آتش سوزی روال طبیعی محوطه های تاریخی می شود؟،

ساماندهی امامزاده عبدالله این دفعه با آتش سوزی علف های هرز!

ساماندهی امامزاده عبدالله این دفعه با آتش سوزی علف های هرز!

نشانه ها زیادند، از دوده های آتشِ خاموش شده كنار مقبره های خانوادگی گرفته تا سنگ قبرهایی كه رد سیاهی آتش نه فقط بر تن شان باقی مانده، بلكه سنگِ قبرهای شكسته را هم روسیاه كرده اند.


به گزارش جاویدانی به نقل از ایسنا، بنظر می رسد داستانِ امامزاده عبدالله شهرری فقط به ساماندهی قبرهای قدیمی این امامزاده ختم نشده است؛ وقتی قبرهای تاریخی امامزاده را زیر و رو کردند تا نکند پای مردمی که برای زیارت اهل قبور می آیند به لبه سنگ قبرها گیر کند، تصمیم گرفتند قبرستان امامزاده را هم ساماندهی کنند، و کارشان را از پشتِ بنای امامزاده آغاز کردند تا به مرور به قبرها و قطعات پایین تر برسند.


در این قبرستان سنگ قبرهای تاریخی و قطعاتی هستند که گاهی می توان قدمت شان را به صد سال پیش هم نسبت داد، با نشانه ها و طرح هایی که از سال ها قبل رویِ شان نقش بسته اند، اما دیگر برای هیچ کس اهمیت ندارند.


این امامزاده را یکی از گورستان های معروف تهران می دانند که مدفون شدگان در آن"کم" نیستند؛ "عبدالحسین تیمورتاش"، "وحید دستگردی"، "صولت الدوله قشقایی"، "یدالله سحابی"، "شیخ خزعل" یا "مهدی شریعت رضوی" و حتی "توران میرهادی". آرامگاه های خانوادگی در محوطه این گورستان - امامزاده هم خود داستان دیگری از سال ها بی توجهی تا امروز دارد و هر سال و پس از اختتام هر برف و بوران می توان از وضعیتِ آنها قصه ناتمامی نوشت. هربار چند آرامگاه خانوادگیِ چندصدساله با خاک هم آغوش می شوند و هیچ چشمی آنها را نمی بیند!


حالا و پس از طرح هایی که تا امروز تاریخ و نشانه های بخش زیادی از امامزاده عبدالله را از روی زمین پاک کرده اند، بنظر می رسد بخش دوم ساماندهی این قبرستان قدیمی با آتش زدنِ علف های هرز روی سنگ قبرهای قدیمی در حال اجرایی شدن است.


آتش نه فقط زمین را سیاه و سنگ قبرهای قدیمی را بر اثر حرارت زیاد به شدت گرفتار لطمه می کند، بلکه قسمتی از درختانِ قدیمی محوطه را نیز به خاکستر تبدیل می کند.


هر چند بعضی از متولیان و میهمانان گاه و بیگاهِ این امامزاده تاریخی آتش زدن علف های هرز را داستانِ تکراری و همیشگی این قبرستان می دانند، اما بنظر می رسد این اتفاق به یکی از برنامه های اولویت دار در این محوطه تاریخی تبدیل گشته که به مرور می تواند بهانه ای برای صاف کردنِ کاملِ سنگ قبرهای این قبرستان به متولیان آن بدهد.


1399/04/25
15:09:08
5.0 / 5
2410
تگهای خبر: قدیمی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
جاویدانی