بررسی موضوع سینما از منظر ادبیات، برگزاری کارگاه دوره ویژه معلمان و تولید محتوای الکترونیک در فضای مجازی در دوران کرونا، کارگاه فن بیان سخنوری و مجری گری با محوریت ادبیات نیز همچون موضوعات قابل ارائه در این طرح است.
حقدوست با تاکید بر ساحت های سند تحول بنیادین مانند ساحت زیبایی شناختی، اظهار داشت: کارگاه گفتمان ادبی با محوریت ادبیات را ترویج می دهیم تا بتوانیم در امتداد تحقق رسالت خود، روحیه نقادی و پرسشگری را نیز در دانش آموزان و دانشجویان تقویت نماییم.
در ادامه این جلسه عارفی اظهار داشت: خدا را شاکریم که توانستیم گام کوچکی را در امتداد آموزش عمومی برداریم آغاز این حرکت در دوران قرنطینه کرونا زده شد. آموزش های مجازی را باید بتوان به خانه های مردم ببریم و از این اتفاق ناگواری که کرونا به وجود آورده است بعنوان یک فرصت درست و بهینه استفاده نمائیم. خیلی از دانش آموزان و دانشجویان در خارج از کشور نیز به این طرح پیوستند و اظهار شادمانی کردند برای اینکه به دنبال کارگاه های ادبیات بودند. امیدواریم این حرکت که برای نخستین بار در تاریخ کشور به وجود آمده بتواند موثر باشد. در این طرح کارگاه ها به صورت افلاین و محتوا ضبط شده و کاملا رایگان در کانال هر رشته قرار می گیرد.
وی با اعلان اینکه در کارگاه ها هیچ محدودیت سنی و ظرفیتی وجود ندارد، اضافه کرد: کوشیدیم با بهره گیری از علم و آگاهی اساتید برای هر کارگاه کتاب تالیف نماییم تا خروجی این کارگاه ها مطلوب باشد. این طرح برای دانش آموزان، دانشجویان، معلمان و آحاد جامعه است.
رئیس مرکز پژوهشی ادبیات تحلیلی و تطبیقی اسراء افزود: با یقین می گوییم این قابلیت را داریم تمامی دانش آموزان و دانشجویان کل کشور را تحت پوشش این طرح قرار دهیم ما در آینده نزدیک طرح های دیگری داریم که رونمایی خواهد شد؛ طرح تربیت یک میلیون نویسنده نوجوان را داریم که اکثرا دانش آموز هستند و از مهر سال جاری به صورت مجازی برگزار می گردد در تابستان پیش رو نیز آنرا بطور آزمایشی انجام می دهیم.
عارفی درباره نحوه ثبت نام در این طرح اظهار داشت: عضویت در کانال باشگاه ملی جوانان پژوهشگر در تلگرام و ایتا نحوه ثبت نام در این طرح است. ما در در کارگاه ها آموزش روش تحقیق را از دوران ابتدایی به بچه ها آموزش می دهیم و در تابستان آنان را با پژوهش آشنا می نماییم. آشنایی با اسناد و نسخ خطی، نشانه شناسی در ادبیات، گفتمان در ادبیات را نیز در کارگاه ها داریم. این طرح برای نخستین بار در نظام آموزشی کشور و در امتداد سند تحول بنیادین است. یکی از اهداف غایی این طرح این است که بتوانیم مردم را به سمت کتابخوانی هدایت نماییم و سرانه مطالعه را بالا ببریم تا از بروز لطمه های اجتماعی بکاهیم.
وی در آخر از وزارت علوم، آموزش و پرورش، ارشاد و شهرداری خواست در اجرای این طرح حمایت های خودرا داشته باشند چون از آن استقبال خوبی شده و از بین ۷۰ هزار نفر عضو تعداد قابل توجهی از خارج از کشور در این طرح ثبت نام کرده اند.
طرح جامع توانمندسازی و دانش افزایی دانش آموزان و دانشجویان و معلمان فرهیخته کشور با رویکرد کاربردی زبان و ادبیات فارسی در تربیت نسلی خلاق، پژوهشگر و نقاد انجام می شود. مجری این طرح مرکز پژوهشی ادبیات تحلیلی و تطبیقی اسرا است و ثبت نام در آن تا آخر تیر ادامه دارد.


منبع:

1399/04/15
18:02:29
5.0 / 5
2426
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
جاویدانی